Status upoważnionego odbiorcy TIR
Jesteś przedsiębiorcą i chcesz odbierać w swojej firmie towary objęte tranzytem TIR, bez konieczności przedstawiania ich w oddziale celnym (urzędzie celnym przeznaczenia)? Taką możliwość daje ci status upoważnionego odbiorcy TIR. O tym jak go zdobyć i jakie warunki musisz spełnić, dowiesz się poniżej.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- podczas wizyty w urzędzie
- listownie
- elektronicznie
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Karnet TIR to dokument, który pozwala szybko i bez zbędnych formalności przewozić towary w ramach procedury tranzytu TIR. Zwykle towary objęte procedurą takiego tranzytu przedstawiasz wraz z dokumentami towarzyszącymi w urzędzie celnym przeznaczenia, czyli w oddziale celnym, który dokonuje zakończenia procedury tranzytu.
Możesz jednak uzyskać status upoważnionego odbiorcy TIR, co pozwoli ci na odbieranie towarów w siedzibie firmy lub w innym miejscu uznanym, bez konieczności przedstawiania towarów w urzędzie celnym przeznaczenia.
Uwaga! Działanie jako upoważniony odbiorca wymaga uprzedniego ustalenia miejsca uznanego, w którym będzie realizowane zakończenie procedury tranzytu w uproszczeniu.
Aby uzyskać status upoważnionego odbiorcy TIR musisz:
- mieć siedzibę na obszarze celnym Unii Europejskiej
- oświadczyć, że będziesz regularnie odbierać towary objęte procedurą tranzytu TIR
- mieć odpowiedni system do przetwarzania danych i komunikacji z organami celnymi (NCTS2)
- wykazać, że masz wysoki poziom kontroli swoich operacji i przepływu towarów zapewniony poprzez system zarządzania ewidencją handlową
- spełniać praktyczne standardy w zakresie kompetencji lub kwalifikacji zawodowych bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością.
Ponadto, jeśli w przeszłości naruszyłeś w poważny lub powtarzający się sposób przepisy prawa celnego i przepisy podatkowe, w tym zostałeś skazany za poważne przestępstwo karne związane z działalnością gospodarczą – to nie otrzymasz pozwolenia.
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
W dowolnym momencie
Gdzie załatwisz sprawę
Usługę można zrealizować w:
- izby administracji skarbowej
Co zrobić krok po kroku
Złóż wniosek o nadanie statusu upoważnionego odbiorcy TIR
Do czasu uruchomienia elektronicznego wniosku na portalu PUESC wniosek możesz złożyć papierowo lub elektronicznie poprzez portal Biznes.gov.pl.
Dokumenty
Uzyskasz status upoważnionego odbiorcy TIR
Pozwolenie jest ważne bezterminowo.Jeśli izba zamierza wydać decyzję odmowną, powinna dać ci wcześniej prawo do wypowiedzenia się. Będziesz mieć wtedy 30 dni aby przekonać izbę do swoich racji.
Dokumenty
Dokument otrzymasz jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Wniosek zawiera:
- Kod rodzaju decyzji
- Podpis/uwierzytelnienie
- Nr referencyjny decyzji
- Wskazanie organu celnego podejmującego decyzję
- Miejsce, datę
- Datę rozpoczęcia ważności decyzji
- Wskazanie urzędu celnego przeznaczenia
- Termin
- Uwagi ogólne
Ile zapłacisz
Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).
Ile będziesz czekać
Pozwolenie otrzymasz maksymalnie w ciągu 120 dni, licząc od dnia w którym wniosek wpłynął do urzędu.
Jak możesz się odwołać
Od decyzji odmownej wydanej przez dyrektora izby administracji skarbowej możesz się odwołać. W odwołaniu opisz z czym się nie zgadzasz, czego się domagasz oraz jakie posiadasz na to dowody. Odwołanie złóż do tego samego dyrektora izby administracji skarbowej, który wydał ci decyzję. Masz na to 14 dni od dnia otrzymania decyzji.
Warto wiedzieć
Obowiązki upoważnionego odbiorcy TIR
Po przybyciu towarów do miejsca uznanego upoważniony odbiorca musi:
- niezwłocznie powiadomić urząd celny przeznaczenia o przybyciu towarów oraz poinformować o wszystkich nieprawidłowościach lub zdarzeniach, które miały miejsce w trakcie transportu
- rozładować towary dopiero po uzyskaniu zgody urzędu celnego przeznaczenia
- po rozładunku niezwłocznie odnotować wyniki kontroli i wszystkie inne istotne informacje związane z rozładunkiem w swojej ewidencji
- powiadomić urząd celny przeznaczenia o wynikach kontroli towarów oraz poinformować urząd o wszystkich nieprawidłowościach najpóźniej w ciągu 3 dni od dnia, w którym otrzymał zgodę na rozładunek towarów.
Komunikacja z organem celnym odbywa się w systemie NCTS2, który służy do elektronicznej obsługi operacji TIR.
Zamknięcie karnetu TIR
Upoważniony odbiorca nie może dokonywać żadnych adnotacji w karnecie TIR – ma obowiązek przekazania karnetu do wskazanego urzędu celnego przeznaczenia w czasie określonym w pozwoleniu, w celu naniesienia stosownych adnotacji przez ten urząd.
Miejsce uznane i status magazynu czasowego składowania
Miejsce, w którym upoważniony odbiorca TIR będzie odbierać towary musi:
- mieć status miejsca uznanego przez organ celny do przedstawienia towarów, lub
- mieć status magazynu czasowego składowania, jeśli towary nie zostaną zgłoszone do kolejnej procedury celnej w ciągu 6 dni po ich przedstawieniu.
Status magazynu czasowego składowania, jak i miejsce uznane wymagają ponadto złożenia zabezpieczenia celnego.
Poświadczenie dostarczenia towarów
Na żądanie przewoźnika upoważniony odbiorca TIR może wydać mu poświadczenie dostarczenia towarów. Poświadczenie przekazuje się z wykorzystaniem formularza znajdującego się w załączniku 72-03 Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447.
static.smc.portals.biznes_gov_pl.layout.content.serviceDescription.details.legal-basis
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny
- Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2015/2446 z dnia 28 lipca 2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do szczegółowych zasad dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego
- Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny
- Ustawa z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 maja 2016 r. w sprawie właściwości miejscowej organów celnych