Pozwolenie na procedurę końcowego przeznaczenia
Czy twój towar ma szczególne właściwości, na przykład będzie użyty w montażu przemysłowym? Pamiętaj, że tego rodzaju towary mogą zostać dopuszczone do obrotu bez cła lub z obniżoną stawką celną - jeśli zostaną zgłoszone do procedury końcowego przeznaczenia (end-use). Potrzebujesz pozwolenia na korzystanie z tej procedury. Sprawdź, jak je uzyskać.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- podczas wizyty w urzędzie
- listownie
- elektronicznie
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Jeśli towar ma mieć szczególne zastosowanie (na przykład gdy będzie użyty do celów badawczych, obronności, w ramach montażu przemysłowego), a taryfa celna przewiduje dla tego typu rozwiązań preferencje celne, to zgłoś towar do procedury końcowego przeznaczenia (end-use). Aby to zrobić, musisz mieć pozwolenie, w którym zostanie określony czas i sposób, w jaki możesz wykorzystać towary.
Jeśli nie dochowasz warunków zawartych w pozwoleniu, to wtedy zapłacisz należności celne.
Pozwolenie dostaniesz, jeśli spełnisz odpowiednie warunki oraz złożysz zabezpieczenie długu potencjalnego.
Możesz złożyć wniosek o pozwolenie w formie zgłoszenia celnego. Taka forma stosowana jest jednak rzadko. Pozwolenie jest udzielane poprzez zwolnienie towarów do procedury na podstawie tego zgłoszenia. W zgłoszeniu celnym, w polu 44 "Dodatkowe informacje/ Załączone dokumenty/ Świadectwa i pozwolenia" podaj informacje na temat planowanego sposobu stosowania procedury (m.in. miejsce, gdzie będzie dokonywany proces przetwarzania, rodzaj procesu, uzyskiwane produkty kompensacyjne) przy użyciu odpowiedniego krajowego kodu informacji dodatkowych.
Wniosek złóż w urzędzie celno-skarbowym (oddziale celnym) właściwym do przyjęcia zgłoszenia do procedury dopuszczenia do obrotu.
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
Wniosek złóż w dogodnym dla ciebie terminie, ale nie później niż 120 dni przed planowanym przywozem towarów.
Gdzie załatwisz sprawę
Usługę można zrealizować w:
- urzędy celno-skarbowe
Jeżeli masz siedzibę firmy na obszarze celnym Unii Europejskiej, wniosek złóż w urzędzie według miejsca, w którym:
- są prowadzone lub dostępne główne księgi rachunkowe wnioskodawcy na potrzeby celne i będzie wykonywana przynajmniej część czynności dotyczących towarów lub towary osiągną końcowe przeznaczenie,
- są prowadzone lub dostępne główne księgi rachunkowe wnioskodawcy na potrzeby celne, w przypadku gdy właściwy organ celny nie może zostać określony.
Jeżeli masz siedzibę poza obszarem celnym Unii Europejskiej – wniosek złóż w urzędzie według miejsca, w którym towary będą pierwszy raz użyte.
Co zrobić krok po kroku
Złóż wniosek o pozwolenie na procedurę końcowego przeznaczenia
Dokumenty
Do wniosku możesz dołączyć dokumenty, które mogą mieć wpływ na postępowanie, np. ustalenie czy spełnione są warunki skutecznego sprawowania dozoru celnego i kontroli celnej.
Termin
Wniosek złóż w dogodnym dla ciebie terminie, ale nie później niż 120 dni przed planowanym przywozem towarów.
Urząd sprawdzi twój wniosek
Urząd sprawdzi, czy we wniosku są wymagane informacje oraz czy twój wniosek spełnia warunki jego przyjęcia. Jeśli twój wniosek jest niekompletny, urząd wezwie cię do uzupełnienia informacji. Na uzupełnienie braków masz 30 dni od daty dostarczenia ci wezwania.
Termin
Urząd sprawdzi twój wniosek w ciągu 30 dni od daty jego złożenia.
Złóż zabezpieczenie celne
Zabezpieczenie celne złóż jako:
- depozyt w gotówce, lub
- zobowiązanie złożone przez gwaranta.
Aktualny wykaz gwarantów prowadzi Ministerstwo Finansów.
Kwota zabezpieczenia celnego, powinna obejmować też podatek VAT. Jeśli jednak przedstawisz urzędowi dokument potwierdzający, że:
- jesteś zarejestrowany jako czynny podatnik VAT;
- nie posiadasz zaległości z tytułu cła i podatków stanowiących dochód budżetu państwa, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne;
- nie jest prowadzone wobec ciebie postępowanie egzekucyjne, likwidacyjne lub upadłościowe
- nie musisz składać zabezpieczenia dla VAT. Dokument ten może przyjąć formę oświadczenia. Musisz składać je co 6 miesięcy.
Dostaniesz pozwolenie na procedurę końcowego przeznaczenia
Jeśli spełniasz warunki, urząd wyda ci pozwolenie. Jest ono ważne maksymalnie 5 lat od dnia, w którym zacznie obowiązywać.
Jeśli nie spełniasz warunków, urząd może odmówić wydania ci pozwolenia.
Dokumenty
Dokument otrzymasz jako:
OryginałIle zapłacisz
Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).
Ile będziesz czekać
Pozwolenie otrzymasz nie później niż w ciągu 120 dni od daty przyjęcia wniosku.
Jeżeli izba nie może wydać ci pozwolenia w tym czasie, dostaniesz powiadomienie o przyczynach przedłużenia się terminu wraz z nową datą wydania pozwolenia. Z reguły nowy termin nie przekracza 30 dni, chyba że izba zadecyduje inaczej.
Izba może też wydłużyć termin na twoją prośbę. Jest to możliwe w sytuacji, gdy chcesz lepiej dostosować się do obowiązujących warunków i kryteriów.
Jeśli twój wniosek dotyczy tylko jednego państwa unijnego, urząd stosuje odstępstwo. W takim przypadku pozwolenie dostaniesz w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.
Jak możesz się odwołać
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją urzędu, możesz się od niej odwołać. Odwołanie złóż do dyrektora izby administracji skarbowej. Pismo złóż za pośrednictwem urzędu, który wydał decyzję. Masz na to 14 dni od dnia otrzymania decyzji.
Pamiętaj, żeby w twoim odwołaniu znalazły się takie informacje jak:
- zarzuty przeciw decyzji,
- istota i zakres żądania,
- dowody, które potwierdzają słuszność twojego odwołania.
Warto wiedzieć
Pilnuj terminów
Pamiętaj, że towary można objąć procedurą końcowego przeznaczenia tylko w okresie ważności pozwolenia. Data rozpoczęcia stosowania procedury end-use nie może być wcześniejsza niż data wydania pozwolenia (z wyjątkiem pozwoleń z mocą wsteczną).
Kontrola pozwolenia i dozór towaru objętego procedurą
Urząd będzie badał, w jaki sposób wykorzystujesz pozwolenie i procedurę. Wnioski opisze w raportach. Jeśli stwierdzi uchybienia prowadzące do powstania długu celnego, wyda decyzję o ewentualnym wymiarze cła.
Pamiętaj też, że towar pozostaje pod dozorem celnym do momentu aż urząd upewni się, że towar ma końcowe przeznaczenie. Przeważnie nie trwa to dłużej niż 2 lata od pierwszego wykorzystania towarów zwolnionych z cła lub po obniżonej stawce celnej.
Zmiana pozwolenia
Możesz starać się o zmianę pozwolenia lub przedłużenie jego ważności.
W przypadku przedłużenia ważności pozwolenia, twój wniosek musi dotyczyć tych samych towarów i planowanych działań jak w wydanym już pozwoleniu.
Zakończenie i rozliczenie procedury
Zakończenie i rozliczenie procedury końcowego przeznaczenia następuje po upływie ważności twojego pozwolenia.
Odpady i pozostałości
Odpady i pozostałości powstałe w wyniku obróbki lub przetwarzania towarów zgodnie z przewidzianym końcowym przeznaczeniem oraz straty powstałe w wyniku naturalnego ubytku uznaje się za towary, którym przypisano przewidziane końcowe przeznaczenie. W rezultacie nie wymagają one rozliczenia.
Podstawa prawna
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny
- Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2015/2446 z dnia 28 lipca 2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do szczegółowych zasad dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego
- Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny
- Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/341 z dnia 17 grudnia 2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do przepisów przejściowych dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego w okresie, gdy nie działają jeszcze odpowiednie systemy teleinformatyczne, i zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/2446
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 maja 2016 r. w sprawie właściwości miejscowej organów celnych
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 sierpnia 2016 r. w sprawie przeniesienia praw i obowiązków osoby korzystającej z procedury końcowego przeznaczenia
- Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej
- Ustawa z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne