Wykreślenie z rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych w związku z zaprzestaniem wykonywania działalności
Chcesz zakończyć prowadzenie działalności turystycznej? Jesteś wpisany do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych? Złóż wniosek o wykreślenie z rejestru do marszałka województwa prowadzącego rejestr. Jak to zrobić dowiesz się poniżej.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- podczas wizyty w urzędzie
- listownie
- elektronicznie
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Jeśli jesteś wpisany do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych i chcesz zakończyć tę działalność masz obowiązek poinformowania o tym marszałka województwa prowadzącego rejestr.
Pamiętaj, że zanim złożysz wniosek o wykreślenie z rejestru musisz wywiązać się ze wszystkich zobowiązań wobec podróżnych wynikających z zawartych umów oraz zobowiązań ustawowych dotyczących wpłat składek do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.
Uwaga
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą (w oparciu o wpis do CEIDG) i złożyłeś wniosek o zakończenie działalności to nie musisz składać osobnego wniosku o wykreślenie z rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu Wykreślenie z rejestru bez składania wniosku przez przedsiębiorcę.
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
- 14 dni od dnia zakończenia prowadzenia działalności objętej wpisem do rejestru
- Nie później niż 14 dni przed upływem terminu obowiązywania umowy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej albo umowy ubezpieczenia na rzecz podróżnych
Gdzie załatwisz sprawę
Usługę można zrealizować w:
- urzędy marszałkowskie
Co zrobić krok po kroku
Złóż wniosek o wykreślenie z rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych
Dokumenty
Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałDokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Uwierzytelniona kopiaTermin
- 14 dni od dnia zakończenia prowadzenia działalności objętej wpisem do rejestru
- Nie później niż 14 dni przed upływem terminu obowiązywania umowy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej albo umowy ubezpieczenia na rzecz podróżnych
Urząd zweryfikuje dokumenty
Urząd sprawdza kompletności danych zawartych w złożonym wniosku. Jeśli dane są kompletne, marszałek województwa wykreśla wpis przedsiębiorcy turystycznego z rejestru.
Jeżeli twój wniosek zawiera braki formalne (np. pomylisz się we wniosku, nie podasz wymaganych danych, albo nie dołączysz potrzebnych dokumentów), urząd wezwie cię do poprawienia błędów lub uzupełnienia dokumentów w podanym terminie. Na uzupełnienie braków będziesz mieć co najmniej 7 dni. Jeśli nie poprawisz błędów lub nie uzupełnisz braków w wyznaczonym terminie, twoja sprawa nie będzie dalej załatwiana lub urząd rozpatrzy sprawę na podstawie posiadanych dokumentów.
Decyzja o wykreśleniu z rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych
Marszałek województwa wydaje decyzję o wykreśleniu przedsiębiorcy turystycznego z rejestru. Oryginał decyzji przesyłany jest do przedsiębiorcy. Gdy decyzja staje się ostateczna, marszałek województwa dokonuje wykreślenia przedsiębiorcy z prowadzonego rejestru.
W przypadku przedsiębiorców wpisanych do CEIDG, marszałek województwa przekazuje do CEIDG, nie później niż w następnym dniu roboczym, informację o wykreśleniu z rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych.
Dokumenty
Dokument otrzymasz jako:
OryginałIle zapłacisz
10 zł
Zapłać za decyzję o wykreśleniu z rejestru opłatę skarbową na rachunek bankowy wskazany przez urząd marszałkowski.
Ile będziesz czekać
Nie dłużej niż miesiąc. Termin może się wydłużyć do 2 miesięcy (dostaniesz o tym informację).
Jak możesz się odwołać
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją odmawiającą wykreślenia z rejestru, możesz złożyć odwołanie za pośrednictwem marszałka województwa, który ją wydał do Ministra Sportu i Turystyki. Odwołanie złóż w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji.
Możesz zrezygnować ze składania odwołania od decyzji. Jeśli złożysz w urzędzie oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do odwołania, decyzja będzie ostateczna z dniem doręczenia tego oświadczenia do urzędu. Utracisz jednak w ten sposób możliwość wniesienia skargi na tę decyzję do sądu administracyjnego.
Warto wiedzieć
Zwrot wpłat przekazanych do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
Jeśli przedsiębiorca turystyczny został wykreślony z rejestru w związku z zaprzestaniem wykonywania działalności objętej wpisem i w okresie wykonywania działalności:
- złożył wszystkie wymagane deklaracje
- odprowadził należne składki, a odprowadzone składki nie podlegają dalszemu zarachowaniu
– to może wystąpić o zwrot nadpłaconych składek do TFG nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja marszałka województwa o wykreśleniu z rejestru stała się ostateczna.
We wniosku do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego o zwrot wpłat należy wykazać kwotę mającą podlegać zwrotowi oraz załączyć:
- kopię ostatecznej decyzji administracyjnej właściwego marszałka województwa o wykreśleniu z rejestru w związku z zaprzestaniem wykonywania działalności
- wykaz umów, z których wynikają składki podlegające zwrotowi
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych
- Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 1 marca 2018 r. w sprawie Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
- Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców
- Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy