Kwalifikowany pracownik zabezpieczenia technicznego – wpis na listę
Chcesz instalować systemy alarmowe do ochrony ludzi i rzeczy albo opracowywać plany ochrony dotyczące zabezpieczeń technicznych? Jeśli tak, musisz uzyskać wpis na listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego. Dowiedz się jakie warunki musisz spełniać i jak uzyskać wpis.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- podczas wizyty w urzędzie
- listownie
- elektronicznie
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Do czego uprawnia wpis na listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego
Zabezpieczenie techniczne to jedna z form ochrony osób i mienia. Tę formę ochrony mogą świadczyć tylko osoby wpisane na listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego.
Zabezpieczenie techniczne polega na:
- montażu elektronicznych urządzeń i systemów alarmowych, sygnalizujących zagrożenie chronionych osób i mienia, oraz eksploatacji, konserwacji i naprawach w miejscach ich zainstalowania
- montażu urządzeń i środków mechanicznego zabezpieczenia oraz ich eksploatacji, konserwacji, naprawach i awaryjnym otwieraniu w miejscach zainstalowania.
Dodatkowo, osoby wpisane na listę mogą:
- opracowywać plany ochrony w zakresie zabezpieczenia technicznego
- organizować i kierować zespołami pracowników zabezpieczenia technicznego.
Kto może zostać wpisany na listę
Aby uzyskać wpis na listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego musisz mieć:
- ukończone 18 lat
- obywatelstwo polskie lub obywatelstwo innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu
- pełną zdolność do czynności prawnych
- nienaganną opinię wydaną przez właściwego ze względu na twoje miejsce zamieszkania komendanta powiatowego (rejonowego, miejskiego) Policji, sporządzoną na podstawie aktualnie posiadanych przez Policję informacji albo - w przypadku obywatela innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu oraz obywatela polskiego zamieszkałego na terenie tych państw - przez organ odpowiedniego szczebla i kompetencji tych państw, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby
- zdolność fizyczną i psychiczną do pracy stwierdzoną orzeczeniami lekarskim i psychologicznym, których ważność nie upłynęła
- wykształcenie co najmniej zawodowe techniczne o specjalności elektronicznej, elektrycznej, łączności, mechanicznej, informatycznej lub ukończony kurs pracownika zabezpieczenia technicznego albo przyuczenie do wymienionych zawodów na podstawie przepisów o rzemiośle.
Dodatkowo, nie możesz być skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne i nie może toczyć się przeciwko tobie postępowanie karne o takie przestępstwo.
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
Złóż wniosek zanim zaczniesz wykonywać zawód kwalifikowanego pracownika zabezpieczenia technicznego.
Gdzie załatwisz sprawę
Usługę można zrealizować w:
- komendy wojewódzkie policji
- KOMENDA STOŁECZNA POLICJI
Złóż wniosek do właściwego miejscowo komendanta wojewódzkiego Policji
Co zrobić krok po kroku
Złóż wniosek o wpis na listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego
Wniosek możesz złożyć na piśmie albo w formie elektronicznej – na skrzynkę e-PUAP właściwego miejscowo komendanta wojewódzkiego Policji.
Przejdź do listy komend wojewódzkich policji z danymi kontaktowymi.
Dokumenty
Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Wzór wniosku stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie wzoru wniosku o wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej, wzoru wniosków o wpis na listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego oraz wzoru zaświadczenia o wpisie na te listy.
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Dyplomy, świadectwa, certyfikaty, zaświadczenia i inne dokumenty potwierdzające wykształcenie.
Pobierz:
- Wzór oświadczenia o niekaralności osoby fizycznej PDF
- Wzór oświadczenia o niekaralności osoby innej niż fizyczna PDF
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałDokument możesz złożyć jako:
Kopia, OryginałDokument możesz złożyć jako:
Kopia, OryginałDokument możesz złożyć jako:
Kopia, OryginałDokument potwierdzający posiadane wykształcenie oraz oświadczenia: o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych i o niekaralności za przestępstwa umyślne oraz nietoczeniu się przeciwko wnioskodawcy postępowania karnego o takie przestępstwa – musisz złożyć o oryginale. Zamiast oryginałów możesz złożyć odpisy potwierdzone przez notariusza, ewentualnie będącego pełnomocnikiem wnioskodawcy adwokata lub radcę prawnego.
Dokumenty, które składasz w oryginale, mogą mieć formę dokumentu elektronicznego opatrzonego podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym lub podpisem osobistym. Dokumenty zawierające podpis elektroniczny są oryginałami.
Jeśli ukończyłeś kurs pracownika zabezpieczenia technicznego albo przyuczenie do zawodu – załącz zaświadczenie potwierdzające odbycie kursu/ przyuczenia.
Jeśli kwalifikacje zdobyłeś w innym kraju UE załącz decyzję o uznaniu kwalifikacji.
Przeczytaj, jak uznać kwalifikacje zawodowe uzyskane w UE.
Termin
Złóż wniosek zanim zaczniesz wykonywać zawód kwalifikowanego pracownika zabezpieczenia technicznego.
Komenda wojewódzka policji formalnie oceni twój wniosek
Komenda wojewódzka policji zapozna się z twoim wnioskiem i oceni czy spełnia wszystkie formalne wymagania. W przypadku braków w złożonym wniosku lub dołączonej dokumentacji, dostaniesz wezwanie, aby je uzupełnić w ciągu 7 dni.
Komendant wojewódzki Policji wpisze cię na listę, otrzymasz zaświadczenie o wpisie
Jeśli spełniasz wymogi ustawowe, komendant wojewódzki Policji wpisze cię na listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego i wyda ci zaświadczenie o dokonaniu wpisu.
Komendant wojewódzki Policji odmówi wpisu, jeśli nie spełniasz warunków koniecznych dla pracownika zabezpieczenia technicznego.
Dokumenty
Dokument otrzymasz jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Wzór zaświadczenia o wpisie na listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie wzoru wniosku o wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej, wzoru wniosków o wpis na listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego oraz wzoru zaświadczenia o wpisie na te listy.
Ile zapłacisz
17 zł – opłata skarbowa za wydanie zaświadczenia o wpisie na listę
Gdzie zapłacić: wpłać pieniądze na konto urzędu miasta lub gminy, właściwego dla siedziby Komendy Wojewódzkiej Policji, w której składasz wniosek o zaświadczenie. Numer konta sprawdzisz na stronie internetowej urzędu miasta lub gminy. Na przykład, jeśli pełnomocnictwo składasz do Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, wpłać pieniądze na konto Urzędu Miasta Poznania.
17 zł – opłata skarbowa za pełnomocnictwo (jeśli cię dotyczy)
Gdzie zapłacić: jeśli podlegasz opłacie skarbowej za pełnomocnictwo, wpłać pieniądze na konto urzędu miasta lub gminy, właściwego dla siedziby urzędu, w którym składasz pełnomocnictwo. Numer konta sprawdzisz na stronie internetowej urzędu miasta lub gminy. Na przykład, jeśli pełnomocnictwo składasz do Urzędu Miasta Poznania, wpłać pieniądze na konto Urzędu Miasta Poznania.
Ile będziesz czekać
Sprawa zostanie załatwiona w ciągu miesiąca.
Jak możesz się odwołać
Jeśli otrzymasz decyzję odmawiającą wpisu na listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego, przysługuje ci odwołanie do Komendanta Głównego Policji za pośrednictwem Komendanta Wojewódzkiego Policji. Masz na to 14 dni od dnia otrzymania decyzji.
Warto wiedzieć
Jakie są obowiązki w przypadku zmiany danych
Jeżeli twoje dane objęte wpisem uległy zmianie musisz, w ciągu 14 dni od dnia powstania zmiany, zawiadomić o tym właściwego komendanta wojewódzkiego Policji.
Czy można zostać skreślonym z listy kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego
W niektórych sytuacjach komendant wojewódzki Policji, może wydać decyzję o skreśleniu osoby z listy kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego.
Stanie się tak gdy pracownik zabezpieczenia technicznego:
- został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za popełnienie przestępstwa umyślnego lub wszczęto w stosunku do niego postępowanie karne o takie przestępstwo
- wykonując zadania pracownika zabezpieczenia technicznego dopuścił się czynu zabronionego w ten sposób, że znajdował się w stanie po użyciu alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka
- nie spełnia ustawowych wymogów dla pracownika zabezpieczenia technicznego.
Czy można zatrudniać pracowników ochrony nie wpisanych na listę
Firmy, które mają koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia, mogą zatrudniać pracowników ochrony, którzy nie są wpisani na listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego. Jest to możliwe pod warunkiem, że taka osoba wykonuje zadania ochrony w zakresie niewymagającym wpisu na listę, ukończyła 18 lat i nie została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie wzoru wniosku o wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej, wzoru wniosków o wpis na listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego oraz wzoru zaświadczenia o wpisie na te listy
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
- Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy