Pozwolenie na prowadzenie działalności z wykorzystaniem toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów
Chcesz prowadzić na terytorium Polski działalność z wykorzystaniem związków chemicznych i ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1 Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów? Dowiedz się jak złożyć wniosek.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- podczas wizyty w urzędzie
- listownie
- elektronicznie
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Kto może złożyć wniosek o pozwolenie
Każda:
- osoba fizyczna przebywająca na terytorium Polski,
- osoba prawna i jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej,
- inny podmiot mający siedzibę na terytorium Polski,
- przedsiębiorca zagraniczny,
może złożyć wniosek o pozwolenie na produkcję, wytwarzanie, przetwarzanie, zużycie, nabywanie, gromadzenie, przechowywanie, zbywanie, przekazywanie i używanie toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów wyłącznie tych, które są w Wykazie 1 Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów.
Uwaga!
Usługa nie dotyczy jednostek i komórek organizacyjnych podporządkowanych Ministerstwu Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych.
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
- W razie planowanego obrotu z zagranicą – 60 dni przed dniem dokonania obrotu.
- W razie planowanego rozpoczęcia produkcji, nie później niż w terminie 210 dni przed dniem rozpoczęcia produkcji.
- W pozostałych przypadkach – miesiąc przed rozpoczęciem działalności.
Gdzie załatwisz sprawę
Ministerstwo Rozwoju i Technologii
pl. Trzech Krzyży
3/5,
00-507
Warszawa
Co zrobić krok po kroku
Złóż wniosek o wydanie pozwolenia
Dla każdego toksycznego związku chemicznego lub jego prekursora złóż oddzielny wniosek.
Dokumenty
Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 stycznia 2002 r. w sprawie trybu wydawania pozwoleń na prowadzenie działalności z wykorzystaniem toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów.
Dokument możesz złożyć jako:
KopiaJak uzyskać dokument?
Zgłoszenie identyfikacyjne NIP-7 Uzyskaj NIP dla spółki cywilnejDokument możesz złożyć jako:
KopiaDokument możesz złożyć jako:
OryginałInne dokumenty:
1) Kopia koncesji lub zezwolenia na wykonywanie działalności gospodarczej, jeżeli są wymagane według odrębnych przepisów (np. kopia koncesji MSWiA na wytwarzanie i obrót związkami chemicznymi i ich prekursorami wymienionymi w Wykazie 1 Konwencji).
2) Pełnomocnictwo do reprezentowania podmiotu lub przedsiębiorcy, jeżeli jest wymagane według odrębnych przepisów.
Termin
- W razie planowanego obrotu z zagranicą – 60 dni przed dniem dokonania obrotu.
- W razie planowanego rozpoczęcia produkcji, nie później niż w terminie 210 dni przed dniem rozpoczęcia produkcji.
- W pozostałych przypadkach – miesiąc przed rozpoczęciem działalności.
Urząd sprawdzi twój wniosek
Jeżeli twój wniosek zawiera braki formalne (np. pomyliłeś się we wniosku, nie podałeś wymaganych danych, albo nie złożyłeś wymaganych dokumentów) to urząd wezwie cię do poprawienia błędów lub złożenia wyjaśnień w wyznaczonym terminie. Będzie to co najmniej 7 dni. Jeśli w terminie nie usuniesz braków urząd wyśle ci zawiadomienie, że twoja sprawa nie będzie dalej rozpoznawana.
Otrzymasz decyzję
W przypadku spełnienia wymogów formalnych urząd wyda ci pozwolenie na produkcję, wytwarzanie, przetwarzanie, zużycie, nabywanie, gromadzenie, przechowywanie, zbywanie, przekazywanie lub używanie toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów. Pozwolenie jest wydawane w drodze decyzji administracyjnej na czas oznaczony – nie krótszy niż 2 lata i nie dłuższy niż 50 lat.
Dokumenty
Ile zapłacisz
Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).
Ile będziesz czekać
Nie dłużej niż miesiąc. Termin może się wydłużyć do 2 miesięcy (dostaniesz o tym informację).
Jak możesz się odwołać
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją urzędu, złóż wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Możesz też złożyć skargę na decyzję bezpośrednio do sądu (bez wcześniejszego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy). Na złożenie wniosku lub skargi masz 14 dni – licząc od daty otrzymania decyzji.
Możesz zrezygnować ze składania odwołania od decyzji. Jeśli złożysz w urzędzie oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do odwołania to decyzja będzie ostateczna z dniem doręczenia tego oświadczenia do urzędu. Utracisz jednak w ten sposób możliwość wniesienia skargi na tę decyzję do sądu administracyjnego.
Warto wiedzieć
Każdy przedsiębiorca, który uzyskał pozwolenie, zobowiązany jest składać dwa razy w roku Deklaracje o prowadzonej działalności.
Podstawa prawna
- Konwencja o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów, sporządzona w Paryżu dnia 13 stycznia 1993 r.
- Ustawa z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 maja 2014 r. w sprawie informacji o działalności z wykorzystaniem toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 stycznia 2002 r. w sprawie trybu wydawania pozwoleń na prowadzenie działalności z wykorzystaniem toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
- Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi