Geodeta, kartograf – uzyskanie uprawnień
Jeśli chcesz wykonywać samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii musisz posiadać odpowiednie uprawnienia zawodowe. Sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić i jak uzyskać uprawnienia geodety i kartografa.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- podczas wizyty w urzędzie
- listownie
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Czym się zajmuje uprawniony geodeta i kartograf
Tylko geodeta/ kartograf posiadający uprawnienia zawodowe może wykonywać samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii.
Wykonywanie tych funkcji obejmuje:
- kierowanie pracami geodezyjnymi i kartograficznymi, podlegającymi zgłoszeniu do organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej lub wykonywanymi na zlecenie tego organu, oraz sprawowanie nad nimi bezpośredniego nadzoru
- wykonywanie czynności rzeczoznawcy z zakresu prac geodezyjnych, podlegających zgłoszeniu do organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej lub wykonywanych na zlecenie tego organu, oraz sprawowanie nad nimi bezpośredniego nadzoru
- pełnienie funkcji inspektora nadzoru z zakresu geodezji i kartografii
- wykonywanie czynności technicznych i administracyjnych związanych z rozgraniczaniem nieruchomości
- wykonywanie prac geodezyjnych i kartograficznych niezbędnych do dokonywania wpisów w księgach wieczystych oraz prac, w wyniku których mogłoby nastąpić zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego, w szczególności wytyczenie obiektów budowlanych w terenie, wykonywanie pomiarów kontrolnych oraz wykonywanie pomiarów przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych.
Uprawnienia zawodowe są nadawane w następujących zakresach:
- zakres 1 – geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne
- zakres 2 – rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych
- zakres 3 – geodezyjne pomiary podstawowe
- zakres 4 – geodezyjna obsługa inwestycji
- zakres 5 – geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych
- zakres 6 – redakcja map
- zakres 7 – fotogrametria i teledetekcja.
Uprawnienia nadaje Główny Geodeta Kraju. Prowadzi on także rejestr, do którego są wpisywane osoby posiadające uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii.
Przejdź do rejestru osób posiadających uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii prowadzi.
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby uzyskać uprawnienia
Aby uzyskać uprawnienia zawodowe musisz:
- posiadać pełną zdolność do czynności prawnych
- nie być karanym za przestępstwa: przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe.
Jeśli ubiegasz się o uprawnienia w zakresach 1, 2, 4, 5 musisz dodatkowo:
- posiadać wyższe, średnie lub średnie branżowe wykształcenie geodezyjne
- posiadać rok praktyki zawodowej w przypadku ukończenia studiów wyższych drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, 2 lata praktyki zawodowej w przypadku ukończenia studiów wyższych pierwszego stopnia albo 6 lat praktyki zawodowej w przypadku posiadania średniego lub średniego branżowego wykształcenia geodezyjnego;
- wykazać się znajomością przepisów w dziedzinie geodezji i kartografii.
Jeśli ubiegasz się o uprawnienia w zakresach 3, 6, 7 musisz dodatkowo:
- posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych pierwszego stopnia, studiów wyższych drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich:
- na kierunku studiów w obszarze nauk technicznych, którego program umożliwia nabycie umiejętności dotyczących geodezyjnych pomiarów podstawowych – dla zakresu geodezyjne pomiary podstawowe
- na kierunku studiów w obszarze nauk technicznych lub w obszarze nauk przyrodniczych, którego program umożliwia nabycie umiejętności dotyczących redakcji map – dla zakresu redakcja map
- na kierunku studiów w obszarze nauk technicznych lub w obszarze nauk przyrodniczych, którego program umożliwia nabycie umiejętności dotyczących fotogrametrii i teledetekcji – dla zakresu fotogrametria i teledetekcja
- posiadać rok praktyki zawodowej w przypadku ukończenia studiów wyższych drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich albo 2 lata praktyki zawodowej w przypadku ukończenia studiów wyższych pierwszego stopnia.
albo
- posiadać średnie lub średnie branżowe wykształcenie geodezyjne
- posiadać 6 lat praktyki zawodowej
- wykazać się znajomością przepisów w dziedzinie geodezji i kartografii.
Ważne! Od 1 stycznia 2026 roku praktyka zawodowa będzie uznawana, jeżeli została rozpoczęta i zakończona w okresie 15 lat przed dniem złożenia wniosku.
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
W dowolnym momencie
Gdzie załatwisz sprawę
GŁÓWNY URZĄD GEODEZJI I KARTOGRAFII
Żurawia
6/12,
00-926
Warszawa
Co zrobić krok po kroku
Złóż wniosek o nadanie uprawnień zawodowych
Złóż wniosek za pośrednictwem poczty lub osobiście w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii.
Pamiętaj! Wniosek o nadanie uprawnień zawodowych może dotyczyć tylko jednego zakresu uprawnień geodezyjnych i kartograficznych.
Jeśli chcesz uzyskać uprawnienia zawodowe w kilku zakresach, musisz złożyć osobne wnioski, które będą rozpatrywane w odrębnych postępowaniach kwalifikacyjnych.
Dokumenty
Pobierz:
- Formularz wniosku o nadanie uprawnień zawodowych PDF
- Formularz wniosku o nadanie uprawnień zawodowych DOC
- Oświadczenia do wniosku o nadanie uprawnień PDF
- Oświadczenia do wniosku o nadanie uprawnień DOC
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałDo wniosku dołącz:
- aktualne na dzień złożenia wniosku oświadczenia o:
- posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych
- niekaralności (lub aktualny wyciąg z Krajowego Rejestru Karnego)
- zgodności z prawdą informacji zawartych we wniosku oraz załącznikach
- jeśli ubiegasz się o uprawnienia zawodowe z zakresów 1, 2, 4, 5 – odpis lub poświadczona notarialnie kserokopia dyplomu:
- ukończenia studiów geodezyjnych pierwszego lub drugiego stopnia albo
- potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik geodeta oraz świadectwa ukończenia technikum geodezyjnego
- jeśli ubiegasz się o uprawnienia zawodowe z zakresów 3, 6, 7:
- odpis lub poświadczona notarialnie kserokopia dyplomu ukończenia studiów wyższych pierwszego stopnia, studiów wyższych drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, na kierunku w obszarze nauk technicznych, którego program umożliwia nabycie umiejętności dotyczących geodezyjnych pomiarów podstawowych – dla zakresu 3, w obszarze nauk technicznych lub przyrodniczych, którego program umożliwia nabycie umiejętności dotyczących redakcji map – dla zakresu 6 oraz dotyczących fotogrametrii i teledetekcji – dla zakresu 7
- suplement do dyplomu ukończenia studiów oraz wypis z programu studiów potwierdzony przez uczelnię lub inne dokumenty wystawione przez uczelnię, wskazujące spełnienie warunków programowych w przypadku gdy przepisy obowiązujące w dniu uzyskania przez osobę zainteresowaną wykształcenia umożliwiającego ubieganie się o nadanie uprawnień zawodowych nie przewidywały wydawania ww. dokumentów
- dokument potwierdzający okres praktyki zawodowej – wystawiony przez pracodawcę, u którego odbywała się praktyka, na przykład: oryginał lub poświadczona notarialnie kserokopia zaświadczenia o praktyce zawodowej/ świadectwa pracy lub wydruk z CEIDG w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej
- dziennik praktyki zawodowej
- dwie fotografie o wymiarach 35 x 45 mm
- dowód wniesienia opłaty za przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego:
- obejmującego cześć wstępną i sprawdzającą w przypadku zakresów 1, 2, 4, 5 (dotyczy również zakresów 3,6,7 w przypadku osób posiadających średnie lub średnie branżowe wykształcenie geodezyjne.)
- obejmujących tylko część wstępną w przypadku zakresów 3, 6, 7
- dowód wniesienia opłaty skarbowej za wydanie świadectwa nadania uprawnień zawodowych.
Przeczytaj, jak złożyć wniosek o wydanie dziennika praktyki zawodowej.
Jeśli masz tytuł naukowy profesora albo I lub II stopień specjalizacji zawodowej w dziedzinie geodezji i kartografii, nadane w trybie odrębnych przepisów, nie musisz dokumentować praktyki zawodowej, ani wykazywać znajomości przepisów w dziedzinie geodezji i kartografii (zwolnienie z części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego).
Główny Geodeta Kraju sprawdzi wniosek pod względem formalno-prawnym
Jeśli wniosek będzie zawierał braki, Główny Geodeta Kraju wezwie cię do ich uzupełnienia w terminie 7 dni od otrzymania wezwania. Jeśli nie uzupełnisz wniosku we wskazanym terminie, twój wniosek pozostanie bez rozpoznania.
Poprawny i kompletny wniosek zostanie przekazany Komisji Kwalifikacyjnej do spraw uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.
Komisja Kwalifikacyjna sprawdzi dokumenty dołączone do wniosku – część wstępna postępowania kwalifikacyjnego
Po otrzymaniu wniosku, Komisja Kwalifikacyjna rozpocznie postępowanie kwalifikacyjne. W części wstępnej postępowania Komisja będzie sprawdzać dokumenty dołączone do wniosku o nadanie uprawnień.
Komisja zbada treść dziennika praktyki zawodowej i opisane w nim czynności, badając czy rodzaj i liczba prac oraz opracowań powstałych w wyniku tych czynności są zgodne z rodzajem i liczbą prac i opracowań określonych w przepisach dotyczących uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.
Badanie treści dziennika praktyki zawodowej może obejmować również sprawdzenie, czy osoba zainteresowana brała czynny udział w opisanych w nim czynnościach. Sprawdzenie odbywa się na podstawie informacji pozyskanych z ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, w którym jest przechowywana dokumentacja geodezyjna i kartograficzna.
W przypadku postępowania kwalifikacyjnego na zakresy 3, 6, 7, obejmującego tylko część wstępną – Komisja Kwalifikacyjna sprawdzi także, czy program studiów realizowany na kierunku ukończonym przez osobę zainteresowaną spełnia warunki niezbędne do nabycia umiejętności określonych w przepisach dotyczących uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.
Postępowanie kwalifikacyjne ogranicza się do części wstępnej w przypadku osób ubiegających się o nadanie uprawnień zawodowych w jednym z zakresów: geodezyjne pomiary podstawowe, redakcja map, fotogrametria i teledetekcja.
Możesz zostać dopuszczony warunkowo do części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego, jeśli braki ujawnione podczas weryfikacji dokumentów mają charakter formalny i dotyczą wpisów poświadczających przebieg praktyki zawodowej wykazanej w dzienniku. W takim przypadku przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej powiadomi cię o brakach w dokumentacji dołączonej do wniosku oraz wyznaczy termin 7 dni na uzupełnienie wykazanych braków. W przypadku nieuzupełnienia braków w wyznaczonym terminie, wniosek pozostanie bez rozpoznania.
Otrzymasz zawiadomienie o terminie i miejscu części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego
Komisja Kwalifikacyjna wyznaczy termin i miejsce części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego (egzaminu). Zostaniesz o tym powiadomiony pisemnie lub elektronicznie (jeśli we wniosku podałeś adres e-mail). Termin części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego ustala się na dzień przypadający nie wcześniej niż 6 tygodni od daty wyznaczenia tego terminu przez Komisję Kwalifikacyjną.
Uwaga! Możliwe jest za twoją zgodą przeprowadzenie części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego w terminie przypadającym wcześniej niż 6 tygodni od daty jego wyznaczenia przez Komisję Kwalifikacyjną.
Termin
W ciągu 30 dni od dnia wszczęcia postępowania kwalifikacyjnego.
Przystąp do egzaminu pisemnego – część sprawdzająca postępowania kwalifikacyjnego
Przed przystąpieniem do części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego (egzaminu) musisz okazać dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
Część sprawdzająca postępowania kwalifikacyjnego ma formę egzaminu pisemnego i ustnego, który odbywa się w ciągu jednego dnia.
Egzamin pisemny obejmuje:
- część ogólną składającą się z 60 pytań testowych sprawdzających znajomość przepisów aktów prawnych oraz standardów technicznych w zakresie geodezji i kartografii, których znajomość jest wymagana bez względu na zakres uprawnień zawodowych, przy czym przy każdym pytaniu testowym jest podanych od 2 do 4 odpowiedzi, z których co naj mniej jedna jest poprawna
- część szczegółową składającą się z 3 pytań opisowych wymagających udzielenia odpowiedzi dotyczących wykonywania prac geodezyjnych lub prac kartograficznych, uwzględniających zakres uprawnień zawodowych, o których na danie ubiega się osoba zainteresowana, oraz wskazania aktów prawnych regulujących zagadnienia określone w tych pytaniach
Czas trwania każdej z części egzaminu pisemnego wynosi 1 godzinę. W czasie trwania egzaminu pisemnego można korzystać tylko z tekstów aktów prawnych w postaci papierowej.
Odpowiedzi udzielone podczas egzaminu pisemnego są oceniane w następujący sposób:
- w części ogólnej przyznaje się 1 punkt za poprawną i pełną odpowiedź na każde pytanie
- w części szczegółowej przyznaje się od 0 do 7 punktów za odpowiedź na każde z pytań, przy czym za brak odpowiedzi przyznaje się 0 punktów
Uzyskanie co najmniej 41 punktów w części ogólnej egzaminu pisemnego oraz co najmniej 15 punktów w części szczegółowej egzaminu pisemnego daje wynik pozytywny egzaminu pisemnego, który jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu ustnego.
Dokumenty
Dokument możesz złożyć jako:
Przedstaw do wgląduPrzystąp do egzaminu ustnego – część sprawdzająca postępowania kwalifikacyjnego
Zostaniesz dopuszczony do egzaminu ustnego, jeśli uzyskasz pozytywny wynik z egzaminu pisemnego.
W czasie egzaminu ustnego odpowiadasz na 3 pytania, które zadają indywidualnie osoby prowadzące postępowanie, a twoje odpowiedzi oceniają wszyscy prowadzący postępowanie kwalifikacyjne.
Negatywny wynik egzaminu ustnego wymaga uzasadnienia Komisji Kwalifikacyjnej.
Otrzymasz świadectwo stwierdzające nadanie uprawnień zawodowych albo decyzję odmawiającą nadania uprawnień
W zależności od wyniku postępowania kwalifikacyjnego, Główny Geodeta Kraju wyda ci świadectwo stwierdzające nadanie uprawnień zawodowych i wpisze cię do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia zawodowe albo wyda decyzję o odmowie nadania uprawnień.
Z dniem wpisu do rejestru nabywasz prawo do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii.
Ile zapłacisz
- 1074 zł – opłata za postępowanie kwalifikacyjne obejmujące część wstępną i sprawdzającą – obowiązująca w okresie od 10 lutego 2024 roku do ~11 lutego 2025 roku
- 215 zł – opłata za postępowanie kwalifikacyjne obejmujące tylko część wstępną czyli polegającą na weryfikacji dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań ustawowych – obowiązująca w okresie od 10 lutego 2024 roku do ~11 lutego 2025 roku
Ważne! Wysokość opłaty za postępowanie kwalifikacyjne jest zależna od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", za rok poprzedzający rok przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego.
Gdzie zapłacić: Opłatę za przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego wpłać na rachunek bankowy Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym.
W opisie transakcji podaj: imię i nazwisko, czego dotyczy opłata: „opłata za postępowanie kwalifikacyjne”, zakres uprawnień, o których nadanie się ubiegasz.
- 17 zł – opłata skarbowa za wydanie świadectwa nadania uprawnień zawodowych
Gdzie zapłacić: opłatę skarbową za pełnomocnictwo wpłać na konto Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy - Centrum Obsługi Podatnika.
W opisie transakcji napisz: opłata skarbowa za wydanie świadectwa stwierdzającego nadanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.
Ile będziesz czekać
Postępowanie kwalifikacyjne trwa nie dłużej niż 4 miesiące od dnia jego wszczęcia, a w przypadku postępowania obejmującego tylko część wstępną – nie dłużej niż 2 miesiące.
Jak możesz się odwołać
Jeśli Główny Geodeta Kraju odmówił nadania ci uprawnień zawodowych, możesz w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji zwrócić się do Głównego Geodety Kraju z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Możesz też złożyć skargę na tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, za pośrednictwem Głównego Geodety Kraju, w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia, bez skorzystania z prawa do zwrócenia się do Głównego Geodety Kraju z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Przeczytaj, jak złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Warto wiedzieć
Na stronie internetowej Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii znajdziesz:
- dodatkowe informacje o postępowaniu kwalifikacyjnym
- aktualne terminy egzaminów
- wykaz aktów prawnych i treść pytań egzaminacyjnych.