Uzyskaj NIP dla spółki cywilnej
Jesteś wspólnikiem spółki cywilnej i chcesz uzyskać NIP dla tej spółki? Sprawdź, jak to zrobić.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- podczas wizyty w urzędzie
- listownie
- elektronicznie
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Czym jest spółka cywilna
Spółka cywilna to umowa zawarta przez dwie lub więcej osób, które zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. W umowie wspólnicy określają cel istnienia spółki, wysokość wkładów jakie wnoszą na jej rzecz oraz zasady podziału zysków. Umowa spółki powinna być zawarta na piśmie.
W obrocie gospodarczym spółka cywilna nie występuje jako osobny podmiot od jej wspólników. Nie jest podmiotem praw i obowiązków i nie dokonuje we własnym imieniu czynności prawnych. Tę rolę pełnią w spółce cywilnej wspólnicy.
Dowiedz się więcej o spółce cywilnej i o innych formach prowadzenia działalności.
Jakie obowiązki rejestracyjne mają wspólnicy
Ponieważ spółka cywilna nie jest odrębnym podmiotem, nie musisz jej rejestrować w żadnym rejestrze. Musisz jednak uzyskać dla spółki numer NIP i REGON. Poza tym każdy ze wspólników musi być zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Ważne! Numer REGON będzie ci potrzebny, żeby uzyskać numer NIP.
Przeczytaj, jak:
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
Po zawarciu umowy spółki.
Gdzie załatwisz sprawę
Usługę można zrealizować w:
- urzędy skarbowe
Co zrobić krok po kroku
Złóż zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2
Złóż zgłoszenie identyfikacyjne do urzędu skarbowego na formularzu NIP-2. Zgłoszenie identyfikacyjne możesz złożyć tylko w formie papierowej. Przygotuj, pobierz i wydrukuj zgłoszenie. Wyślij je pocztą lub zanieś do urzędu. Do zgłoszenia dołącz umowę spółki cywilnej.
Dokumenty
Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Zgłoszenie powinno zawierać m.in. cel i miejsce złożenia zgłoszenia, dane składającego (dane o rejestracji, dane dotyczące działalności, adres siedziby), informacje o rachunku, formę organizacyjno-prawną.
Dokument możesz złożyć jako:
KopiaInformacja dodatkowa
* W przypadku złożenia wniosku o wydanie pozwolenie na wprowadzenie do obrotu nawozu albo środka wspomagającego uprawę roślin, umowę spółki cywilnej należy dołączyć jedynie w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej.
Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
Kopia, OryginałDokument możesz złożyć jako:
Kopia, OryginałInformacja dodatkowa
Pamiętaj, że organ prowadzący postępowanie nie może uzależnić wydania ci decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego od twojego zobowiązania do spełnienia dodatkowych warunków i świadczeń – chyba że organ uzasadni je konkretnymi przepisami.
Termin
Po zawarciu umowy spółki.
Uzyskasz potwierdzenie nadania NIP
NIP otrzymasz natychmiast, najpóźniej w ciągu 3 dni od dnia złożenia poprawnego zgłoszenia identyfikacyjnego.
Pamiętaj! Po tym jak zostaną nadane numery NIP i REGON dla spółki cywilnej, każdy ze wspólników musi je zgłosić do CEIDG. W tym celu złóż wniosek o zmianę danych w swoim wpisie do CEIDG.
Sprawdź, jak zgłosić zmianę danych do CEIDG.
Dokumenty
Dokument otrzymasz jako:
OryginałIle zapłacisz
Złożenie zgłoszenia identyfikacyjnego NIP‑2 jest bezpłatne.
- 17 zł – opłata skarbowa za pełnomocnictwo szczególne PPS-1 (opcjonalnie, jeśli reprezentuje cię pełnomocnik)
Gdzie zapłacić: jeśli działasz przez pełnomocnika szczególnego wpłać opłatę skarbową od pełnomocnictwa na konto urzędu miasta lub gminy, właściwego dla siedziby urzędu, w którym składasz pełnomocnictwo. Numer konta sprawdzisz na stronie urzędu miasta lub gminy. Na przykład, jeśli pełnomocnictwo składasz do Urzędu Skarbowego w Poznaniu, opłatę zapłać na konto Urzędu Miasta Poznania.
Nie zapłacisz za pełnomocnictwo udzielone mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom lub rodzeństwu.
Ważne! Złożenie pełnomocnictwa ogólnego PPO-1 jest bezpłatne. Możesz ustanowić pełnomocnika ogólnego do wszystkich spraw podatkowych (osobę fizyczną z pełną zdolnością do czynności prawnych – nie musi to być adwokat, radca prawny, czy też doradca podatkowy). Załatw to online na Portalu Podatkowym.
Dowiedz się:
- jak zgłosić pełnomocnictwo ogólne PPO-1
- więcej na temat pełnomocnictw podatkowych.
Ile będziesz czekać
NIP uzyskasz maksymalnie w ciągu 3 dni od dnia wpływu poprawnego zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego.
Jak możesz się odwołać
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją naczelnika urzędu skarbowego, możesz się od niej odwołać. Odwołanie złóż do właściwego dyrektora izby administracji skarbowej za pośrednictwem naczelnika urzędu skarbowego, który wydał ci decyzję. Masz na to 14 dni – licząc od dnia otrzymania decyzji.
Przeczytaj, jak złożyć odwołanie.
Warto wiedzieć
Zawarcie umowy spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Opodatkowaniu PCC podlega także zmiana umowy, o ile powoduje podwyższenie podstawy opodatkowania tym podatkiem.
Podatek od czynności cywilnoprawnych w odniesieniu do umów spółki wynosi 0,5%, natomiast podstawą opodatkowania jest – przy zawarciu umowy – wartość wkładu.
Podatnikiem podatku są wspólnicy spółki cywilnej. Jeśli wspólnicy zdecydują, że umowa spółki i jej zmiany zawierane będą w formie aktu notarialnego, płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych będzie notariusz.
Złóż deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-3 w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Deklarację możesz złożyć przez internet za pośrednictwem strony e-Urząd Skarbowy.
Przejdź na stronę podatki.gov.pl, aby pobrać deklarację PCC-3.