Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Doradca podatkowy – skreślenie z listy na wniosek

Jesteś doradcą podatkowym i nie chcesz już wykonywać tej działalności? Musisz wystąpić z wnioskiem o skreślenie z listy doradców podatkowych. Szczegóły znajdziesz poniżej.

Jak załatwić sprawę

Sprawę można załatwić:

  • listownie
  • elektronicznie
  • w siedzibie Krajowej Izby Doradców Podatkowych

Załatw online

Wniosek o skreślenie z listy możesz złożyć elektronicznie przez ePUAP.

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi

Osoby fizyczne wpisane na listę doradców podatkowych.

Kiedy powinieneś załatwić sprawę

W dowolnym momencie

Gdzie załatwisz sprawę

KRAJOWA IZBA DORADCÓW PODATKOWYCH W WARSZAWIE
Ul.Grzybowska 85 lok. U7, 00-844 Warszawa

Co zrobić krok po kroku

  1. Złóż wniosek o skreślenie z listy doradców podatkowych

Dokumenty

  1. Komisja Ochrony Zawodu, Etyki i Spraw Wewnątrzkorporacyjnych sprawdza wniosek pod względem formalnym i merytorycznym

Członkowie Komisji Ochrony Zawodu, Etyki i Spraw Wewnątrzkorporacyjnych Krajowej Rady Doradców Podatkowych sprawdzają wniosek pod względem formalnym i merytorycznym, w tym czy wnioskodawca złożył wszystkie niezbędne dokumenty.

Po weryfikacji formalnej i merytorycznej Komisja:

  • w przypadku stwierdzenia braków formalnych, wzywa do ich uzupełnienia. Wnioskodawca ma na to co najmniej 7 dni, licząc od dnia otrzymania wezwania. Jeżeli wnioskodawca nie uzupełni braków dokumentacji, wniosek pozostaje bez rozpoznania.
  • w przypadku złożenia kompletnego wniosku, wydaje opinię o rekomendacji wnioskodawcy do skreślenia z listy doradców podatkowych. Opinia przedstawiana jest na najbliższym posiedzeniu Rady.

Dokumenty

  1. Krajowa Rady Doradców Podatkowych wydaje decyzję o skreśleniu z listy doradców podatkowych

Decyzja w sprawie skreślenia z listy doradców podatkowych jest decyzją administracyjną, podejmowaną na posiedzeniu Krajowej Rady Doradców Podatkowych w formie uchwały, po zasięgnięciu opinii Komisji Ochrony Zawodu, Etyki i Spraw Wewnątrzkorporacyjnych.

Doradca podatkowy zostaje skreślony z listy z chwilą  uprawomocnienia się decyzji o skreśleniu.

Krajowa Rada Doradców Podatkowych, w terminie 14 dni od skreślenia z listy doradców podatkowych, przekazuje Ministrowi Finansów następujące dane:

  • imię i nazwisko doradcy podatkowego
  • numer i datę wpisu na listę
  • datę skreślenia z listy.

Minister publikuje je w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów.

Dokumenty

Ile zapłacisz

10 zł

Opłatę wnieś na rachunek bankowy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy

Ile będziesz czekać

Decyzję o skreśleniu z listy otrzymasz po posiedzeniu Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Posiedzenia odbywają się zwykle nie rzadziej niż raz na 3 miesiące.

Warto wiedzieć

Krajowa Rada Doradców Podatkowych skreśla doradcę podatkowego z listy doradców podatkowych z urzędu lub na wniosek Ministra Finansów, w przypadku:

  • utraty prawa do wykonywania zawodu
  • śmierci doradcy

Osoba skreślona z listy na swój wniosek może być ponownie wpisana na listę, jeżeli od dnia skreślenia nie upłynęło więcej niż 5 lat i spełnia warunki z ustawy o doradztwie podatkowym (ma pełną zdolność do czynności prawnych, korzysta z pełni praw publicznych, jest nieskazitelnego charakteru i swoim dotychczasowym postępowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu doradcy podatkowego).

Doradca podatkowy skreślony z listy doradców podatkowych przestaje być członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Czy ta strona była przydatna?

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.