Weterynarz – uzyskanie zaświadczenia do uznania kwalifikacji w państwach UE
Uzyskanie zaświadczenia do uznania kwalifikacji lekarza weterynarii w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- listownie
w siedzibie izby
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Jeżeli jesteś lekarzem weterynarii i chcesz uzyskać zaświadczenia do uznania kwalifikacji zawodowych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, złóż wniosek do okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej izby, której jesteś członkiem.
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
W dowolnym momencie
Gdzie załatwisz sprawę
Usługę można zrealizować w:
- okręgowe izby lekarsko-weterynaryjne
Co zrobić krok po kroku
Złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia do uznania kwalifikacji lekarza weterynarii w państwach członkowskich Unii Europejskiej
Lekarz weterynarii ubiegający się o wydanie zaświadczenia do uznania kwalifikacji lekarza weterynarii w państwach członkowskich Unii Europejskiej, składa wniosek okręgowej radzie lekarsko-weterynaryjnej izby, której jest członkiem.
Dokumenty
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Uwierzytelniona kopiaInformacja dodatkowa
Wniosek zawiera oświadczenie o następującej treści: „Świadoma/świadomy odpowiedzialności karnej na podstawie art. 233 §1 Kodeksu Karnego - za składanie fałszywych zeznań i zatajanie prawdy - oświadczam, iż przeciwko mnie nie jest prowadzone postępowanie karne, ani też nie byłam karana/ nie byłem karany przez organy wymiaru sprawiedliwości. Jednocześnie oświadczam, że nie jest prowadzone przeciwko mnie postępowanie przez Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej, ani też nie byłam karana/ nie byłem karany przez okręgowy sąd lekarsko-weterynaryjny”.Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Uwierzytelniona kopiaDokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Uwierzytelniona kopiaWeryfikacja formalna i merytoryczna
Okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna weryfikuje poprawność oraz kompletność wniosku, wymaganego dla właściwego przeprowadzenia procedury.
W przypadku stwierdzenia braków formalnych, ORL-W wezwie cię do uzupełnienia wniosku w terminie przez siebie wskazanym pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Jeżeli nie uzupełnisz braków w dokumentacji w wyznaczonym terminie, wniosek zostanie pozostawiony bez rozpoznania. Może wnieść o zawieszenie postępowania, jeżeli wyznaczony termin jest niewystarczający.
Wydanie zaświadczenia do uznania kwalifikacji lekarza weterynarii w państwach członkowskich UE
Jeżeli wniosek spełnia wszystkie wymagania, okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna wyda zaświadczenie do uznania kwalifikacji lekarza weterynarii w państwach członkowskich UE .
W przypadku negatywnej weryfikacji wniosku okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna odmawia wydania zaświadczenia. Odmowa wydania zaświadczenia skutkuje przekazaniem wnioskodawcy postanowienia o odmowie (celem jego ewentualnego zaskarżenia do Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej).
Termin
Bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
Ile zapłacisz
- 0 zł - usługa jest bezpłatna
- 17 zł - opłata skarbowa za pełnomocnictwo (jeśli cię dotyczy)
Jeśli reprezentuje cię pełnomocnik, jesteś zobowiązany do opłaty skarbowej za dołączenie pełnomocnictwa do sprawy. Opłata nie obowiązuje cię, jeśli twoim pełnomocnikiem jest mąż, żona, dziecko, rodzic, dziadek, babcia, wnuk lub rodzeństwo.
Gdzie zapłacić: jeśli podlegasz opłacie skarbowej za pełnomocnictwo, wpłać pieniądze na konto urzędu miasta lub gminy, właściwego dla siedziby urzędu, w którym składasz pełnomocnictwo. Numer konta sprawdzisz na stronie internetowej urzędu miasta lub gminy. Jeśli pełnomocnictwo składasz do głównej siedziby UKE w Warszawie, wpłać pieniądze na konto Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy Centrum Obsługi Podatnika.
Pełnomocnictwa — praktyczne wskazówki
Ile będziesz czekać
Bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, a w razie konieczności uzupełnienia dokumentów przez wnioskodawcę, od dnia złożenia kompletu dokumentów.
Jak możesz się odwołać
Odmowa wydania zaświadczenia następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie. Zażalenie wnieś do Krajowej Rada Lekarsko-Weterynaryjna w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia stronie, a gdy postanowienie zostało ogłoszone ustnie – od dnia jego ogłoszenia.
Warto wiedzieć
Zaświadczenie zachowuje ważność przez okres 3 miesięcy od daty jego wystawienia.
Podstawa prawna
- Uchwała nr 101/2012/V Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej z dnia 24 października 2012 r. w sprawie wystawiania zaświadczeń stwierdzających formalne kwalifikacje lekarzy weterynarii oraz zaświadczeń dotyczących postawy etycznej lekarzy weterynarii
- Ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej
- Ustawa z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego