Wykonywanie kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji w budynku – ponowny wpis
Zostałeś wykreślony z wykazu osób uprawnionych do kontroli urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych? Minęły już 24 miesiące od wykreślenia? A może ustały przyczyny wykreślenia? Jeśli tak, to możesz złożyć wniosek o ponowny wpis do wykazu. Poniżej dowiesz się jak to zrobić.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- podczas wizyty w urzędzie
- listownie
- elektronicznie
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
1. Jeśli zostałeś wykreślony z wykazu osób uprawnionych do kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji w wyniku negatywnej weryfikacji sporządzonego protokołu z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji, możesz ubiegać się o ponowny wpis do tego wykazu po upływie 24 miesięcy od dnia, w którym decyzja o wykreśleniu z przedmiotowego wykazu stała się ostateczna.
2. Natomiast, jeśli zostałeś wykreślony z wykazu osób uprawnionych do kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji wskutek:
- orzeczenia wobec ciebie zakazu wykonywania samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie albo utraty uprawnień do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie przez osobę uprawnioną;
- nieposiadania kwalifikacji wymaganych przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz innych urządzeń energetycznych;
- spełnienia łącznie wyżej wymienionych warunków, jeśli posiadałeś zarówno uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej, jak i kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz innych urządzeń energetycznych
– możesz ubiegać się o ponowny wpis do tego wykazu od dnia ustania przyczyn wykreślenia z tego wykazu.
3. Pamiętaj, że kontroli systemu ogrzewania i systemu klimatyzacji w budynku może dokonywać osoba, która posiada:
- uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej lub
- kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz innych urządzeń energetycznych.
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
Zanim rozpoczniesz wykonywać kontrolę urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych w budynku.
Gdzie załatwisz sprawę
Ministerstwo Rozwoju i Technologii
pl. Trzech Krzyży
3/5,
00-507
Warszawa
Co zrobić krok po kroku
Przygotuj i złóz wniosek
Dokumenty
Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Wniosek powinien zawierać:
- imię i nazwisko,
- adres do korespondencji,
- adres poczty elektronicznej, o ile osoba wnioskująca posiada taki adres, przy czym podanie adresu poczty elektronicznej jest nieobowiązkowe.
Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałPobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
OryginałInformacja dodatkowa
Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Dokument możesz złożyć jako:
KopiaInformacja dodatkowa
Dokumenty te powinny potwierdzać posiadanie uprawnień budowlanych w specjalności instalacyjnej lub kwalifikacji wymaganych przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz innych urządzeń energetycznych.
1. Dołącz dokumenty, które potwierdzą uchylenie wobec ciebie zakazu wykonywania samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie, czy też potwierdzą odzyskanie przez ciebie uprawnień do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie (w specjalności instalacyjnej).
2. Jeżeli uprawnienie do wykonywania kontroli systemu ogrzewania i systemu klimatyzacji wynika z uzyskania kwalifikacji wymaganych przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz innych urządzeń energetycznych to dołącz dokumenty potwierdzające ten fakt.
Termin
Zanim rozpoczniesz wykonywać kontrolę urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych w budynku.
Ministerstwo sprawdzi, czy twój wniosek jest kompletny
Jeśli w twoim wniosku brakuje niezbędnych informacji lub dokumentów (wniosek jest niekompletny), to otrzymasz pismo z informacją, co masz uzupełnić.
Minister wpisze cię ponownie do wykazu
Ponowny wpis do wykazu
Minister właściwy do spraw rozwoju dokona oceny merytorycznej twojego wniosku. Jeśli:
- ustały przyczyny wykreślenia ciebie z wykazu (czyli odzyskałeś możliwość wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie albo odzyskałeś uprawnienia do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie), albo
- minęły 24 miesiące od dnia, w którym decyzja w sprawie wykreślenia ciebie z wykazu stała się ostateczna (decyzja wydana w wyniku stwierdzenia w trakcie weryfikacji rażących i oczywistych błędów w świadectwie charakterystyki energetycznej albo w wyniku stwierdzenia w trakcie weryfikacji rażących i oczywistych błędów w protokole systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji),
– to zostaniesz ponownie wpisany do wykazu osób uprawnionych do kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji.
Wykaz ten – będący częścią centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków – zawiera:
- imię i nazwisko;
- w przypadku posiadania uprawnień budowlanych, ich numer;
- numer wpisu (w przypadku ponownego wpisu nadawany jest nowy numer wpisu);
- datę wpisu.
Swój wpis znajdziesz na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Jeśli nie spełniasz wymagań wynikających z przepisów, to Minister Rozwoju i Technologii wyda ci decyzję o odmowie wpisu do wykazu.
Dostęp do systemu teleinformatycznego
Z chwilą ponownego wpisania do wykazu otrzymasz – na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej – indywidualny identyfikator (login) oraz hasło. Dzięki temu będziesz mieć dostęp online do centralnego rejestru. Po zalogowaniu się na swoim koncie, możesz wykonywać protokoły z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji. Wydrukuj i podpisz protokół – możesz go przekazać osobie, która zleciła ci jego wykonanie.
Ile zapłacisz
Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).
Ile będziesz czekać
Rozpatrywanie twojego wniosku odbywa się na podstawie art. 24 i 25 oraz 27 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. W przepisach tych nie wskazano terminu dokonania wpisu. W praktyce na wpis będziesz czekać około 14 dni. Termin ten zależy jednak od liczby aktualnie złożonych wniosków. W wyjątkowych sytuacjach (np. gdy złożyłeś niekompletny wniosek) Minister wpisze cię w terminie 30 dni – licząc od dnia złożenia przez ciebie wniosku.
Jak możesz się odwołać
Jeśli jesteś niezadowolony z decyzji o odmowie wpisu to możesz zwrócić się z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wniosek złóż do ministra właściwego do spraw rozwoju. Masz na to 14 dni – licząc od dnia, w którym otrzymałeś decyzję.
Warto wiedzieć
Jak często wykonywane są kontrole
Właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek poddać budynki w czasie ich użytkowania kontroli:
1) okresowej, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego systemu ogrzewania, z uwzględnieniem efektywności energetycznej kotłów oraz dostosowania ich mocy do potrzeb użytkowych:
- co najmniej raz na 5 lat - dla kotłów o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW,
- co najmniej raz na 2 lata - dla kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej ponad 100 kW,
- co najmniej raz na 4 lata - dla kotłów opalanych gazem o nominalnej mocy cieplnej ponad 100 kW;
2) okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na ocenie efektywności energetycznej zastosowanych urządzeń chłodniczych o mocy chłodniczej nominalnej większej niż 12 kW.
Kontrola obejmuje ocenę sprawności tych systemów oraz ich dostosowania do potrzeb użytkowych budynków. Nie dokonuje się kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji, w których od ostatniej takiej kontroli nie dokonano zmian mających wpływ na ich efektywność energetyczną.