Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Poświadczenie zgody przewozowej na przemieszczanie broni palnej

Uzyskaj poświadczenia zgody przewozowej na przemieszczanie strzeleckiej broni palnej, amunicji do strzeleckiej broni palnej lub nieumieszczonych w broni istotnych części. Poświadczona zgoda przewozowa wraz z poświadczoną uprzednią zgodą przewozową są niezbędne, żeby przemieszczać tego typu broń.

Jak załatwić sprawę

Sprawę można załatwić:

  • podczas wizyty w urzędzie
  • listownie

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi

Przemieszczenie strzeleckiej broni palnej w ramach wykonywanej działalności gospodarczej z terytorium Polski do innego państwa członkowskiego wymaga poświadczonej zgody przewozowej.

Na podstawie uprzedniej zgody przewozowej otrzymanej od nabywcy z innego państwa członkowskiego wypełnij zgodę przewozową - zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik do Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 maja 2020 r. w sprawie wzoru zgody przewozowej i uprzedniej zgody przewozowej.

Kiedy powinieneś załatwić sprawę

W dowolnym momencie

Gdzie załatwisz sprawę

Usługę można zrealizować w:

  • komendy wojewódzkie policji
Aby dowiedzieć się gdzie zrealizować usługę, podaj siedzibę.

Co zrobić krok po kroku

  1. Złóż wypełnioną zgodę przewozową

Na podstawie uprzedniej zgody przewozowej otrzymanej od kupującego z innego państwa członkowskiego wypełniasz zgodę przewozową i przekazujesz ją komendantowi wojewódzkiemu Policji w celu poświadczenia.

Do zgody przewozowej musisz dołączyć kopię uprzedniej zgody przewozowej albo kopię innego dokumentu, wydanego przez właściwy organ państwa docelowego transakcji zawierającego informację o przyczynach niewydania uprzedniej zgody przewozowej.

Dokumenty

Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał
Informacja dodatkowa

Wzór zgody przewozowej określa załącznik do Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 maja 2020 r. w sprawie wzoru zgody przewozowej.

Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
Kopia
Informacja dodatkowa

Wzór uprzedniej zgody przewozowej określa załącznik do Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 maja 2020 r. w sprawie wzoru zgody przewozowej i uprzedniej zgody przewozowej.

Jak uzyskać dokument?
Poświadczenie uprzedniej zgody przewozowej na przemieszczanie broni palnej
  1. Organ zbada poprawność zgody przewozowej

KWP sprawdza poprawność wypełnionego druku, zgodność przedmiotu wywozu z koncesją oraz czy przedsiębiorca zagraniczny posiada poświadczoną przez władze swojego kraju uprzednią zgodę.

  1. Poświadczenie zgody przewozowej

Po przedłożeniu komendantowi wojewódzkiemu Policji zgody przewozowej wraz z kopią uprzedniej zgody przewozowej albo kopią innego dokumentu, wydanego przez właściwy organ państwa docelowego transakcji, zawierającego informację o przyczynach niewydania uprzedniej zgody przewozowej, możesz uzyskać poświadczenie zgody przewozowej. W ten sposób władze państwowe zaświadczają o wiarygodności przedsiębiorcy oraz o objęciu przez nie kontrolą transakcji przemieszczania strzeleckiej broni palnej.

Komendant wojewódzki Policji po poświadczeniu zgody przewozowej ma obowiązek bezzwłocznie przesłać kopię tej zgody do Komendanta Głównego Policji, który przekazuje ten dokument:

  • właściwym władzom państwa docelowego transakcji
  • władzom państw, przez których terytorium będzie przemieszczana broń palna
  • Komendantowi Głównemu Straży Granicznej.

Dokumenty

Pobierz:
Dokument otrzymasz jako:
Oryginał
Informacja dodatkowa

Wzór zgody przewozowej określa załącznik do Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 maja 2020 r. w sprawie wzoru zgody przewozowej.

Termin

5 dni

Ile zapłacisz

Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).

Ile będziesz czekać

Organ poświadcza zgodę przewozową w terminie 5 dni od dnia jej otrzymania.

Jak możesz się odwołać

Odmowa poświadczenia zgody przewozowej następuje w drodze decyzji administracyjnej. Od decyzji o odmowie poświadczenia zgody przewozowej przysługuje odwołanie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w terminie 14 dni od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji.

Warto wiedzieć

Po poświadczeniu zgody przewozowej komendant wojewódzki Policji może przeprowadzić kontrolę zgodności informacji zawartych w zgodzie przewozowej z bronią palną przemieszczaną z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji może, w drodze decyzji administracyjnej, zwolnić przedsiębiorcę dokonującego przemieszczenia broni palnej z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako państwa początkowego transakcji z obowiązku każdorazowego poświadczania zgód przewozowych przez komendanta wojewódzkiego Policji.

Warunkiem zwolnienia jest udokumentowane stosowanie co najmniej przez 3 lata wewnętrznego systemu kontroli i zarządzania obrotem towarami strategicznymi, o którym mowa w ustawie z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Przedsiębiorca posiadający decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zwolnieniu z obowiązku każdorazowego poświadczania zgód przewozowych, sam dokonuje poświadczenia zgody przewozowej.

Przedsiębiorca dokonujący przemieszczania broni palnej z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, któremu wydano decyzję o zwolnieniu, jest dodatkowo obowiązany:

  • każdorazowo poświadczyć przez siebie i przekazać zgodę przewozową nabywcy broni palnej z innego państwa członkowskiego
  • przekazać poświadczoną przez siebie kopię zgody przewozowej komendantowi wojewódzkiemu Policji właściwemu ze względu na swoją siedzibę, nie później niż 5 dni roboczych przed wydaniem broni palnej jej nabywcy.

MSWiA przekazuje kopię decyzji o zwolnieniu komendantowi wojewódzkiemu Policji właściwemu ze względu na siedzibę przedsiębiorcy oraz Komendantowi Głównemu Straży Granicznej. Decyzję o zwolnieniu wydaje się na okres nie dłuższy niż 3 lata.

Komendant wojewódzki Policji może odmówić poświadczenia zgody przewozowej

  • ze względu na zagrożenie obronności i bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwa obywateli, a także w razie ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy
  • gdy przedsiębiorca nie spełnia określonych w ustawie warunków wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją.

Odmowa poświadczenia zgody przewozowej następuje w drodze decyzji administracyjnej.

Po poświadczeniu zgody przewozowej oryginał dokumentu przedsiębiorca (sprzedawca) przekazuje kupującemu. Dokument ten towarzyszy przemieszczanej broni i amunicji do miejsca przeznaczenia i powinien on być okazywany na każde żądanie właściwych władz państw członkowskich UE.

Czy ta strona była przydatna?

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.