Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Wniosek o weryfikację protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji

Masz protokół z kontroli systemu ogrzewania albo systemu klimatyzacji, który twoim zdaniem jest niepoprawny? Możesz wystąpić o jego weryfikację. Przeczytaj poniższy opis – dowiesz się jak i do kogo złożyć wniosek o weryfikację protokołu.

Jak załatwić sprawę

Sprawę można załatwić:

  • podczas wizyty w urzędzie
  • listownie
  • elektronicznie
Załatw online

Wyślij pismo online wykorzystując bezpłatny podpis elektroniczny

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi

1. Minister Rozwoju i Technologii może dokonać weryfikacji protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji sporządzonych nie wcześniej niż w dniu 9 marca 2015 r. Weryfikacji dokonuje się z urzędu lub na wniosek, który należy złożyć do Ministra Rozwoju i Technologii. Przez weryfikację należy rozumieć ocenę prawidłowości i rzetelności sporządzenia protokołów z kontroli, biorąc pod uwagę przepisy techniczno-budowlane oraz zasady wiedzy technicznej. Niniejszy opis procedury dotyczy sytuacji, gdy weryfikacja wszczynana jest na wniosek.

2. Wniosek o dokonanie weryfikacji protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji mogą złożyć właściciele lub zarządcy budynku, po stwierdzeniu nieprawidłowości w posiadanym protokole lub protokołach.

Kiedy powinieneś załatwić sprawę

W dowolnym momencie

Gdzie załatwisz sprawę

Ministerstwo Rozwoju i Technologii
pl. Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa

Co zrobić krok po kroku

  1. Przygotuj i złóż wniosek

Dokumenty

Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał
Informacja dodatkowa

Przepisy nie regulują kwestii jakie informacje powinien zawierać wniosek o dokonanie weryfikacji protokołu z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji. W praktyce wniosek powinien zawierać, oprócz danych osobowych i adresowych wnioskodawcy, numer protokołu w wykazie protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji, nadany w systemie teleinformatycznym, w którym jest prowadzony centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków.

Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Uwierzytelniona kopia
Dokument możesz złożyć jako:
Przedstaw do wglądu, Oryginał, Uwierzytelniona kopia

1. Zgodnie z art. 36 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, weryfikacja protokołu z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji odbywa się na wniosek właściciela lub zarządcy budynku, który zlecił sporządzenie protokołu. W związku z tym z wniosku powinno wynikać, że osoba go składająca jest stroną w sprawie (właścicielem lub zarządcą budynku).

Należy również podać numer protokołu w wykazie protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji, nadany w systemie teleinformatycznym, w którym jest prowadzony centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków oraz dołączyć kopię kwestionowanego protokołu.

2. W przypadku reprezentowania przez pełnomocnika dołącza się pełnomocnictwo wraz z potwierdzeniem uregulowania opłaty skarbowej za jego udzielenie (w wysokości 17 zł).

  1. Ministerstwo sprawdzi, czy twój wniosek jest kompletny

Jeżeli wniosek nie czyni zadość wymaganiom ustalonym w przepisach prawa, Minister Rozwoju i Technologii wezwie cię do usunięcia braków w terminie co najmniej 7 dni z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania.

  1. Weryfikacja protokołu z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji

1. Minister Rozwoju i Technologii dokonuje weryfikacji protokołu z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji. Weryfikacja ta polega na sprawdzeniu:

  • w przypadku systemu ogrzewania:

a) prawidłowości i rzetelności dokonanej oceny stanu technicznego systemu, efektywności energetycznej kotłów oraz ich dostosowania do potrzeb użytkowych budynku w zakresie wyznaczenia wartości sprawności kotła i oceny tej sprawności,

b) prawidłowości zawartych w protokole zaleceń określających zakres i rodzaj robót budowlano-instalacyjnych, które poprawią efektywność energetyczną systemu, pod kątem ich dostosowania do rozpatrywanego budynku.

Przy weryfikacji uwzględnia się przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17 lutego 2015 r. w sprawie wzorów protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji, przepisy techniczno-budowlane oraz zasady wiedzy technicznej;

  • w przypadku systemu klimatyzacji:

a) prawidłowości i rzetelności dokonanej oceny efektywności energetycznej urządzeń chłodniczych w zakresie oceny:

–  sprawności źródła chłodu,

–  dostosowania systemu do potrzeb użytkowych budynku,

–  mocy właściwej wentylatorów,

b) prawidłowości zawartych w protokole zaleceń określających zakres i rodzaj robót budowlano-instalacyjnych, które poprawią efektywność energetyczną systemu, pod kątem ich dostosowania do rozpatrywanego budynku.

Przy weryfikacji uwzględnia się przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17 lutego 2015 r. w sprawie wzorów protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji, przepisy techniczno-budowlane oraz zasady wiedzy technicznej.

2. Z dokonywanej weryfikacji protokołu z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji sporządza się sprawozdanie, które powinno w szczególności zawierać:

  • wskazanie, czy weryfikacja jest dokonywana z urzędu czy na wniosek;
  • w przypadku weryfikacji dokonywanej na wniosek:

- datę wpływu wniosku,

- nieprawidłowości wskazane we wniosku o dokonanie weryfikacji protokołu z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji;

  • numer protokołu z kontroli w wykazie świadectw charakterystyki energetycznej;
  • datę rozpoczęcia weryfikacji;
  • wyniki weryfikacji, w tym, w przypadku ich stwierdzenia, wskazanie rażących i oczywistych błędów w protokole z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji.

3. Sprawozdanie z dokonywanej na wniosek weryfikacji protokołu z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji sporządza się w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden przekazuje się osobie, na wniosek której dokonano weryfikacji, natomiast drugi egzemplarz przekazuje się osobie, która sporządziła protokół z kontroli.

4. Jeżeli na podstawie przeprowadzonej weryfikacji stwierdzone zostaną rażące i oczywiste błędy w sporządzonym protokole z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji, to Minister Rozwoju i Technologii w drodze decyzji wykreśla osobę, która go sporządziła z wykazu osób uprawnionych do kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji.

5. Osoba, która została wykreślona z wykazu osób uprawnionych do kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji w wyniku weryfikacji sporządzonego protokołu, może się ubiegać o ponowny wpis do tego wykazu, po upływie 24 miesięcy od dnia, w którym decyzja o wykreśleniu stała się ostateczna.

6. Jeżeli weryfikacja protokołu z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji nie wykaże rażących i oczywistych błędów, to wobec osoby uprawnionej nie jest wszczynane postępowanie, w wyniku którego Minister Rozwoju i Technologii wydaje decyzję o wykreśleniu osoby z  wykazu osób uprawnionych do kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji.

Dokumenty

Ile zapłacisz

Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).

Ile będziesz czekać

Weryfikację dokonywaną na wniosek należy zakończyć w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia wpływu wniosku o dokonanie weryfikacji protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji (zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17 lutego 2015 r. w sprawie sposobu dokonywania i szczegółowego zakresu weryfikacji świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji).

Jak możesz się odwołać

Od wydanej przez Ministra Rozwoju i Technologii decyzji dotyczącej wykreślenia z wykazu osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej nie służy odwołanie. Strona niezadowolona z decyzji może zwrócić się z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy do Ministra Rozwoju i Technologii. Wniosek taki należy złożyć w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

Czy ta strona była przydatna?

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.