Farmaceuta – skreślenie z rejestru
Zaprzestanie wykonywania zawodu przez farmaceutę.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- listownie
w siedzibie izby
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Podmiotem uprawnionym do realizacji usługi jest farmaceuta, który chce zaprzestać wykonywania zawodu.
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
W dowolnym momencie
Gdzie załatwisz sprawę
Usługę można zrealizować w:
- okręgowe izby aptekarskie
Co zrobić krok po kroku
Złożenie oświadczenia o zrzeczeniu się prawa wykonywania zawodu
W celu zaprzestania wykonywania zawodu farmaceuty oraz wykreślenia się z rejestru farmaceutów należy złożyć oświadczenie o zrzeczeniu się prawa wykonywania zawodu do okręgowej rady aptekarskiej. Do wniosku należy dołączyć dokument „Prawo wykonywania zawodu farmaceuty”.
Dokumenty
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Oświadczenie zawiera:
- imię i nazwisko farmaceuty,
- adres zamieszkania,
- datę zrzeczenia się prawa wykonywania zawodu.
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałJak uzyskać dokument?
Farmaceuta – wpis do rejestru Farmaceuta – uznawanie kwalifikacjiWeryfikacja formalna i merytoryczna wniosku
Okręgowa rada aptekarska dokonuje weryfikacji formalnej wniosku. W przypadku stwierdzenia braków formalnych wzywa do uzupełnienia oświadczenia w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
Skreślenie z rejestru farmaceutów
Na podstawie złożonych dokumentów okręgowa rada aptekarska wykreśla farmaceutę z rejestru farmaceutów w terminie 30 dni od złożenia przez farmaceutę oświadczenia. Adnotacji o skreśleniu z rejestru w dokumencie „Prawo wykonywania zawodu farmaceuty” (s. 4-9) dokonuje ORA prowadząca w danym czasie listę członków OIA.
Do wykreśleń w rejestrze stosuje się odpowiednio przepis § 1 ust. 3 i ust. 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia rejestru farmaceutów.
Termin
30 dni.
Przekazanie danych do Centralnego Rejestru Farmaceutów
Okręgowa rada aptekarska po wykreśleniu farmaceuty z rejestru farmaceutów, niezwłocznie przekazuje Naczelnej Radzie Aptekarskiej dane objęte wykreśleniem do centralnego rejestru. Centralny Rejestr Farmaceutów Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje dane uzyskiwane od okręgowych rad aptekarskich, o których mowa w art. 8 ust. 2 i art. 8a ust 2 ustawy o izbach aptekarskich. Aktualizacja danych w rejestrze jest dokonywana automatycznie przez wpisanie danych do okręgowego rejestru farmaceutów i uruchomienie funkcji „synchronizuj”.
Ile zapłacisz
Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).
Ile będziesz czekać
Sprawę załatwisz w 30 dni.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia rejestru farmaceutów
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 listopada 2009 r. w sprawie sposobu prowadzenia rejestru uproszczonego obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej wykonujących tymczasowo i okazjonalnie czynności zawodowe farmaceuty
- Uchwała nr IV/78/2006 Naczelnej Rady Aptekarskiej z dnia 8 marca 2006 r. w sprawie ustalenia jednolitej procedury stwierdzania prawa wykonywania zawodu farmaceuty oraz prowadzenia rejestru i listy członków izb aptekarskich
- Uchwała nr VII/77/2015 Naczelnej Rady Aptekarskiej z dnia 4 listopada 2015 r. w sprawie sposobu przekazywania danych przez okręgowe rady aptekarskie do Centralnego Rejestru Farmaceutów oraz upoważnienia Prezydium NRA do wykonywania obowiązków Administratora danych objętych Centralnym Rejestrem Farmaceutów
- Ustawa z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty