Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Zmień wpis indywidualnej praktyki pielęgniarek lub położnych w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą

Jesteś pielęgniarką lub położną, prowadzisz swój gabinet i zmieniły się twoje dane? Jeśli tak, złóż wniosek o zmianę wpisu w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Sprawdź, jak to zrobić.

Jak załatwić sprawę

Sprawę można załatwić:

  • elektronicznie
Załatw online

Wypełnij i wyślij wniosek w systemie RPWDL. Aby skorzystać z systemu, załóż konto i zaloguj się.

Wniosek podpiszesz Profilem Zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi

Co to jest Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą

Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL) to elektroniczny rejestr, w którym można znaleźć informacje o praktykach zawodowych pielęgniarek i położnych wykonujących zawód w ramach działalności leczniczej. W rejestrze znajdują się też dane innych podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Przejdź do wyszukiwarki praktyk zawodowych pielęgniarek i położnych.

Rejestr – dla indywidualnych lub indywidualnych specjalistycznych praktyk zawodowych pielęgniarek lub położnych – prowadzą okręgowe rady pielęgniarskie właściwe dla miejsca wykonywania praktyk.

Sprawdź dane kontaktowe organów rejestrowych dla praktyk pielęgniarek i położnych

Jakie zmiany trzeba zgłosić do rejestru

Do rejestru musisz zgłosić zmianę tych danych, które znajdują się we wpisie. 

W rejestrze są wpisane:

  • oznaczenie pielęgniarki/położnej: imię i nazwisko, NIP, adres do korespondencji, posiadane specjalizacje, numer dokumentu poświadczającego prawo wykonywania zawodu
  • oznaczenie rodzaju praktyki
  • adres miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych
  • rodzaj działalności leczniczej oraz zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych
  • data wpisu do rejestru
  • data zmiany wpisu do rejestru
  • data i numer decyzji o wykreśleniu z rejestru
  • miejsce przechowywania dokumentacji medycznej w przypadku zakończenia działalności leczniczej przez pielęgniarkę lub położną
  • dane dotyczące akredytacji i certyfikacji
  • daty i wyniki przeprowadzonych kontroli.

Pamiętaj! Jeśli nie zgłosisz zmiany twoich danych wpisanych do rejestru, możesz dostać karę pieniężną w wysokości do dziesięciokrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Kiedy powinieneś załatwić sprawę

Zgłoś zmianę danych we wpisie w terminie 14 dni od dnia powstania zmiany.

Gdzie załatwisz sprawę

Usługę można zrealizować w:

  • okręgowe izby pielęgniarek i położnych

Wniosek o zmianę wpisu do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą możesz złożyć tylko przez internet, za pośrednictwem strony RPWDL.

Aby dowiedzieć się gdzie zrealizować usługę, podaj miejsce wykonywania działalności.

Co zrobić krok po kroku

  1. Złóż wniosek o zmianę wpisu

Wniosek o zmianę wpisu możesz złożyć wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem strony RPWDL

Zaloguj się w rejestrze i wybierz czynność „nowy wniosek” oraz określ rodzaj wniosku poprzez kliknięcie „wniosek o zmianę wpisu”. Wniosek uzupełnij tylko w tych polach, w których zachodzi zmiana uzasadniająca złożenie wniosku. Jeśli musisz przedstawić dokumenty będące podstawą dokonania zmiany wpisu, dołącz je w formie załączników, klikając w zakładkę „załączniki”. Gdy uzupełnisz wszystkie pola, podpisz wniosek za pomocą podpisu kwalifikowanego albo podpisu zaufanego i wyślij.

Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dla użytkowników aplikacji RPWDL.

Dokumenty

Dokument możesz złożyć jako:
Dokument elektroniczny
Informacja dodatkowa

Wniosek o zmianę wpisu zawiera:

  • numer księgi rejestrowej
  • dane objęte wpisem do rejestru, których dotyczy zmiana
  • określenie rodzaju wniosku - zmiana wpisu w rejestrze
  • oznaczenie organu prowadzącego rejestr wraz z oznaczeniem kodu województwa - dane te znajdziesz w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2019 r. w sprawie zakresu danych objętych wpisem do rejestru podmiotów wykonujących działalność lecznicza oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawach dokonywania wpisów, zmian w rejestrze oraz wykreśleń z tego rejestru, 
  • firmę albo nazwę podmiotu leczniczego
  • adres zamieszkania w przypadku osoby fizycznej lub adres do korespondencji w przypadku spółki cywilnej
  • podpis osoby uprawnionej do złożenia wniosku. 
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał
Informacja dodatkowa

Oświadczenie zawiera następującą treść:

Świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia wynikającej z art. 233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny oświadczam, że:

  • dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą są kompletne i zgodne z prawdą;
  • znane mi są i spełniam warunki wykonywania działalności leczniczej w zakresie objętym składanym wnioskiem określone w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej;
  • nie prowadzę hurtowni farmaceutycznej, hurtowni farmaceutycznej produktów leczniczych weterynaryjnych, apteki ogólnodostępnej ani punktu aptecznego, a także nie wystąpiłem z wnioskiem o wydanie zezwolenia na ich prowadzenie;
  • nie zajmuję się pośrednictwem w obrocie produktami leczniczymi ani nie wystąpiłem z wnioskiem o wpis do rejestru, o którym mowa w art. 73a ust. 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne.

Ponadto oświadczenie zawiera:

  1. imię i nazwisko, nazwę albo firmę wnioskodawcy, adres jego miejsca zamieszkania albo siedziby;
  2. oznaczenie miejsca i datę złożenia oświadczenia;
  3. podpis osoby uprawnionej do reprezentowania wnioskodawcy, ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji.
Dokument możesz złożyć jako:
Kopia
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał
Dokument możesz złożyć jako:
Kopia

Dołącz kopię zaświadczenia o posiadanej specjalizacji tylko w przypadku wykonywania indywidualnej specjalistycznej praktyki w miejscu wezwania/ w zakładzie leczniczym lub w gabinecie – w przypadku zaistnienia zmiany.

Dołącz kolejne adresy miejsc udzielania świadczeń tylko w przypadku wykonywania indywidualnej/ indywidualnej specjalistycznej praktyki w miejscu wezwania lub w gabinecie – w przypadku zaistnienia zmiany.

Termin

Zgłoś zmianę danych we wpisie w terminie 14 dni od dnia powstania zmiany.

  1. Organ oceni wniosek formalnie i merytorycznie

Okręgowa rada pielęgniarek i położnych zweryfikuje poprawność oraz kompletność złożonych przez ciebie dokumentów.

W przypadku, gdy złożone dokumenty nie będą spełniały wymagań formalnych, organ wezwie cię do uzupełnienia braków. Będziesz mieć na to 7 dni, licząc od dnia otrzymania wezwania. Jeśli nie usuniesz braków wniosek nie zostanie rozpatrzony.

Po weryfikacji formalnej nastąpi weryfikacja merytoryczna. Okręgowa rada pielęgniarek i położnych oceni, czy zostały spełnione wszystkie wymagania do zmiany wpisu.

  1. Organ prowadzący rejestr zmieni wpis w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą

Okręgowa rada pielęgniarek i położnych, po weryfikacji złożonych dokumentów, zmieni wpis w RPWDL i wyda zaświadczenie o wpisie.

Zaświadczenie jest wystawiane w postaci elektronicznej i generowane z systemu teleinformatycznego w sposób umożliwiający jego wydruk. Nie wymaga podpisu ani pieczęci. Okręgowa rada pielęgniarek i położnych przekaże ci, na adres poczty elektronicznej wskazany we wniosku, informację o wydaniu zaświadczenia oraz dane umożliwiające pobranie zaświadczenia z systemu teleinformatycznego.

Okręgowa rada pielęgniarek i położnych może odmówić zmiany wpisu. Odmowa zmiany wpisu w rejestrze następuje w drodze uchwały.

Dokumenty

Ile zapłacisz

74,50 zł –  opłata za zmianę wpisu do RPWDL w 2024 r.

Ważne! Wysokość opłaty za zmianę wpisu w rejestrze jest zależna od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Opłata wynosi: połowę z 2% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłaty nagród z zysku za ubiegły rok, ogłaszanego, w drodze obwieszczenia, przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", obowiązującego w dniu złożenia wniosku o wpis do rejestru (zaokrąglonej w górę do pełnego złotego).

Gdzie zapłacić: opłatę od wniosku wpłać na konto okręgowej rady pielęgniarek i położnych, która prowadzi rejestr praktyk, do którego chcesz się wpisać. Informacje na temat numeru konta, na które należy wpłacić opłatę znajdziesz podczas wypełniania wniosku w systemie RPWDL.

Ile będziesz czekać

Organ prowadzący rejestr zmieni twój wpis w ciągu 30 dni od dnia wpływu wniosku.

Jak możesz się odwołać

Możesz złożyć odwołanie od uchwały o odmowie zmiany wpisu. Odwołanie złóż w ciągu 14 dni od dnia doręczenia lub ogłoszenia uchwały. Złóż je do Ministra Zdrowia, za pośrednictwem organu który wydał uchwałę.

Czy ta strona była przydatna?

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.