Pozwolenie na magazyn czasowego składowania
Importujesz towary i nie masz wszystkich dokumentów aby dokonać odprawy celnej? Stosujesz procedury uproszczone i badasz sprowadzony towar dłużej niż 3 dni? Otwórz lub skorzystaj z usług magazynu czasowego składowania. Poniżej dowiesz się, jak uzyskać pozwolenie na prowadzenie takiego magazynu.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- podczas wizyty w urzędzie
- listownie
- elektronicznie
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Pozwolenie na magazyn czasowego składowania mogą otrzymać osoby, które spełniają wszystkie następujące warunki:
- mają siedzibę na obszarze celnym Unii
- zapewniają prawidłową realizację operacji czasowego składowania (przechowywanie i ewidencjonowanie towarów)
- złożą zabezpieczenie celne
- stworzą warunki, aby organy celno-skarbowe mogły sprawować dozór celny bez konieczności stosowania nadzwyczajnych środków administracyjnych.
Uwaga! Jeśli masz pozwolenie AEO i we wniosku o jego wydanie wskazałeś, że będziesz prowadzić magazyn czasowego składowania, to starając się o pozwolenie na prowadzenie tego magazynu nie musisz udowadniać, że będziesz prawidłowo realizować operacje składowania czasowego.
Gdzie załatwisz sprawę
Usługę można zrealizować w:
- urzędy celno-skarbowe
Wniosek złóż do naczelnika urzędu celno-skarbowego właściwego ze względu na miejsce, gdzie będzie prowadzony magazyn czasowego składowania.
Co zrobić krok po kroku
Złóż zabezpieczenie celne
Zabezpieczenie celne złóż jako:
- depozyt w gotówce, lub
- zobowiązanie złożone przez gwaranta.
Aktualny wykaz gwarantów prowadzi Ministerstwo Finansów.
Kwota zabezpieczenia celnego, powinna obejmować też podatek VAT. Jeśli jednak przedstawisz urzędowi dokument potwierdzający, że:
- jesteś zarejestrowany jako czynny podatnik VAT
- nie posiadasz zaległości z tytułu cła i podatków stanowiących dochód budżetu państwa, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne
- nie jest prowadzone wobec ciebie postępowanie egzekucyjne, likwidacyjne lub upadłościowe
– nie musisz składać zabezpieczenia dla VAT. Możesz to potwierdzić składając oświadczenie. Takie oświadczenie musisz składać co 6 miesięcy.
Możesz skorzystać zawnioskować także do dyrektora izby administracji skarbowej o pozwolenie na zabezpieczenie generalne (również w formie depozytu w gotówce lub zobowiązania gwaranta), w takim przypadku twoim obowiązkiem będzie monitorowanie kwoty referencyjnej.
Dokumenty
Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Potwierdzenie zawiera:
- określenie urzędu celno-skarbowego,
- dane osoby składającej zabezpieczenie,
- sposób, termin i wysokość złożenia zabezpieczenia,
- datę złożenia zabezpieczenia,
- termin ważności zabezpieczenia,
- pouczenie,
- podpisy składającego i przyjmującego zabezpieczenie.
Potwierdzenie złożenia zabezpieczenia celnego dotyczy składania zabezpieczenia w formie depozytu gotówkowego.
Zobowiązanie gwaranta jest wydawane przez podmiot (bank, firmę ubezpieczeniową) znajdujący się na liście gwarantów.
Opcjonalnie możesz przedstawić numer pozwolenia na zabezpieczenie generalne.
Termin
Przed złożeniem wniosku o wydanie pozwolenia na prowadzenie magazynu czasowego składowania.
Złóż wniosek o wydanie pozwolenia na magazyn czasowego składowania
Do czasu uruchomienia elektronicznego wniosku na portalu PUESC, wniosek możesz złożyć papierowo lub elektronicznie na Biznes.gov.pl.
Dokumenty
Pobierz:
- Wniosek o pozwolenie na magazyn czasowego składowania DOCX
- Wniosek o pozwolenie na magazyn czasowego składowania PDF
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałTermin
Przed pierwszym złożeniem towarów w magazynie czasowego składowania.
Otrzymasz pozwolenie na magazyn czasowego składowania
Pozwolenie jest ważne bezterminowo.
Jeśli urząd zamierza wydać decyzje odmowną, powinien dać ci wcześniej prawo do wypowiedzenia się. Będziesz mieć 30 dni, aby przekonać urząd do swoich racji.
Dokumenty
Dokument otrzymasz jako:
OryginałIle zapłacisz
Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).
Ile będziesz czekać
Pozwolenie otrzymasz maksymalnie w ciągu 120 dni, licząc od dnia w którym wniosek wpłynął do urzędu celno-skarbowego.
Jak możesz się odwołać
Od decyzji wydanej przez naczelnika urzędu celno-skarbowego możesz się odwołać. W odwołaniu opisz z czym się nie zgadzasz, czego się domagasz oraz jakie posiadasz na to dowody. Odwołanie złóż do właściwego dyrektora izby administracji skarbowej, w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji.
Warto wiedzieć
- Wprowadzenie towarów do magazynu składowania czasowego powinno odbyć się na podstawie deklaracji lub innych dokumentów (np. przywozowej deklaracji skróconej, dokumentu tranzytowego).
- Towary mogą być czasowo składowane także poza magazynem czasowego składowania – w innych miejscach wyznaczonych lub uznanych przez służby celno-skarbowe.
- Towary mogą być przechowywane w magazynie czasowego składowania maksymalnie 90 dni. Termin ten nie podlega przedłużeniu.
- Towary mogą znajdować się w miejscu uznanym lub wyznaczonym nie dłużej niż 3 dni, a w przypadku upoważnionego odbiorcy nawet do 6 dni.
- W magazynie czasowego składowania głównie są przechowywane towary nieunijne, czyli sprowadzone spoza UE. Jeśli jednak istnieje potrzeba gospodarcza, naczelnik urzędu celno-skarbowego może zezwolić na składowanie w takich magazynach także towarów unijnych.
- Ewidencja powinna być prowadzona w formie zatwierdzonej przez urząd celno-skarbowy (forma papierowa, elektroniczna). Powinna ona zawierać dane istotne dla sprawowania dozoru celnego.
- Aby móc wielokrotnie korzystać ze złożonego zabezpieczenia celnego konieczne jest uzyskanie odrębnego pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia generalnego.
- Towary znajdujące się w magazynie czasowego składowania mogą zostać poddane jedynie takim czynnościom, których celem jest ich zachowanie ich w stanie niezmienionym. Czynności te jednak nie mogą prowadzić do zmiany wyglądu towarów lub ich właściwości technicznych.
Podstawa prawna
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny
- Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2015/2446 z dnia 28 lipca 2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do szczegółowych zasad dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego
- Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny
- Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/341 z dnia 17 grudnia 2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do przepisów przejściowych dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego w okresie, gdy nie działają jeszcze odpowiednie systemy teleinformatyczne, i zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/2446
- Ustawa z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 22 lutego 2017 r. w sprawie sposobu złożenia zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 lutego 2017 r. w sprawie formy zobowiązania gwaranta stanowiącego zabezpieczenie generalne w operacjach celnych, innych niż procedura tranzytowa, dokonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej