-
Jak prowadzić handel przez internet
Prowadzenie sklepu internetowego daje duże możliwości i pozwala zdobyć nowych klientów. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przeczytaj, co powinien zawierać regulamin takiego sklepu i czy możesz sprzedawać swoje towary w innych państwach Unii Europejskiej.
-
Jak przygotować biznesplan
Biznesplan to plan powstania i rozwoju twojej przyszłej firmy – pokazuje jak dotrzeć do celów, które chcesz osiągnąć. Pozwala też zweryfikować czy pomysł na biznes ma szansę powodzenia oraz zaplanować kolejne działania. Sprawdź, jak przygotować biznesplan dla twojej firmy.
-
Uznawanie kwalifikacji zawodowych w krajach Unii Europejskiej
W przypadku zawodów regulowanych możliwość wykonywania zawodu w innym kraju unijnym może wymagać przeprowadzenia procedury uznania kwalifikacji. Sprawdź, czy musisz potwierdzać kwalifikacje i jakie są zasady ich uznawania.
-
Uznawanie kwalifikacji zawodowych w Polsce
Jeżeli uzyskałeś lub uzyskałaś kwalifikacje zawodowe w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Szwajcarii i chcesz wykonywać w Polsce zawód, który jest zawodem regulowanym, musisz uzyskać decyzję uznającą twoje kwalifikacje zawodowe.
-
Uznawanie kwalifikacji zawodowych lekarza
Lekarz posiadający dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku lekarskim z tytułem „Lekarz” oraz certyfikat Centrum Egzaminów Medycznych może pracować w Unii Europejskiej, w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w Szwajcarii po uznaniu jego kwalifikacji przez właściwą instytucję.
-
Uznawanie kwalifikacji polskiej pielęgniarki
Dyplomowana pielęgniarka może wykonywać swój zawód w innych krajach Unii Europejskiej oraz w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego i w Szwajcarii pod warunkiem uznania kwalifikacji zawodowych. Zobacz, jak wygląda proces uznawania kwalifikacji w Niemczech, Austrii, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Norwegii.
-
Uznawanie kwalifikacji polskiego elektryka
Polski elektryk z tytułem: „Mistrz instalacyjny posiadający uprawnienia budowlane w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych” może wystąpić o uznanie kwalifikacji w kraju członkowskim Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Zobacz, jakie zasady obowiązują w Norwegii i Islandii.
-
Uznawanie kwalifikacji polskiego nauczyciela
W Unii Europejskiej, a także w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego polscy nauczyciele posiadający uznanie kwalifikacji zawodowych mogą wykonywać zawód. Zobacz, jakie zasady dotyczą nauczycieli, którzy chcą pracować w Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii i Norwegii.
-
Najważniejsze reguły zamówień publicznych
Aktem regulującym zasady i procedury udzielania zamówień publicznych jest ustawa Prawo zamówień publicznych. Sprawdź, kto musi stosować przepisy, jakie są tryby zamówień i najważniejsze reguły dotyczące przygotowania i złożenia oferty w zamówieniu publicznym.
-
Jak ubiegać się o zamówienia publiczne w Unii Europejskiej i w organizacjach międzynarodowych
Polscy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zamówienia publiczne ogłaszane przez instytucje publiczne w innych państwach Unii Europejskiej i przez organizacje międzynarodowe. Przeczytaj, gdzie szukać takich ogłoszeń.
-
Jakie zmiany w procesie inwestycyjno - budowlanym wprowadzono w 2020 roku
Zmiany w Prawie budowlanym wprowadzone w 2020 roku upraszczają i przyspieszają proces inwestycyjno-budowlany oraz zwiększają stabilność decyzji podejmowanych w tym procesie.
-
Zapobieganie marnowaniu jedzenia - jakie obowiązki mają sprzedawcy żywności
Sklepy, które handlują jedzeniem, powinny ograniczać ilość wyrzucanego, niesprzedanego towaru. Sprawdź, kogo dotyczy obowiązek oddawania niesprzedanej żywności. Jak zawrzeć umowę o współpracy z NGO? Co to jest opłata za marnowanie żywności?
-
Własność intelektualna w firmie – podstawowe informacje
Sprawdź, jak możesz chronić dorobek swojej firmy. Odpowiednia ochrona pozwala zamienić twórcze efekty pracy w prawo o rzeczywistej wartości rynkowej. Z kolei brak ochrony może doprowadzić do strat finansowych i utraty szansy na rozwój przedsiębiorstwa.
-
Jak chronić własność intelektualną firmy w internecie
Przedsiębiorcy korzystają z zasobów internetu na coraz większą skalę. Zdarza się, że bez upoważnienia rozpowszechniają lub modyfikują treści chronione prawem. Sprawdź, kiedy naruszasz prawa własności intelektualnej należące do innych osób i w jaki sposób chronić własne zasoby.
-
Jak zgodnie z prawem reklamować firmę
Jako przedsiębiorca masz prawo reklamować się w dowolny sposób – na przykład w internecie, w radiu, w telewizji. Musisz jednak przestrzegać zarówno przepisów ogólnokrajowych (ustaw lub rozporządzeń), jak i lokalnych (przyjętych przez samorządy).
-
Dozór techniczny – wymagania, obowiązki, zasady
Niektóre urządzenia wykorzystywane w twojej firmie mogą podlegać dozorowi technicznemu. Wiąże się to z obowiązkiem ich rejestracji, poprawnej konserwacji oraz wykonywaniem okresowych przeglądów.
-
Gdzie szukać dofinansowania na start firmy
Zakładasz firmę i szukasz finansowania? W takim przypadku warto sprawdzić kilka różnych możliwości. Pamiętaj, że to jaka oferta będzie dla ciebie dostępna, może zależeć od twojej sytuacji na rynku pracy.
-
Programy wsparcia dla eksporterów
Rozważasz wejście ze swoimi towarami lub usługami na zagraniczne rynki? Skorzystaj z pomocy, którą oferują polskie instytucje. Możesz liczyć na pomoc merytoryczną (informacje na temat rynku), jak również finansową (gwarancje, dofinansowanie handlu zagranicznego).
-
Podatkowe wsparcie ekspansji i rozwoju firm
Przedsiębiorcy, którzy planują rozwój lub ekspansję, mogą skorzystać z atrakcyjnych rozwiązań podatkowych. To oferta dla firm, które - między innymi - przeznaczą zyski na inwestycje, planują zakup udziałów w spółkach, poszukują nowych rynków zbytu. Przeczytaj, jakie są ulgi prorozwojowe.
-
Wsparcie przedsiębiorców - oferta produktów finansowych Agencji Rozwoju Przemysłu
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP) jest komercyjną spółką wspomagającą państwo w działaniach łagodzących skutki niekorzystnych zjawisk gospodarczych oraz aktywnie wspierającą wzrost konkurencyjności polskich przedsiębiorców.
Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy
Inwestycje i rozwój
Inwestycje i rozwój