Złóż wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Taryfowej - WIT
Sprowadzasz towary z zagranicy i masz trudności z określeniem ich kodu taryfowego (CN, TARIC)? Stosujesz kod inny niż pozostali przedsiębiorcy? Nie jesteś pewien czy zastosowany kod jest prawidłowy? Wystąp o wydanie Wiążącej Informacji Taryfowej - WIT.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- elektronicznie
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Co to jest Wiążąca Informacja Taryfowa
Wiążąca Informacja Taryfowa (WIT) to jedyna urzędowa informacja o klasyfikacji taryfowej towarów, która zapewnia jednolite i poprawne stosowanie kodu dla towaru odprawianego na terenie Unii Europejskiej.
Decyzje w sprawie Wiążącej Informacji Taryfowej wydaje Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej..
Przeczytaj więcej o WIT na stronie Krajowej Informacji Skarbowej
Kto może się ubiegać o wydanie decyzji WIT
Wniosek o wydanie decyzji w sprawie WIT może złożyć podmiot, który ma siedzibę w państwie członkowskim UE, dla potrzeb przywozu towarów na obszar Unii Europejskiej lub wywozu poza jej obszar.
Uwaga! Wniosek o WIT można złożyć tylko dla firmy, która jest zarejestrowana w obszarze cła i posiada numer EORI.
Jakie korzyści wynikają z posiadania decyzji WIT
Decyzja WIT:
- zapewnia jednolite i poprawne stosowanie nomenklatury towarowej dla potrzeb celnych na terenie UE
- gwarantuje prawidłowe deklarowanie należności celnych
- jest pomocna przy ustalaniu refundacji wywozowych i wszelkich innych kwot ustanowionych dla wywozu lub przywozu w ramach wspólnej polityki rolnej,
- skraca czas odprawy celnej
- może być wykorzystana przy sporządzaniu deklaracji INTRASTAT, gdzie również stosuje się kod CN.
Decyzja WIT da ci pewność prawną co do klasyfikacji towaru i określenia na tej podstawie wysokości cła i ewentualnych opłat celnych lub innych zastosowanych środków.
Gdzie załatwisz sprawę
Krajowa Informacja Skarbowa
Ul. Warszawska
5,
43-300
Bielsko-Biała
Co zrobić krok po kroku
Uzyskaj numer EORI
EORI, czyli numer w Unijnym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych, jest potrzebny przy wszystkich operacjach celnych na obszarze Unii Europejskiej. Jest to ciąg znaków który:
- w przypadku podmiotów krajowych składa się z liter "PL", numeru NIP i ciągu do 17 znaków
- w przypadku podmiotów z krajów trzecich składa się z liter "PL" i ciągu 14 cyfr ze znakiem "Z" na końcu.
Przedsiębiorcy mogą mieć tylko jeden numer EORI w całej Unii Europejskiej. Brak EORI wykluczy cię z możliwości importu towarów z krajów spoza UE.
Przeczytaj, jak uzyskać numer EORI.
Jeżeli posiadasz numer EORI, przejdź na swoim koncie do zakładki: Reprezentacja/ Aktualizacja reprezentacji i postępuj zgodnie z następnymi krokami.
Zarejestruj reprezentację/ zaktualizuj reprezentację
Warunkiem koniecznym uzyskania dostępu do formularzy e-WIT jest posiadanie uprawnienia w koncie na PUESC o nazwie „Obsługa Wiążącej Informacji Taryfowej" .
Po uzyskaniu numeru EORI, przed złożeniem wniosku o wydanie WIT, w swoim koncie na PUESC musisz:
- zarejestrować reprezentację – czyli określić uprawnienia do dostępu do usługi e-WIT lub
- zaktualizować reprezentację – czyli dopisać kolejne uprawnienia do istniejącego zakresu reprezentacji, jeśli wcześniej rejestrowałeś reprezentację w systemie SISC.
Po wypełnieniu e-formularza, wybierz operację Wygeneruj dokument, podpisz go podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym lub certyfikatem celnym i wyślij.
Złóż wniosek o wydanie decyzji w sprawie WIT
Wniosek o udzielenie wiążącej informacji taryfowej możesz złożyć tylko przez internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC), w dostępnej usłudze – WIT.
Przeczytaj instrukcję uzyskiwania decyzji WIT przez PUESC.
Wniosek w formie elektronicznej zawiera m.in.:
- określenie wnioskodawcy, jego adres i numer EORI
- dane osoby do kontaktu
- adres miejsca przechowywania dokumentacji celnej i prowadzenia księgowości
- informację czy wniosek dotyczy ponownego wydania decyzji WIT
- wskazanie nomenklatury, w której mają być zaklasyfikowane towary
- szczegółowy opis towaru pozwalający na jego identyfikację i określenie klasyfikacji w nomenklaturze celnej.
Pamiętaj! Wniosek w sprawie wydania WIT dotyczy wyłącznie formalności celnych związanych z przywozem lub wywozem towarów. Wniosek, który dotyczy obrotu wewnątrzwspólnotowego, nie zostanie przyjęty. Podpisując wniosek przyjmujesz odpowiedzialność za prawdziwość i kompletność danych podanych we wniosku.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyda decyzję dotyczącą WIT
Dyrektor Krajowwej Informacji Skarbowej, po rozpatrzeniu wniosku i stwierdzeniu, że zawiera on wszelkie potrzebne informacje, wyda decyzję dotyczącą WIT. W decyzji znajdziesz kod nomenklatury (CN, TARIC, nomenklatury refundacji lub innej) dla twojego towaru.
Decyzja trafi do twojego konta na PUESC. Wraz z decyzją przesyłany jest dokument UPD, który powinieneś podpisać i przesłać zwrotnie. Jest to dowód odbioru i od daty dostarczenia UPD liczone są terminy związane z postępowaniem administracyjnym.
Przed wydaniem decyzji możesz zostać poproszony o uzupełnienie wniosku o kolejne dokumenty/załączniki, które przesyłasz przez PUESC.
Dokumenty
Pobierz:
Dokument otrzymasz jako:
Dokument elektronicznyInformacja dodatkowa
Dokument zawiera:
- dane wnioskodawcy,
- opis towaru i jego nazwę handlową,
- wskazanie nomenklatury celnej,
- kod towaru.
Wiążąca informacja taryfowa jest ważna przez 3 lata na całym obszarze celnym Unii Europejskiej. Wszystkie decyzje WIT wydane przez państwa członkowskie są publikowane w centralnej bazie EBTI (European Binding Tariff Information).
Organy celne muszą zastosować kod określony w wiążącej informacji taryfowej podczas odprawy celnej towarów. Twoim obowiązkiem jest podanie w zgłoszeniu celnym:
- klasyfikacji określonej w decyzji WIT,
- numeru decyzji WIT w polu 44 zgłoszenia wraz z numerem kodu dokumentu – C626.
Ile zapłacisz
Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).
Ile będziesz czekać
Wiążąca informacja taryfowa jest wydawana w możliwie krótkim terminie, maksymalnie w ciągu 120 dni od daty przyjęcia wniosku, tj. od chwili, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdzi, że wniosek zawiera wszelkie informacje, które są niezbędne do wydania decyzji.
Jeżeli Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie może dotrzymać terminu wydania decyzji, poinformuje cię o tym przed upływem tego terminu, podając przyczyny oraz wskazując dodatkowy czas potrzebny do wydania decyzji. Ten dodatkowy termin nie powinien przekroczyć 30 dni.
Przeczytaj: Instrukcja wypełnienia wniosku o wydanie WIT
Jak możesz się odwołać
Po otrzymaniu decyzji WIT możesz się od niej odwołać w terminie określonym w decyzji. Odwołanie składasz do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, wyłącznie przez portal PUESC, w formie pliku typu pdf (elektroniczny skan podpisanego dokumentu). Po wysłaniu odwołania otrzymasz dokument UPO, który stanowi dowód w postępowaniu administracyjnym.
Warto wiedzieć
Kiedy decyzja WIT traci ważność
Decyzja WIT może stracić ważność przed upływem trzyletniego okresu ważności, jeżeli stanie się niezgodna z prawem. Może się tak stać w przypadku przyjęcia zmian w Taryfie Celnej (mają miejsce co roku) lub przyjęcia rozporządzeń Komisji Europejskiej w celu określenia klasyfikacji taryfowej. Utrata ważności decyzji WIT nie następuje z mocą wsteczną.
Kiedy decyzja WIT może zostać unieważniona
Decyzja WIT może zostać unieważniona, jeżeli opiera się na nieprawidłowych lub niekompletnych informacjach dostarczonych przez wnioskodawcę. Unieważnienie jest skuteczne od dnia, w którym decyzja WIT stała się skuteczna, czyli działa tak, jakby decyzja WIT nie została wydana.
Kiedy decyzja WIT może zostać cofnięta
Decyzja WIT może zostać cofnięta, gdy przestaje być zgodna z interpretacją którejkolwiek z nomenklatur, wynikającej z:
- not wyjaśniających do Nomenklatury Scalonej (CN);
- wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej lub decyzji klasyfikacyjnych;
- opinii klasyfikacyjnych lub zmian not wyjaśniających do Nomenklatury Zharmonizowanego Systemu Oznaczania i Kodowania Towarów (HS).
Cofnięcie następuje ze skutkiem od dnia opublikowania noty, wyroku, opinii lub zmian w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 lipca 2022 r. w sprawie wyznaczenia Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie do prowadzenia niektórych spraw celnych
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny
- Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny
- Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/341 z dnia 17 grudnia 2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do przepisów przejściowych dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego w okresie, gdy nie działają jeszcze odpowiednie systemy teleinformatyczne, i zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/2446
- Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2015/2446 z dnia 28 lipca 2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do szczegółowych zasad dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego