Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Pielęgniarka, położna – uzyskaj zaświadczenia do uznania kwalifikacji w państwach UE

Chcesz pracować w zawodzie pielęgniarki lub położnej w innym kraju Unii Europejskiej? Najpierw uzyskaj zaświadczenie o tym, że twoje kwalifikacje są zgodne z wymaganiami unijnymi.

Jak załatwić sprawę

Sprawę można załatwić:

  • listownie
  • w siedzibie izby

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi

Zawód pielęgniarki i położnej możesz wykonywać w innych krajach Unii Europejskiej oraz w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego i w Szwajcarii pod warunkiem uznania twoich kwalifikacji zawodowych. W tym celu potrzebujesz zaświadczenia o posiadanych kwalifikacjach, wydawanego przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych (OIPiP).

Ważne! Zaświadczenia wydawane przez OIPiP, na cele procedury uznawania kwalifikacji są ważne przez 3 miesiące od daty wydania.

Dowiedz się więcej o uznawaniu kwalifikacji polskiej pielęgniarki.

Kiedy powinieneś załatwić sprawę

W dowolnym momencie

Gdzie załatwisz sprawę

Usługę można zrealizować w:

  • okręgowe izby pielęgniarek i położnych

Złóż wniosek do okręgowej rady pielęgniarek i położnych w izbie, do której należysz.

Przejdź do listy Okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych.

Aby dowiedzieć się gdzie zrealizować usługę, podaj miejsce wykonywania zawodu.

Co zrobić krok po kroku

  1. Złóż wniosek o zaświadczenie do okręgowej izby pielęgniarek i położnych, której jesteś członkiem

Wniosek możesz złożyć na piśmie. Jeśli chcesz złożyć wniosek elektronicznie, sprawdź w swojej OIPiP, czy jest taka możliwość. Pamiętaj, że wniosek wysyłany przez internet musi być podpisany podpisem elektronicznym: podpisem kwalifikowanym albo profilem zaufanym.

Dokumenty

Dokument możesz złożyć jako:
Kopia
Informacja dodatkowa

Świadectwa i inne dokumenty potwierdzające doświadczenie zawodowe powinny zawierać informacje o nazwie pracodawcy lub zleceniodawcy, rodzaju stosunku prawnego łączącego wnioskodawcę z pracodawcą lub zleceniodawcą, okresie zatrudnienia albo czasie trwania innej umowy, wymiarze czasu pracy, nazwie wykonywanego zawodu lub zajmowanego stanowiska i głównych obowiązkach.

Dokument możesz złożyć jako:
Przedstaw do wglądu, Kopia
Dokument możesz złożyć jako:
Przedstaw do wglądu, Kopia
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Uwierzytelniona kopia
Dokument możesz złożyć jako:
Kopia, Oryginał
  1. Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych sprawdzi twój wniosek

Jeśli twój wniosek i załączniki będą niepoprawne, to OIPiP wezwie cię do uzupełnienia braków. Jeśli nie uzupełnisz tych braków, twoja sprawa nie będzie dalej rozpatrywana.

  1. Dostaniesz zaświadczenie o kwalifikacjach do wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej

Zaświadczenie możesz odebrać osobiście lub otrzymasz je listownie na wskazany adres.

Dokumenty

Ile zapłacisz

Usługa jest bezpłatna.

  • 17 zł – opłata skarbowa za pełnomocnictwo (opcjonalnie) 

Jeśli do urzędu składasz pełnomocnictwo to musisz je opłacić. Nie zapłacisz za pełnomocnictwo udzielone mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom lub rodzeństwu.

Gdzie zapłacić:  opłatę skarbową za pełnomocnictwo wpłać na konto urzędu miasta lub gminy, właściwego dla siedziby urzędu, w którym składasz pełnomocnictwo. Numer konta sprawdzisz na stronie internetowej urzędu miasta lub gminy. Na przykład, jeśli pełnomocnictwo składasz do Urzędu Miasta Poznania to opłatę zapłać również na konto Urzędu Miasta Poznania.

Praktyczne informacje na temat pełnomocnictwa.

Ile będziesz czekać

Nie dłużej niż miesiąc. Termin może się wydłużyć do 2 miesięcy (dostaniesz o tym informację).

Czy ta strona była przydatna?

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.