Złóż wniosek dotyczący organizacji prac interwencyjnych
Chcesz zorganizować prace interwencyjne dla bezrobotnych? Pamiętaj, że najpierw musisz złożyć odpowiedni wniosek do urzędu pracy. Poniżej dowiesz się jak to zrobić.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- podczas wizyty w urzędzie
- listownie
- elektronicznie
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Prace interwencyjne to forma zatrudnienia bezrobotnego. Jako pracodawca zawierasz umowę z powiatowym urzędem pracy, w ramach której zatrudniasz bezrobotnych na podstawie umowy o pracę.
Takie prace możesz zorganizować na dowolnym stanowisku pracy, zarówno w przypadku pracy fizycznej, jak też umysłowej. Mogą one trwać do 6, 12, 18, 24 miesięcy lub do 4 lat.
Pracodawca, który zatrudnił bezrobotnych w ramach prac interwencyjnych skierowanych przez urząd pracy, otrzymuje zwrot części kosztów poniesionych na ich:
- wynagrodzenia
- nagrody
- składki na ubezpieczenia społeczne.
Ważne! Refundacja częściczęści kosztówkosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne dokonywana w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych oraz jednorazowa refundacja kosztówkosztów z ty- tułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne poniesionych w związku z zatrudnieniem skierowanego bezrobotnego stanowią pomoc de minimis.
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
Wniosek o organizację prac interwencyjnych złóż zanim zatrudnisz osobę bezrobotną.
Gdzie załatwisz sprawę
Usługę można zrealizować w:
- powiatowe urzędy pracy
Wniosek możesz złożyć do dowolnego urzędu pracy.
Co zrobić krok po kroku
Złóż wniosek o organizowanie prac interwencyjnych
Dokumenty
Pobierz:
- Wzór wniosku o organizację prac interwencyjnych PDF
- Wzór wniosku o organizację prac interwencyjnych DOCX
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałDokument możesz złożyć jako:
OryginałDokument możesz złożyć jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Pamiętaj, że organ prowadzący postępowanie nie może uzależnić wydania ci decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego od twojego zobowiązania do spełnienia dodatkowych warunków i świadczeń – chyba że organ uzasadni je konkretnymi przepisami.
Do wniosku dołacz rówież:
- wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie otrzymanej w okresie trzech lat
- informacje dotyczące wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą na podstawie składanego wniosku
17 zł – opłata skarbowa za pełnomocnictwo (opcjonalne)
Jeśli działasz przez pełnomocnika, musisz zapłacić za pełnomocnictwo. Nie zapłacisz za pełnomocnictwo udzielone mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom lub rodzeństwu.
Opłatę za pełnomocnictwo wpłać na konto urzędu miasta lub gminy, właściwego dla siedziby urzędu, w którym składasz pełnomocnictwo (numer konta sprawdzisz na stronie urzędu miasta lub gminy).
Przykład: jeśli pełnomocnictwo składasz do Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu, opłatę zapłać na konto Urzędu Miasta Poznania.
Praktyczne informacje na temat pełnomocnictwa
Termin
Wniosek o organizację prac interwencyjnych złóż zanim zatrudnisz osobę bezrobotną.
Weryfikacja złożonych dokumentów
Dyrektor powiatowego urzędu pracy, do którego składasz wniosek weryfikuje poprawność i kompletność złożonych dokumentów.
Jeżeli wniosek jest nieprawidłowo wypełniony lub niekompletny, urząd wezwie cię do uzupełnienia braków. Na poprawki będziesz mieć co najmniej 7 dni. Jeśli nie uzupełnisz wniosku w tym terminie, to twoja sprawa nie będzie dalej załatwiana.
Rozpatrzenie wniosku i podpisanie umowy
Powiatowy urząd pracy po dokonaniu weryfikacji dokumentów poinformuje cię o rozpatrzeniu wniosku i podjętej decyzji. W przypadku decyzji pozytywnej, urząd podpisze z tobą umowę na organizację prac interwencyjnych.
Dokumenty
Dokument otrzymasz jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Umowa określa w szczególności:
- liczbę bezrobotnych oraz okres, na jaki zostaną zatrudnieni;
- rodzaj i miejsce wykonywanych prac interwencyjnych albo robót publicznych oraz niezbędne lub pożądane kwalifikacje bezrobotnych;
- terminy i wysokość refundowanych z Funduszu Pracy przez starostę kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne;
- obowiązek informowania starosty o każdym przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę ze skierowanym bezrobotnym oraz o zmianach w zawartej z bezrobotnym umowie o pracę;
- obowiązek utrzymania zatrudnienia skierowanego bezrobotnego przez wymagany okres;
- obowiązek zwrotu uzyskanej pomocy na warunkach określonych w ustawie, w przypadku nieutrzymania zatrudnienia skierowanego bezrobotnego przez wymagany okres.
Ile zapłacisz
Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).
Ile będziesz czekać
Sprawę załatwisz w 30 dni.
Warto wiedzieć
Zanim złożysz wniosek o organizację prac interwencyjnych, zapoznaj się z regulaminem ubiegania się o tę formę wsparcia obowiązującym w wybranym urzędzie pracy.
Wewnętrzne regulaminy dodatkowo mogą określać dodatkowe owarunki ubiegania się o wybraną formę wsparcia, warunki organizacji prac interwencyjnych, jak również maksymalną kwotę refundacji, jaką można uzyskać.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 czerwca 2014 r. w sprawie organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej