Zmiana danych w rejestrze działalności kantorowej
Jeśli zmieniły się twoje dane wpisane do rejestru działalności kantorowej musisz poinformować o ich zmianie. Poniżej dowiesz się jak to zrobić.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- podczas wizyty w urzędzie
- listownie
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Przedsiębiorca wpisany do rejestru działalności kantorowej składa pisemny wniosek o zmianę danych. Organem prowadzącym rejestr jest Prezes Narodowego Banku Polskiego. W sprawach dotyczących wpisu do rejestru, Prezes Narodowego Banku Polskiego stosuje przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
14 dni od dnia zajścia zdarzenia, które spowodowało zmianę tych danych.
Gdzie załatwisz sprawę
Przedsiębiorca ubiegający się o wpis do rejestru działalności kantorowej składa pisemny wniosek wraz z załącznikami do Oddziału Okręgowego NBP właściwego dla miejsca prowadzenia działalności kantorowej.
Lista oddziałów okręgowych jest dostępna na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego. Wnioski można składać bezpośrednio bądź przesyłać na adres oddziału.
Narodowy Bank Polski
ul. Świętokrzyska
11/21,
00-919
Warszawa
Co zrobić krok po kroku
Złożenie pisemnego wniosku o zmianę danych wpisanych do rejestru
Przedsiębiorca wpisany do rejestru działalności kantorowej w terminie 14 dni od dnia zajścia zdarzenia, które spowodowało zmianę danych, składa do Prezesa NBP pisemny wniosek o dokonanie zmiany wpisu w rejestrze działalności kantorowej.
Dokumenty
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałDokument możesz złożyć jako:
OryginałDokument możesz złożyć jako:
OryginałDokument możesz złożyć jako:
OryginałTermin
14 dni od dnia zajścia zdarzenia, które spowodowało zmianę tych danych.
Dokonanie zmiany wpisu w rejestrze działalności kantorowej
Prezes NBP dokonuje zmiany danych wpisanych do rejestru w terminie 7 dni od dnia doręczenia wniosku o zmianę wpisu. W przypadku stwierdzenia konieczności uzupełnienia wniosku termin rozpatrzenia wniosku biegnie od dnia wpływu uzupełnionego wniosku.
Jeżeli Prezes NBP nie dokona wpisu w terminie, o którym mowa powyżej, a od dnia wpływu wniosku do tego organu upłynęło 14 dni, przedsiębiorca może rozpocząć działalność. Nie dotyczy to przypadku, gdy organ wezwał przedsiębiorcę do uzupełnienia wniosku o wpis nie później niż przed upływem 7 dni od dnia jego otrzymania. W takiej sytuacji termin, o którym mowa w zdaniu pierwszym, biegnie odpowiednio od dnia wpływu uzupełnienia wniosku o wpis.
Termin
7 dni
Wydanie zaświadczenia o dokonaniu zmiany danych wpisanych do rejestru działalności regulowanej
Prezes NBP dokonuje zmiany danych wpisanych do rejestru w terminie 7 dni od dnia wpływu wniosku. Organ prowadzący dany rejestr wydaje z urzędu zaświadczenie.
Uwaga:
Prezes NBP przekazuje informacje drogą elektroniczną do CEIDG, niezwłocznie, nie później niż następnego dnia roboczego po prawomocnym rozstrzygnięciu sprawy, której dotyczą, wraz z podaniem daty uprawomocnienia i znaku sprawy.
Dokumenty
Dokument otrzymasz jako:
OryginałTermin
7 dni
Ile zapłacisz
- 543,50 zł - opłata za zminę wpisu do rejestru działalności kantorowej, jeżeli dotyczy ona rozszerzenia zakresu działalności.
Gdzie zapłacić: opłatę wpłać na konto Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy - Centrum Obsługi Podatnika.
- 17 zł – opłata skarbowa za pełnomocnictwo (jeśli cię dotyczy)
Gdzie zapłacić: jeśli podlegasz opłacie skarbowej za pełnomocnictwo, wpłać pieniądze na konto Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy - Centrum Obsługi Podatnika.
Pełnomocnictwa — praktyczne wskazówki
Ile będziesz czekać
Sprawę załatwisz w 7 dni
Jak możesz się odwołać
Podmiot, któremu odmówiono zmiany wpisu do rejestru działalności kantorowej może w terminie 14 dni od doręczenia decyzji, zwrócić się do Prezesa NBP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. Po wyczerpaniu wyżej wymienionego trybu, stronie służy skarga na decyzję Prezesa NBP do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, którą wnosi się za pośrednictwem Prezesa NBP w terminie 30 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia, wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Warto wiedzieć
Oczywiste omyłki we wpisie do rejestru
Oczywiste błędy, omyłki lub niezgodności ze stanem faktycznym we wpisie do rejestru działalności kantorowej, Prezes NBP prostuje z urzędu.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
- Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe
- Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców
- Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy
- Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi