Uzyskaj prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej
Jesteś pielęgniarką lub położną i chcesz uzyskać prawo wykonywania zawodu? Sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić, aby uzyskać PWZ oraz wpis do rejestru członków okręgowej izby pielęgniarek i położnych.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- listownie
- elektronicznie
w siedzibie izby
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Czym jest prawo wykonywania zawodu
Osoby, które zakończyły edukację kierunkową i chcą wykonywać zawód pielęgniarki lub położnej, muszą uzyskać prawo wykonywania zawodu (PWZ). Jest to uprawnienie, przyznawane przez okręgową radę pielęgniarek i położnych (ORPiP), działającą w okręgowej izbie pielęgniarek i położnych (OIPiP), której członkiem chce być pielęgniarka lub położna.
PWZ jest potwierdzane dokumentem o nazwie „Prawo wykonywania zawodu pielęgniarki” lub „Prawo wykonywania zawodu położnej”. Każde PWZ ma numer. Pielęgniarki i położne, które otrzymały prawo wykonywania zawodu, są rejestrowane w ogólnodostępnym Centralnym Rejestrze Pielęgniarek i Położnych (CRPiP), który prowadzi Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych.
Sprawdź więcej informacji o CRPiP na stronie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.
Kto może uzyskać PWZ w Polsce
Jeśli masz tytuł zawodowy pielęgniarki lub położnej, możesz wnioskować o stwierdzenie prawa wykonywania zawodu w Polsce, zarówno jeśli jesteś obywatelem Polski lub innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej (UE), jak i cudzoziemcem.
Jeśli jesteś obywatelem UE możesz się ubiegać o uznanie w trybie automatycznym kwalifikacji formalnych nabytych w UE w zakresie zawodu pielęgniarki lub położnej oraz o stwierdzenie prawa wykonywania zawodu i wpis do rejestru okręgowej rady pielęgniarek i położnych. W tym celu złóż wniosek do okręgowej rady pielęgniarek i położnych, na terenie której zamierza wykonywać zawód.
Przeczytaj, jak uzyskać uznanie kwalifikacji zawodowych pielęgniarki lub położnej.
Ograniczone prawo wykonywania zawodu przyznaje się je cudzoziemcowi, który ukończył studia pielęgniarskie lub położnicze poza Unią Europejską (UE) i posiada znostryfikowany w Polsce dyplom. Ograniczone PWZ przyznaje się na czas odbycia stażu adaptacyjnego lub kształcenia podyplomowego.
Osoba, która uzyskała kwalifikacje zawodowe poza państwem członkowskim UE, może też wnioskować o prawo wykonywania zawodu na określony zakres czynności, miejsce i czas w Polsce.
Przejdź do informacji Ministerstwa Zdrowia, jak uzyskać prawo wykonywania zawodu w procedurze uproszczonej.
Uwaga! Twoje obywatelstwo ma znaczenie dla określenia, jaki wniosek o PWZ musisz złożyć, a także, jakie wymagania formalne musisz spełnić, aby otrzymać PWZ.
Jeśli masz wątpliwości, jaki wniosek i wymagania formalne obowiązują w twojej sytuacji, skontaktuj się z okręgową izbą pielęgniarek i położnych, której członkiem chcesz zostać.
Przejdź do listy Okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych.
Jakie warunki musisz spełniać, aby uzyskać PWZ
Aby wykonywać zawód pielęgniarki lub położnej w Polsce musisz mieć stwierdzone prawo wykonywania zawodu oraz mieć wpis do rejestru członków okręgowej izby pielęgniarek i położnych.
Prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej przysługuje osobie:
- posiadającej świadectwo lub dyplom ukończenia polskiej szkoły pielęgniarskiej lub polskiej szkoły położnych, bądź równoważny dokument, uzyskany w innym państwie niż państwo członkowskie UE pod warunkiem że dyplom lub świadectwo zostały uznane w Polsce za równorzędne ze świadectwem ukończenia szkoły pielęgniarskiej lub dyplomem oraz że spełniają minimalne wymogi kształcenia określone w przepisach prawa UE
- posiadającej pełną zdolność do czynności prawnych
- której stan zdrowia pozwala na wykonywanie zawodu pielęgniarki/położnej
- która wykazuje nienaganną postawę etyczną.
Prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej przysługuje także obywatelowi państwa członkowskiego Unii Europejskiej, który spełnia wymagania ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Potwierdzenie PWZ odbywa się w trybie automatycznego uznania kwalifikacji zawodowych.
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
W dowolnym momencie – zanim zaczniesz wykonywać zawód pielęgniarki lub położnej w Polsce.
Gdzie załatwisz sprawę
Usługę można zrealizować w:
- okręgowe izby pielęgniarek i położnych
Wniosek o stwierdzenie prawa wykonywania zawodu, złóż w okręgowej izbie pielęgniarek i położnych, której członkiem chcesz zostać.
Co zrobić krok po kroku
Złóż wniosek o stwierdzenie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej oraz wpis do rejestru członków okręgowej izby pielęgniarek i położnych
Wniosek możesz złożyć na piśmie albo w formie elektronicznej, wysyłając pismo ogólne na skrzynkę e-PUAP właściwej OIPiP.
Dokumenty
Dokument możesz złożyć jako:
Przedstaw do wglądu, KopiaInformacja dodatkowa
Dokument powinien być wydany zgodnie. przepisami Dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Tekst mający znaczenie dla EOG)
Dokument możesz złożyć jako:
Przedstaw do wglądu, KopiaDokument możesz złożyć jako:
Przedstaw do wglądu, KopiaDokument możesz złożyć jako:
Przedstaw do wglądu, KopiaDokument możesz złożyć jako:
OryginałDokument możesz złożyć jako:
Przedstaw do wglądu, KopiaDokument możesz złożyć jako:
Przedstaw do wglądu, KopiaDokument możesz złożyć jako:
Przedstaw do wglądu, KopiaDokument możesz złożyć jako:
OryginałDokument możesz złożyć jako:
Uwierzytelnione tłumaczenieDokument możesz złożyć jako:
Uwierzytelnione tłumaczenieInformacja dodatkowa
Zaświadczenie powinno być wydane nie później niż 3 miesiące przed datą jego złożenia. Dokument wymagany tylko w przypadku gdy zawód fizjoterapeuty nie jest regulowany w państwie siedziby usługodawcy.
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Uwierzytelniona kopiaPobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Dokument elektronicznyDokument możesz złożyć jako:
KopiaDołącz do wniosku dwa zdjęcia w wymiarze określonym przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych.
Dokument tożsamości: dowód albo paszport, przedstaw do wglądu.
Dołącz jeden z dokumentów na potwierdzenie swoich kwalifikacji:
- dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe
- dyplom pielęgniarki
- dyplom położnej
- świadectwo pielęgniarki lub świadectwo położnej.
Termin
W dowolnym momencie – zanim zaczniesz wykonywać zawód pielęgniarki lub położnej w Polsce.
Otrzymasz potwierdzenie złożenia wniosku
Okręgowa rada pielęgniarek i położnych potwierdzi otrzymanie wniosku i załączników oraz poinformuje cię o ewentualnych brakach, wzywając do ich uzupełnienia. Jeśli nie usuniesz braków, twój wniosek nie będzie dalej rozpatrywany.
Termin
W ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku.
Otrzymasz prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej oraz wpis do rejestru członków OIPiP
Jeśli twoje dokumenty są poprawne i kompletne, to okręgowa rada pielęgniarek i położnych stwierdzi, że masz prawo wykonywać zawód pielęgniarki lub położnej oraz wpisze cię do rejestru członków okręgowej izby pielęgniarek i położnych.
Jeśli nie spełniasz wymogów, okręgowa rada odmówi ci stwierdzenia prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej. Stwierdzenie prawa i wpis do rejestru lub odmowa stwierdzenia prawa następuje w drodze uchwały właściwej okręgowej rady pielęgniarek i położnych.
Dokumenty
Otrzymasz dokument „Prawo wykonywania zawodu pielęgniarki” lub „Prawo wykonywania zawodu położnej”
Okręgowa rada pielęgniarek i położnych wyda ci dokument (zaświadczenie) "Prawo wykonywania zawodu pielęgniarki” lub „Prawo wykonywania zawodu położnej”. Dokument ten otrzymasz wraz z uchwałą okręgowej rady pielęgniarek i położnych w sprawie stwierdzenia prawa i wpisu do rejestru. Możesz odebrać uchwałę osobiście lub otrzymać ją drogą korespondencyjną. Jeśli okręgowa rada odmówi ci stwierdzenia prawa wykonywania zawodu, otrzymasz uchwałę, która ma moc decyzji administracyjnej, od której możesz się odwołać.
Dokumenty
Dokument otrzymasz jako:
OryginałDokument otrzymasz jako:
OryginałNaczelna Rada Pielęgniarek i Położnych wpisze twoje PWZ do Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych
Na podstawie informacji otrzymanych z okręgowej rady pielęgniarek i położnych, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych wpisze cię do Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych (CRPiP).
Sprawdź więcej informacji o CRPiP na stronie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.
Termin
Nie później niż w terminie 7 dni od daty dokonania wpisu do rejestru.
Ile zapłacisz
Usługa jest bezpłatna.
- 17 zł – opłata skarbowa za pełnomocnictwo (opcjonalnie)
Jeśli do urzędu składasz pełnomocnictwo to musisz je opłacić. Nie zapłacisz za pełnomocnictwo udzielone mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom lub rodzeństwu.
Gdzie zapłacić: opłatę skarbową za pełnomocnictwo wpłać na konto urzędu miasta lub gminy, właściwego dla siedziby urzędu, w którym składasz pełnomocnictwo. Numer konta sprawdzisz na stronie internetowej urzędu miasta lub gminy. Na przykład, jeśli pełnomocnictwo składasz do Urzędu Miasta Poznania to opłatę zapłać również na konto Urzędu Miasta Poznania.
Praktyczne informacje na temat pełnomocnictwa.
Ile będziesz czekać
Prawo wykonywania zawodu uzyskasz maksymalnie w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia wszystkich wymaganych dokumentów.
Jak możesz się odwołać
Od uchwały o odmowie stwierdzenia prawa wykonywania zawodu możesz się odwołać w ciągu 14 dni od dnia jej otrzymania. Odwołanie złóż do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych za pośrednictwem okręgowej rady, która podjęła uchwałę o odmowie.
Warto wiedzieć
Czy prawo wykonywania zawodu jest ograniczone w czasie
Prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej uzyskuje się na czas nieokreślony, pod warunkiem, że nie będzie przerwy w wykonywaniu zawodu, która będzie dłuższa niż 5 lat.
Jak zmienić przynależność do Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych
Jeśli zamierzasz wykonywać zawód na obszarze innej okręgowej izby niż tej, której jesteś członkiem, musisz zmienić przynależność do OIPiP. W tym celu złóż do dotychczasowej OIPIP wniosek o wykreślenie z rejestru okręgowej izby pielęgniarek i położnych wraz z informacją o dokonanym wyborze okręgowej izby, której chcesz zostać członkiem. Po otrzymaniu uchwały o wykreśleniu z rejestru z dotychczasowej okręgowej izby, złóż wniosek o wpis do rejestru w wybranej przez siebie okręgowej izbie pielęgniarek i położnych.
Do wniosku o wykreślenie z okręgowego rejestru oraz do wniosku o wpis do okręgowego rejestru musisz dołączyć swój dokument PWZ w celu dokonania w tym dokumencie odpowiedniego wpisu przez OIPIP.
Jak zrzec się prawa wykonywania zawodu
Jeśli chcesz zrezygnować z prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej, złóż do okręgowej rady pielęgniarek i położnych w OIPiP, której jesteś członkiem oświadczenie o zrzeczeniu się prawa wykonywania zawodu wraz z wnioskiem o wykreślenie z rejestru członków OIPiP. Do wniosku dołącz swój dokument PWZ.
Okręgowa rada pielęgniarek i położnych podejmie uchwałę o wykreśleniu ciebie z rejestru członków OIPiP w związku ze zrzeczeniem się prawa wykonywania zawodu.
Informacja o wykreśleniu z rejestru zostanie przekazana przez ORPiP do Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych. Twój status w rejestrze zostanie zmieniony na „nieaktywny”.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej
- Ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 grudnia 2023 r. w sprawie wzorów dokumentów: Prawo wykonywania zawodu pielęgniarki, Prawo wykonywania zawodu położnej, Ograniczone prawo wykonywania zawodu pielęgniarki, Ograniczone prawo wykonywania zawodu położnej
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 lipca 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu znajomości języka polskiego w mowie i w piśmie, niezbędnego do wykonywania zawodów pielęgniarki i położnej
- Uchwała nr 320/VII/2018 Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 12 września 2018 r. w sprawie trybu postępowania dotyczącego stwierdzania i przyznawania prawa wykonywania zawodu pielęgniarki i zawodu położnej oraz sposobu prowadzenia przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych rejestru pielęgniarek i rejestru położnych oraz rejestru obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej wykonujących na terenie okręgowej izby czasowo i okazjonalnie zawód pielęgniarki lub położnej