Pozwolenie na wprowadzenie do obrotu nawozu albo środka wspomagającego uprawę roślin
Chcesz handlować nawozami? Zastanawiasz się co zrobić, aby sprzedawać środki wspomagające uprawę roślin? Musisz najpierw uzyskać pozwolenie od Ministra Rolnictwa. Poniżej dowiesz się, jak to załatwić.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- podczas wizyty w urzędzie
- listownie
- elektronicznie
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Kiedy potrzebujesz pozwolenia
Uzyskanie pozwolenia jest wymagane w przypadku wprowadzania do obrotu nawozów organicznych, organiczno-mineralnych, mineralnych i środków wspomagających uprawę roślin.
Kto potrzebuje pozwolenia
O pozwolenie na handel nawozem lub środkiem wspomagającym uprawę roślin możesz się ubiegać jako:
- producent – jeśli nawóz lub środek wspomagający uprawę powstał w Polsce
- importer – jeśli wwozisz je z innego państwa spoza UE
- producent lub inny podmiot – jeśli nawóz lub środek wspomagający uprawę roślin powstał na terenie innego państwa Unii Europejskiej i chcesz handlować nim w naszym kraju.
Opinie upoważnionych jednostek
Minister właściwy do spraw rolnictwa wydaje decyzję w sprawie pozwolenia na wprowadzenie do obrotu nawozu albo środka wspomagającego uprawę roślin, po uzyskaniu:
- opinii upoważnionych jednostek organizacyjnych, wydanych na podstawie przeprowadzonych badań, potwierdzających, że:
- nawóz:
- jest przydatny do nawożenia roślin lub gleb lub rekultywacji gleb, w tym dostarcza roślinom składników pokarmowych, wpływając na wzrost plonu lub na stan odżywienia roślin w sposób istotny lub na poprawę jakości plonu lub cech użytkowych roślin, lub zwiększa żyzność gleb lub stawów rybnych
- spełnia minimalne wymagania jakościowe oraz deklarowane wymagania jakościowe
- nie zawiera zanieczyszczeń w ilości przekraczającej ich dopuszczalne wartości
- nie stanowi zagrożenia zdrowia ludzi lub zwierząt lub środowiska po zastosowaniu zgodnie z instrukcją stosowania i przechowywania, albo
- środek wspomagający uprawę roślin:
- spełnia wymagania jakościowe
- nie zawiera zanieczyszczeń w ilości przekraczającej dopuszczalne wartości zanieczyszczeń
- nawóz:
- opinii upoważnionych jednostek organizacyjnych o spełnieniu przez:
- nawóz organiczny, organiczno-mineralny albo środek wspomagający uprawę roślin, które zostały wytworzone z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego lub produktów pochodnych lub zawierają w swoim składzie produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego lub produkty pochodne, wymagań, o których mowa w rozporządzeniu nr 1069/2009
- składnik dodany do nawozu organicznego, organiczno-mineralnego albo środka wspomagającego uprawę roślin, które zostały wytworzone z mączki mięsno-kostnej uzyskanej z materiału kategorii 2 lub z przetworzonego białka zwierzęcego, lub zawierają w swoim składzie taką mączkę mięsno-kostną lub przetworzone białko zwierzęce, wymagań, o których mowa w załączniku XI w rozdziale II w sekcji 1 w ust. 3 rozporządzenia Komisji (UE) nr 142/2011 z dnia 25 lutego 2011 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, oraz w sprawie wykonania dyrektywy Rady 97/78/WE w odniesieniu do niektórych próbek i przedmiotów zwolnionych z kontroli weterynaryjnych na granicach w myśl tej dyrektywy (Dz. Urz. UE L 54 z 26.02.2011, str. 1, z późn. zm.), zwanego dalej „rozporządzeniem nr 142/2011”.
Kiedy zezwolenie nie jest potrzebne
Możesz handlować również nawozami i środkami wspomagającymi uprawę roślin, które zostały już dopuszczone do obrotu w innym państwie unijnym, Turcji lub państwie członkowskim EFTA: Liechtensteinie, Islandii, Norwegii lub Szwajcarii. Ich sprzedaż nie wymaga ministerialnej zgody.
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
W dowolnym momencie
Gdzie załatwisz sprawę
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
ul. Wspólna
30,
00-930
Warszawa
Co zrobić krok po kroku
Złóż wniosek o pozwolenie na wprowadzenie do obrotu nawozu albo środka wspomagającego uprawę roślin
Wniosek o pozwolenie razem z innymi dokumentami złóż w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. Nie zapomnij uiścić opłaty. Od złożenia wniosku masz 3 dni, by do dokumentów dołączyć dowód wniesienia tej zapłaty.
Dokumenty
Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Wniosek o wydanie pozwolenia zawiera:
1) imię i nazwisko albo nazwę wnioskodawcy;
2) oznaczenie siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu wnioskodawcy;
3) numer identyfikacji podatkowej (NIP);
4) numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, o ile wnioskodawca taki numer posiada;
5) nazwę i rodzaj nawozu albo środka wspomagającego uprawę roślin, o którym mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu.
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Wyniki badań należy przedstawić w formie sprawozdań z badań przeprowadzonych przez jednostki upoważnione lub akredytowane, którymi są:
- w zakresie badań fizycznych, fizykochemicznych i chemicznych nawozów:
a) Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Puławach,
b) Instytut Nawozów Sztucznych z siedzibą w Puławach,
c) jednostki akredytowane w tym zakresie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej;
- w zakresie badań fizycznych, fizykochemicznych i chemicznych środków wspomagających uprawę roślin:
a) Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa,
b) Instytut Nawozów Sztucznych,
c) Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach,
d) jednostki akredytowane w tym zakresie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej;
- w zakresie badań biologicznych nawozów i środków wspomagających uprawę roślin:
a) Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa,
b) Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach,
c) Instytut Ochrony Środowiska w Warszawie,
d) Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie,
e) jednostki akredytowane w tym zakresie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej;
- w zakresie badań rolniczych nawozów, stymulatorów wzrostu oraz środków poprawiających właściwości gleby:
a) Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - w przypadku nawozu oraz stymulatora wzrostu przeznaczonych do stosowania w uprawach polowych lub nawozu przeznaczonego do rekultywacji gleb, lub środka poprawiającego właściwości gleby przeznaczonego do poprawy właściwości gleby lub jej parametrów,
b) Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach - w przypadku nawozu oraz stymulatora wzrostu przeznaczonych do stosowania w uprawach roślin warzywnych lub środka poprawiającego właściwości gleby przeznaczonego do poprawy właściwości gleby lub jej parametrów, jak również w przypadku nawozu oraz stymulatora wzrostu przeznaczonych do stosowania w uprawach sadowniczych, uprawach roślin ozdobnych i na trawnikach lub środka poprawiającego właściwości gleby przeznaczonego do poprawy właściwości gleby lub jej parametrów,
c) Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym - w przypadku nawozu oraz stymulatora wzrostu przeznaczonych do stosowania w uprawach leśnych lub nawozu przeznaczonego do rekultywacji gleb, lub środka poprawiającego właściwości gleby przeznaczonego do poprawy właściwości gleby lub jej parametrów,
d) Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach - w przypadku nawozu oraz stymulatora wzrostu przeznaczonych do stosowania na użytkach zielonych lub środka poprawiającego właściwości gleby przeznaczonego do poprawy właściwości gleby lub jej parametrów,
e) jednostki akredytowane w tym zakresie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałDokument możesz złożyć jako:
OryginałDokument możesz złożyć jako:
OryginałInformacja dodatkowa
* W przypadku złożenia wniosku o wydanie pozwolenie na wprowadzenie do obrotu nawozu albo środka wspomagającego uprawę roślin, umowę spółki cywilnej należy dołączyć jedynie w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej.
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałDokument możesz złożyć jako:
OryginałSprawdzenie wniosku pod względem wymogów formalnych i merytorycznych
Jeżeli minister stwierdzi, że wniosek jest niepełny lub zapomniałeś załączyć jakiś dokument, to poinformuje cię o tym. Na poprawki masz co najmniej 7 dni. Minister może też wezwać cię byś wyjaśnił braki merytoryczne stwierdzone we wniosku.
Pamiętaj, że minister może odmówić wydania ci pozwolenia, jeśli z dokumentów nie będzie wynikało, że nawóz lub środek wspomagający uprawę roślin spełnia ustawowe wymogi.
Dostaniesz pozwolenie na wprowadzenie do obrotu nawozu albo środka wspomagającego uprawę roślin
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyda ci pozwolenie w drodze decyzji. Będzie zawierało nazwę nawozu albo środka wspomagającego uprawę roślin, dane kontaktowe twoje lub twojej firmy, instrukcję stosowania w języku polskim, określenie wymogów jakościowych oraz informację, że nawóz albo środek został wytworzony z resztek zwierząt bądź produktów zawierających takie resztki.
Pozwolenie ważne jest bezterminowo. Uwaga – może ono zostać cofnięte. Stanie się tak, jeśli twoje produkty zagrażają zdrowiu i życiu ludzi i zwierząt oraz środowisku oraz gdy rzeczywisty skład produktów różni się od tego, co zadeklarowałeś w dokumentacji. Minister może nakazać ci natychmiastowe usunięcie produktów z rynku lub da ci 3 miesiące czasu.
Dokumenty
Pobierz:
Dokument otrzymasz jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Wniosek o pozwolenie na handel nawozami albo środkami wspomagającymi uprawę roślin
Ile zapłacisz
- 705 zł - opłata skarbowa za złożenie wniosku (jako dowód zapłaty możesz dołączyć wydruk potwierdzający dokonanie operacji bankowej)
Opłatę wpłać na konto Miasta Stołecznego Warszawy.
- 17 zł - opłata skarbowa za pełnomocnictwo (opcjonalnie)
Jeżeli chcesz, aby reprezentował cię pełnomocnik, to pamiętaj aby dołączyć pełnomocnictwo oraz dowód zapłaty opłaty skarbowej za to pełnomocnictwo. Nie zapłacisz za pełnomocnictwo udzielone mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom lub rodzeństwu. Opłatę za pełnomocnictwo wpłać na konto Miasta Stołecznego Warszawy.
Praktyczne informacje na temat pełnomocnictwa.
Ile będziesz czekać
Nie dłużej niż miesiąc. Termin może się wydłużyć do 2 miesięcy (dostaniesz o tym informację).
Jak możesz się odwołać
Jeśli minister wyda decyzję odmowną, to możesz złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od doręczenia ci decyzji. Jeżeli minister nie zmieni decyzji, możesz wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Warto wiedzieć
Na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajdziesz wykaz nawozów i środków wspomagających uprawę roślin, wprowadzonych do obrotu na podstawie pozwolenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Rejestr zawiera:
- datę ważności i numer zezwolenia na dopuszczenie środka ochrony roślin do obrotu
- nazwę środka ochrony roślin
- producenta środka ochrony roślin
- rodzaj środka ochrony roślin
- zawartość i nazwę substancji czynnej wchodzącej w skład danego środka
- informacje dotyczące klasyfikacji środka ochrony roślin
- informacje o dopuszczeniu środka ochrony roślin do stosowania w strefach ochronnych ujęć wody oraz na terenie uzdrowisk, otulin parków narodowych i rezerwatów przyrody.