Pielęgniarka lub położna – złóż oświadczenie o czasowym i okazjonalnym wykonywaniu zawodu w Polsce
Jesteś obywatelem Unii Europejskiej? Masz kwalifikacje do wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej i chcesz tymczasowo i okazjonalnie wykonywać swój zawód w Polsce? Wystarczy, że złożysz oświadczenie o zamiarze świadczenia usługi transgranicznej. Sprawdź, jak to zrobić.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- listownie
- elektronicznie
w siedzibie izby
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Jeśli jesteś obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej (UE) i wykonujesz w swoim kraju zawód pielęgniarki lub położnej, możesz rozpocząć pracę w tym zawodzie w Polsce po oficjalnym stwierdzeniu prawa wykonywania zawodu przez polski organ samorządu zawodowego.
Przeczytaj, jak uzyskać uznanie kwalifikacji zawodowych pielęgniarki lub położnej w Polsce.
Jednak, jeśli planujesz wykonywać swój zawód w Polsce tymczasowo i okazjonalnie – czyli świadczyć usługi transgraniczne, możesz skorzystać z uproszczonej procedury uznawania kwalifikacji. W tym celu musisz złożyć odpowiednie oświadczenie do Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych (OIPiP). Na podstawie twojego oświadczenia OIPiP oceni tymczasowy i okazjonalny charakter świadczenia usług, uwzględniając przede wszystkim jego długość, częstotliwość, regularność i ciągłość. Jeśli ocena wypadnie pozytywnie uzyskasz wpis do rejestru obywateli państw członkowskich UE wykonujących czasowo i okazjonalnie zawód na terenie danej izby. Wpis jest podstawą do transgranicznego świadczenia usług w Polsce.
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
Złóż oświadczenie przed rozpoczęciem po raz pierwszy wykonywania zawodu w Polsce oraz ponownie w każdym roku, w którym będziesz wykonywać w Polsce swój zawód.
Gdzie załatwisz sprawę
Usługę można zrealizować w:
- okręgowe izby pielęgniarek i położnych
Złóż oświadczenie w okręgowej izbie pielęgniarek i położnych, na terenie której będziesz wykonywać zawód i której członkiem chcesz zostać.
Co zrobić krok po kroku
Złóż oświadczenie o zamiarze czasowego wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej
Oświadczenie możesz złożyć na piśmie albo w formie elektronicznej na portalu Biznes.gov.pl. Po naciśnięciu na tej stronie przycisku "Załatw online" przejdziesz do e-usługi. Oświadczenie złożone przez internet musi być podpisane podpisem kwalifikowanym albo profilem zaufanym.
Dokumenty
Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Oświadczenie zawiera wskazanie miejsca i, o ile to możliwe, czasu wykonywania zawodu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Np. dowód osobisty lub paszport.
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałDokument możesz złożyć jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Dokument powinien być wydany zgodnie. przepisami Dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Tekst mający znaczenie dla EOG)
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Wydane przez odpowiednie władze lub organizacje państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałPobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Dokument elektronicznyDokument możesz złożyć jako:
KopiaZłóż oświadczenie o posiadaniu polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej dotyczącej wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej lub oświadczenie o posiadaniu innego dokumentu potwierdzającego indywidualne lub zbiorowe środki zabezpieczenia w zakresie odpowiedzialności zawodowej.
Termin
Złóż oświadczenie przed rozpoczęciem po raz pierwszy wykonywania zawodu w Polsce oraz ponownie w każdym roku, w którym będziesz wykonywać w Polsce swój zawód.
Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych sprawdzi twój wniosek
Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych (ORPiP) sprawdzi poprawność i kompletność złożonych przez ciebie dokumentów. Jeśli stwierdzi braki, wezwie cię do ich usunięcia w wyznaczonym terminie. Jeśli nie usuniesz braków, twój wniosek nie będzie dalej rozpatrywany.
Następnie ORPiP sprawdzi, czy spełniasz warunki do transgranicznego świadczenia usług w Polsce. W tym celu może się zwrócić się o udzielenie informacji do odpowiednich władz lub organizacji państwa członkowskiego UE, w którym na stałe wykonujesz zawód pielęgniarki lub położnej. Informacje te mogą dotyczyć: potwierdzenia, że prowadzisz działalność zgodnie z prawem, wykonujesz zawód w sposób należyty, jak również, że nie zostały na ciebie nałożone kary dyscyplinarne lub sankcje karne związane z wykonywaniem zawodu.
Uzyskasz wpis do rejestru obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej wykonujących czasowo i okazjonalnie zawód pielęgniarki lub położnej na terenie danej OIPiP
Jeśli twoje dokumenty są poprawne i kompletne, a ty spełniasz warunki do transgranicznego świadczenia usług w Polsce, ORPiP wpisze cię do rejestru obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej wykonujących czasowo i okazjonalnie zawód na terenie danej izby.
Termin
Bez zbędnej zwłoki, od dnia złożenia wszystkich niezbędnych dokumentów (oświadczenia i załączników) określonych w ustawie.
Ile zapłacisz
Usługa jest bezpłatna.
- 17 zł – opłata skarbowa za pełnomocnictwo (opcjonalnie)
Jeśli do urzędu składasz pełnomocnictwo to musisz je opłacić. Nie zapłacisz za pełnomocnictwo udzielone mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom lub rodzeństwu.
Gdzie zapłacić: opłatę skarbową za pełnomocnictwo wpłać na konto urzędu miasta lub gminy, właściwego dla siedziby urzędu, w którym składasz pełnomocnictwo. Numer konta sprawdzisz na stronie internetowej urzędu miasta lub gminy. Na przykład, jeśli pełnomocnictwo składasz do Urzędu Miasta Poznania to opłatę zapłać również na konto Urzędu Miasta Poznania.
Praktyczne informacje na temat pełnomocnictwa.
Ile będziesz czekać
Bez zbędnej zwłoki, od dnia złożenia wszystkich niezbędnych dokumentów (oświadczenia i załączników) określonych w ustawie.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej
- Ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych
- Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 28 czerwca 2013 r. w sprawie wykazu dyplomów, świadectw i innych dokumentów potwierdzających posiadanie formalnych kwalifikacji do wykonywania zawodu pielęgniarki, położnej przez obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i Konfederacji Szwajcarskiej
- Uchwała nr 320/VII/2018 Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 12 września 2018 r. w sprawie trybu postępowania dotyczącego stwierdzania i przyznawania prawa wykonywania zawodu pielęgniarki i zawodu położnej oraz sposobu prowadzenia przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych rejestru pielęgniarek i rejestru położnych oraz rejestru obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej wykonujących na terenie okręgowej izby czasowo i okazjonalnie zawód pielęgniarki lub położnej