Poinformuj operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego o przyłączeniu mikroinstalacji do jego sieci elektroenergetycznej
Chcesz produkować tańszą energię ze słońca, wody, wiatru czy biomasy? Zainstaluj mikroinstalację i poinformuj operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego o przyłączeniu do sieci. Sprawdź poniżej, jak możesz to zrobić.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- listownie
w biurze operatora
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Co to jest mikroinstalacja
Jeśli zainwestujesz w odnawialne źródła energii, będziesz mógł wytwarzać energię na własne potrzeby i uniezależnić się od wzrostu jej cen. Zielona energia pomaga chronić środowisko, a jej zasoby się nie wyczerpują.
Dlatego zainteresowanie wykorzystaniem mikroinstalacji, których łączna moc zainstalowana elektryczna nie przekracza 50 kW, rośnie. 50 kW to moc znamionowa urządzenia, które służy do wytwarzania energii, na przykład generatora, ogniwa fotowoltaicznego lub paliwowego. Taką instalację przyłącza się do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV. Mikroinstalacją może też być instalacja OZE o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50 kW.
Kiedy zgłosić mikroinstalację
Zgłoś mikroinstalację do przyłączenia, jeśli:
- spełnia kryteria przewidziane dla tego rodzaju instalacji
- jej moc zainstalowana nie jest większa niż moc przyłączeniowa.
Pamiętaj, że rodzaj twojej umowy z operatorem zależy od tego, czy jesteś:
- prosumentem, czyli odbiorcą końcowym, który wykorzystuje energię tylko na własne potrzeby
- przedsiębiorcą.
Jeśli wytwarzasz energię elektryczną w mikroinstalacji, to nie potrzebujesz koncesji.
Kto powinien założyć mikroinstalację
Zadbaj o to, aby instalator, który zakłada twoją mikroinstalację, miał odpowiednie kwalifikacje. Najlepiej, jeśli posiada certyfikat uprawniający go do montażu instalacji odnawialnego źródła energii lub ważne świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.
Gdzie sprawdzić wymagania techniczne i eksploatacyjne
Zanim zaczniesz budować mikroinstalację, sprawdź wymagania techniczne i eksploatacyjne przyłączania do jego sieci. Chodzi między innymi o zabezpieczenie jej poprawnego działania, dotrzymanie parametrów jakościowych energii czy spełnienie wymagań dotyczących ochrony środowiska. Zwróć też uwagę, żeby moc instalacji była tak dobrana, aby jak najwięcej wyprodukowanej energii zostało zużyte na własne potrzeby. Dzięki temu będzie to rozwiązanie opłacalne.
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
Zgłoś mikroinstalację co najmniej 30 dni przed planowanym podłączeniem do sieci danego operatora.
Gdzie załatwisz sprawę
Zgłoś się do lokalnego oddziału dowolnego operatora, do którego sieci chcesz się przyłączyć.
Operatora wyszukasz w wykazie operatorów systemów elektroenergetycznych na stronie URE.
Co zrobić krok po kroku
Poinformuj operatora o przyłączeniu mikroinstalacji do jego sieci elektroenergetycznej
Zgłoś urządzenie na wzorze zgłoszenia, który znajdziesz poniżej lub na wzorze dostępnym na stronie twojego operatora. Pamiętaj, że wniosek musi zawierać wszystkie niezbędne załączniki.
Dokumenty
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Uwierzytelniona kopiaDokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Uwierzytelniona kopiaPobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Uwierzytelniona kopiaDo wniosku należy załączyć:
- schemat instalacji elektrycznej przedstawiający sposób przyłączenia mikroinstalacji
- parametry techniczne, charakterystyka ruchowa i eksploatacyjna przyłączanych urządzeń, instalacji lub sieci, w tym specyfikacja techniczna / karty katalogowe urządzeń wytwórczych i przekształtnikowych
- certyfikat sprzętu spełniający wymagania NC RfG wydany przez upoważniony podmiot certyfikujący albo deklaracja zgodności w zakresie, jaki określono w warunkach i procedurach wykorzystania certyfikatów upublicznionych przez właściwego operatora systemu, lub sprawozdanie z testu zgodności realizowanego w trybie uproszczonym
- upoważnienie/pełnomocnictwo* dla osoby lub osób upoważnionych przez wnioskodawcę/zgłaszającego* do występowania w jego imieniu
- umowa na zakup energii elektrycznej sprzedawcy (w przypadku gdy wnioskodawca/zgłaszający* zamierza sprzedawać energię elektryczną sprzedawcy wybranemu lub sprzedawcy zobowiązanemu)
- oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości na której jest planowana inwestycja oraz do mikroinstalacji określonej w zgłoszeniu
- oświadczenie instalatora potwierdzające jego kwalifikacje, zgodność wykonanego przyłącza z obowiązującymi przepisami i zasadami wiedzy technicznej
- dodatkowe załączniki wnioskodawcy/zgłaszającego*, w szczególności dotyczące okoliczności mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo funkcjonowania mikroinstalacji lub sieci.
Uwaga! Nowy wzór wniosku o określenie warunków przyłączenia mikroinstalacji do sieci / zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji do sieci obowiązuje od dnia 14 czerwca 2023 r. Jesli złożyłeś wniosek przed tą data a twój wniosek nie został rozpatrzony zostaniesz poproszony o dostosowanie wniosku do wymagań.
Termin
Zgłoś mikroinstalację co najmniej 30 dni przed planowanym podłączeniem do sieci danego operatora.
Operator oceni merytorycznie i formalnie twoje zgłoszenie
Jeśli twoje zgłoszenie nie jest poprawne, operator zwróci się do ciebie o uzupełnienie informacji i wskaże termin na poprawienie wniosku. Termin nie może być krótszy niż 30 dni.
Operator potwierdzi twoje zgłoszenie oraz przyłączy mikroinstalację
Jeśli twoje zgłoszenie jest poprawne, operator potwierdzi jego przyjęcie.
Operator sprawdzi stan techniczny twojej mikroinstalacji. Później zamontuje układ zabezpieczający i licznik zdalnego odczytu. Następnie przyłączy twoją mikroinstalację do sieci.
Pamiętaj, że nic nie zapłacisz za przyłączenie do sieci. Operator założy urządzenia na własny koszt.
Ureguluj sprawy związane z umową kompleksową lub umowami o sprzedaży i dystrybucji energii
Jeśli chcesz wprowadzać wytworzoną energię elektryczną do sieci, pamiętaj o:
- zawarciu lub uaktualnieniu umowy kompleksowej – tylko jeśli jesteś prosumentem
- zawarciu umowy sprzedaży energii oraz świadczenia usług dystrybucji – w pozostałych przypadkach.
Termin
Sprawę dotyczącą umów załatw po otrzymaniu od operatora potwierdzenia przyjęcia twojego zgłoszenia.
Ile zapłacisz
Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).
Ile będziesz czekać
Operator przyłączy twoją mikroinstalację w ciągu 30 dni od daty potwierdzenia przyjęcia twojego zgłoszenia.
Jak możesz się odwołać
Możesz zwrócić się do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (Prezes URE), jeśli operator:
- odmówi przyłączenia twojej mikroinstalacji
- nie przyłączy jej pomimo upływu wyznaczonego czasu, czyli w ciągu 30 dni od przyjęcia twojego zgłoszenia
- bezzasadnie ograniczy dostawę energii lub odłączy twoją mikroinstalację od sieci.
Wniosek złóż w oddziale terenowym URE, który jest odpowiedni ze względu na lokalizację twojej mikroinstalacji. Do wniosku dołącz wszelkie dokumenty dotyczące twojej sprawy.
Sprawdź listę oddziałów terenowych URE.
Po przeprowadzeniu postępowania Prezes URE wydaje postanowienie. Określa w nim, na jakich zasadach można rozpocząć lub wznowić dostawy do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sporu.
Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem, możesz odwołać się do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Pamiętaj, że Prezes URE nie zajmuje się sporami dotyczącymi już podpisanych umów.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne
- Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii
- Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 1 lipca 2022 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci
- Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego
- Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie wymagań technicznych, warunków przyłączania oraz współpracy mikroinstalacji z systemem elektroenergetycznym