Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Świadectwo pochodzenia mięsa wołowego

Uzyskanie świadectwa potwierdzającego pochodzenie mięsa wołowego z bydła płci męskiej, uprawniającego wnioskodawcę do otrzymania refundacji wywozowych.

Jak załatwić sprawę

Sprawę można załatwić:

  • podczas wizyty w urzędzie
  • listownie

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi

Przedsiębiorca zamierzający eksportować mięso świeże lub chłodzone (w formie tusz, półtusz, kompensowanych ćwierci, ćwierci przednich i ćwierci tylnych) oraz mięso bez kości z ćwierci przednich lub tylnych w elementach, pochodzących z dorosłego bydła płci męskiej do niektórych krajów trzecich może wystąpić z wnioskiem o otrzymanie refundacji eksportowej.

Refundację eksportową może otrzymać eksporter posiadający zaświadczenia o tym, że wywiezione produkty pochodzą z dorosłego bydła płci męskiej. Za dorosłe bydło przyjmuje się osobniki męskie ważące powyżej 300 kg w chwili uboju.

Zaświadczenie wydaje się w formie świadectwa, które przedstawia się polskim organom celnym podczas dopełniania formalności wywozowych.

Refundacja jest wypłacana przez właściwą agencję płatniczą (Agencję Rynku Rolnego). Refundacja wypłacana jest w sytuacji gdy świadectwo zawiera potwierdzenie organów celnych stwierdzające, że mięso wołowe opuściło obszar celny Unii Europejskiej.

Podmioty uprawnione do realizacji procedury:

Wnioskodawca - Przedsiębiorca/eksporter mięsa wołowego pochodzącego z bydła płci męskiej.

Kiedy powinieneś załatwić sprawę

Nie później niż 24 godziny przed planowanym ubojem bydła.

Gdzie załatwisz sprawę

Usługę można zrealizować w:

  • wojewódzkie inspektoraty jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych

Wniosek należy złożyć do wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, właściwego ze względu na miejsce, w którym dokonywany będzie ubój zwierząt.

Aby dowiedzieć się gdzie zrealizować usługę, podaj miejsce wykonywania działalności.

Co zrobić krok po kroku

  1. Złożenie wniosku o wystawienie świadectwa dotyczącego wołowiny z dorosłego bydła płci męskiej

Przedsiębiorca ubiegający się o świadectwo potwierdzające pochodzenie mięsa wołowego z bydła płci męskiej składa wniosek do wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, właściwego ze względu na miejsce, w którym dokonywany będzie ubój zwierząt.

Wniosek może być odrzucony przez wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych w przypadku, gdy wpłynął w terminie krótszym niż 24 godziny przed rozpoczęciem planowanego uboju oraz gdy nie zawiera wszystkich wymaganych informacji.

Świadectwa wydawane są po dokonaniu oceny mięsa wołowego w zakresie potwierdzenia jego tożsamości.

Dokumenty

Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał
Informacja dodatkowa

Wniosek składany jest na formularzu udostępnianym przez wojewódzkie inspektoraty jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Wniosek zawiera w szczególności:

1. nazwę, siedzibę i adres albo imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres wnioskodawcy;

2. numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz numer identyfikacyjny w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON), jeżeli został nadany;

3. informacje o:

a) dacie i miejscu uboju oraz liczbie zwierząt przeznaczonych do uboju, jeżeli wnioskodawca dokonuje uboju,

b) dacie i miejscu uboju, liczbie zwierząt przeznaczonych do uboju oraz dacie i miejscu odkostnienia mięsa i liczbie tusz przeznaczonych do odkostnienia mięsa, jeżeli wnioskodawca dokonuje odkostnienia,

c) państwie przeznaczenia.

Termin

Nie później niż 24 godziny przed planowanym ubojem bydła.

  1. Formalne sprawdzenie wniosku i kontakt z przedsiębiorcą

Wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych sprawdza, czy wniosek został złożony we właściwym terminie oraz czy zawiera wszystkie wymagane informacje. Jeżeli wniosek został pozytywnie zweryfikowany, wojewódzki inspektor wprowadza na nim datę i godzinę wpływu, a w przypadku złożonej deklaracji odkostniania mięsa – również datę jej akceptacji. Następnie kontaktuje się z wnioskodawcą i ustala termin przeprowadzenia nadzoru oraz wydania świadectw.

  1. Kontrola dokumentacji

Wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych weryfikuje paszporty zwierząt, które tworzą partię objętą nadzorem. Gdy wynik kontroli jest negatywny, inspektor zaprzestaje czynności kontrolnych.

  1. Ocena organoleptyczna bydła i potwierdzenie jego tożsamości

Zanim inspektor upoważniony do przeprowadzenia nadzoru przystąpi do wykonywania właściwych czynności, przedsiębiorca powinien wydzielić spośród posiadanego bydła, partię zwierząt, z których mięso będzie objęte refundacją. Zwierzęta tworzące partię objętą nadzorem muszą posiadać następujące cechy:

- płeć męska (buhaje),

- masa ciała przed ubojem pow. 300 kg.

Dodatkowo, paszporty zwierząt powinny zawierać informacje dotyczące płci i masy ciała zgodne ze stanem faktycznym.

Wydzielona partia zwierząt podawana jest ubojowi. Tusze uzyskane z uboju tej partii zwierząt powinny być wychładzane w wydzielonej komorze chłodniczej.

Wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych przeprowadza następujące czynności w ubojni:

- określa płeć zwierząt (z których pochodzą tusze objęte nadzorem), w oparciu o cechy anatomiczne, widoczne na półtuszach wołowych,

- identyfikuje półtusze objęte nadzorem z dokumentacją zakładową, w szczególności z paszportami zwierząt,

- usuwa z wydzielonej partii tusze, dla których stwierdzono płeć żeńską oraz tusze, w stosunku do których stwierdzono rozbieżności pomiędzy stanem faktycznym a informacjami zawartymi w dokumentacji,

- znakuje półtusze objęte nadzorem specjalną pieczęcią identyfikującą mięso objęte refundacją wywozową w taki sposób, aby po przeprowadzeniu podziału półtusz na ćwierci, stemple znajdowały się na każdej ćwierci,

- ustala masę partii ćwierci przednich i ćwierci tylnych lub ćwierci kompensowanych, w zależności od rodzaju wysyłanego towaru,

- nadzoruje załadunek przygotowanej partii ćwierci na środek transportu,

- wystawia „Świadectwo dotyczące wołowiny z dorosłego bydła płci męskiej”.

W przypadku, gdy wniosek zawierał deklarację odkostniania ćwierci przednich lub tylnych, masę ćwierci należy ustalić w dniu przeprowadzenia czynności oddzielania mięsa od kości, przed rozpoczęciem tego procesu.

Ćwierci objęte nadzorem przeznaczone do odkostniania powinny być przechowywane w wydzielonej komorze chłodniczej.

Zabrania się oddzielania mięsa od kości z ćwierci przednich i tylnych w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu. W pomieszczeniu, w którym przeprowadza się odkostnianie mięsa objętego refundacją może znajdować się wyłącznie wołowina stanowiąca jedną partię przygotowywaną do wywozu.

Wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych przeprowadza następujące czynności w trakcie procesu odkostniania:

- sprawdza oznakowanie ćwierci specjalną pieczęcią identyfikującą mięso objęte refundacją wywozową,

- ustala masę partii ćwierci, która będzie odkostniana,

- nadzoruje mięso podczas oddzielania kości, celem uniemożliwienia zamiany mięsa nadzorowanego na inne,

- ustala masę netto mięsa oraz kości (wraz ze ścięgnami itp.),

- nadzoruje pakowanie mięsa,

- sprawdza oznakowanie opakowań jednostkowych oraz zbiorczych,

- pieczętuje opakowania jednostkowe i zbiorcze w taki sposób, by próba otwarcia opakowania zniszczyła pieczęć,

- ustala masę partii mięsa bez kości przeznaczonego do wywozu poza obszar celny UE,

- nadzoruje załadunek przygotowanej partii mięsa bez kości na środek transportu,

- wystawia „Świadectwo dla mięsa bez kości z ćwierci tylnych z dorosłego bydła płci męskiej” lub „Świadectwo dla mięsa bez kości z ćwierci przednich z dorosłego bydła płci męskiej”.

Wnioskodawca powinien dysponować dowodem potwierdzającym, że wołowina uzyskana w procesie odkostnienia zawiera przeciętnie 55% lub więcej chudego mięsa.

Dokumenty

Dokumenty są wystawianie w zależności od rodzaju mięsa i jego pochodzenia.

Termin

Maksymalnie 10 dni od dnia akceptacji wniosku.

Ile zapłacisz

Wysokość opłaty zależy od:

a. Ilości mięsa objętego świadectwem;

b. czasu trwania nadzoru nad wołowiną pochodzącą z bydła płci męskiej;

c. długości trasy dojazdu do miejsca przeprowadzenia nadzoru.

Opłatę wnosi się przed wydaniem świadectwa potwierdzającego pochodzenie wołowiny z dorosłego bydła płci męskiej w terminie 7 dni od dnia doręczenia rachunku, gotówką w miejscu i czasie wskazanym w rachunku lub przelewem na wskazany rachunek bankowy. Rachunek wystawiany jest przez wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych po przeprowadzeniu nadzoru nad mięsem wołowym objętym wnioskiem. Wysokość opłaty za wystawienie świadectwa ustalana jest indywidualnie na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2015 r. w sprawie stawek opłat za dojazd do miejsca oceny, czynności związane z dokonaniem oceny, badania laboratoryjne i wydawanie świadectw jakości handlowej oraz sposobu i terminu wnoszenia tych opłat.

Ile będziesz czekać

Maksymalnie 10 dni od dnia akceptacji wniosku.

Warto wiedzieć

  • Uzyskanie świadectwa stanowi podstawę otrzymania rekompensaty eksportowej.
  • Świadectwo okazywane jest organom celnym podczas dopełniania celnych formalności wywozowych i następnie wysyłane kanałami administracyjnymi do agencji odpowiedzialnej za wypłatę refundacji po dopełnieniu wspomnianych formalności. Formalności te są załatwiane w państwie członkowskim, w którym nastąpił ubój zwierząt.

Czy ta strona była przydatna?

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.