Odwołanie pełnomocnika w sprawach administracyjnych
Ustanowiłeś pełnomocnika w sprawie administracyjnej? Pamiętaj, że zawsze możesz odwołać udzielone pełnomocnictwo. Sprawdź jak to zrobić.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- podczas wizyty w urzędzie
- listownie
- elektronicznie
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Pełnomocnictwo możesz odwołać (wypowiedzieć) w każdym momencie. Jednak jest ono skuteczne dopiero, kiedy dotrze do urzędu, w którym znajduje się pełnomocnictwo do reprezentowania twojej osoby.
Wygaśnięcie pełnomocnictwa z mocy prawa
Pełnomocnictwo może wygasnąć m.in. z powodu twojej śmierci (mocodawcy) lub śmierci twojego pełnomocnika. Możesz jednak wskazać w treści pełnomocnictwa, że twoja śmierć nie ma wpływu na ważność pełnomocnictwa.
Odwołanie zawodowego pełnomocnika
Pamiętaj, że jeśli pełnomocnictwo wypowie ci adwokat lub radca prawny, musi on działać za ciebie jeszcze przez dwa tygodnie. Chyba, że zwolnisz go z tego obowiązku.
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
W dowolnym momencie
Gdzie załatwisz sprawę
Odwołanie pełnomocnictwa złóż w urzędzie, w którym wcześniej złożyłeś pełnomocnictwo do reprezentowania cię w sprawie administracyjnej.
Co zrobić krok po kroku
Odwołanie pełnomocnika
Dokumenty
Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Dokument elektroniczny, Uwierzytelniona kopiaIle zapłacisz
Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).
Ile będziesz czekać
Odwołanie pełnomocnictwa ma skutek od momentu, kiedy dotrze do właściwego urzędu.
Warto wiedzieć
W przypadku odwołania lub wygaśnięcia pełnomocnictwa bardzo ważne jest, abyś zażądał zwrotu pełnomocnictwa od pełnomocnika. Jest to istotne dla zabezpieczenia twoich interesów.
Przykładowo, urząd przez pomyłkę może zaakceptować pismo wniesione przez twojego byłego pełnomocnika, pomimo wypowiedzenia przez ciebie pełnomocnictwa.