Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Biegły rewident – skreślenie z rejestru

Chcesz wypisać się z rejestru biegłych rewidentów? Musisz złożyć wniosek. Dowiedz się jak o zrobić.

Jak załatwić sprawę

Sprawę można załatwić:

  • listownie
  • elektronicznie
Załatw online

Możesz złożyć wniosek elektronicznie

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi

Skreślenie z rejestru biegłych rewidentów następuje na wniosek rewidenta, który chce opuścić samorząd biegłych rewidentów.

Kiedy powinieneś załatwić sprawę

W dowolnym momencie

Gdzie załatwisz sprawę

POLSKA IZBA BIEGŁYCH REWIDENTÓW W WARSZAWIE
al. Aleja Jana Pawła II 80, 00-175 Warszawa

Co zrobić krok po kroku

  1. Złóż oświadczenie o wystąpieniu z samorządu biegłych rewidentów

Wniosek o wykreślenie z rejestru biegłych rewidentów należy złożyć do biura Polskiej Izby Biegłych Rewidentów.

Dokumenty

  1. Weryfikacja formalna i merytoryczna wniosku

Pracownik Polskiej Izby Biegłych Rewidentów weryfikując wniosek sprawdza czy:

  • przeciwko wnioskodawcy toczy się postępowanie dyscyplinarne przed Krajowym Rzecznikiem Dyscyplinarnym wraz z informacją, czy dotyczy ono przewinień dyscyplinarnych popełnionych w związku z badaniem ustawowym jednostki zainteresowania publicznego
  • przeciwko wnioskodawcy toczy się postępowanie dyscyplinarne
  • wnioskodawca prowadzi firmę audytorską prowadzącą działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własny rachunek
  • wnioskodawca wchodzi w skład organów firm audytorskich, wobec których toczą się postępowania administracyjne
  • przeciwko wnioskodawcy toczy się postępowanie administracyjne w związku z nieopłacaniem składki członkowskiej.

Jeśli wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własny rachunek jako firma audytorska, zostanie wzywany do przekazania:

  • akt zleceń usług atestacyjnych lub akt zleceń usług pokrewnych wykonanych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu w okresie ostatnich 5 lat
  • dokumentacji systemu wewnętrznej kontroli jakości
  • informacji za dany rok kalendarzowy objętej sprawozdaniem

oraz powinien wnieść opłatę z tytułu nadzoru.

Dokumentacja jest przekazywana do Komisji ds. ewidencji, która przygotowuje rekomendację w sprawie wykreślenia z rejestru biegłych rewidentów dla Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

  1. Wydanie decyzji o skreśleniu z rejestru biegłych rewidentów

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów przyjmuje uchwałę w sprawie skreślenia z rejestru biegłych rewidentów, bądź w przypadku wątpliwości lub zastrzeżeń do treści projektu uchwały, zwraca do Komisji ds. ewidencji projekt z rekomendacją dalszego procedowania.

Uchwałę podpisuje Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Uchwała ma formę decyzji administracyjnej.

Uchwała jest przekazywana do Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, w terminie 14 dni od dnia jej podjęcia.

Dokumenty

Ile zapłacisz

Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).

Ile będziesz czekać

Decyzja podejmowana jest podczas posiedzenia Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Posiedzenia Rady odbywają się co 3-4 tygodnie.

Jak możesz się odwołać

Od uchwały przysługuje możliwość odwołania do Państwowej Agencji Nadzoru Audytowego w terminie 14 dni od dnia doręczenia uchwały.

Warto wiedzieć

Odmowa wpisu

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów może odmówić podjęcia uchwały o skreśleniu z rejestru, jeżeli przeciwko biegłemu rewidentowi toczy się postępowanie dyscyplinarne.

Skutki skreślenia

Skreślenie z rejestru biegłego rewidenta, który prowadzi działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własny rachunek, powoduje również skreślenie jego firmy audytorskiej z listy firm audytorskich.

Ponowny wpis

Osoba skreślona z rejestru podlega ponownemu wpisowi do rejestru po złożeniu wniosku o wpisu do rejestru biegłych rewidentów. Jeśli od dnia skreślenia z rejestru upłynęło więcej niż 10 lat, osoby, które zostały skreślone z rejestru biegłych rewidentów mogą być ponownie wpisane do rejestru po ponownym złożeniu egzaminów.

Zmiana danych

Jeśli chcesz zmienić dane firmy wpisanej na listę firm audytorskich musisz złożyć wniosek o zmianę danych w rejestrze biegłych rewidentów.

Czy ta strona była przydatna?

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.