Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Zgłoszenie rozpoczęcia działalności kantorowej

Zostałeś wpisany do rejestru działalności kantorowej i rozpocząłeś działalność? Musisz zgłosić rozpoczęcie działalności. W tym celu musisz zawiadomić Prezesa Narodowego Banku Polskiego o podjęciu działalności kantorowej.

Jak załatwić sprawę

Sprawę można załatwić:

  • podczas wizyty w urzędzie
  • listownie

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi

Działalność kantorowa jest działalnością regulowaną i wymaga wpisu do rejestru działalności kantorowej. Organem prowadzącym rejestr jest Prezes Narodowego Banku Polskiego (Prezes NBP). Działalność kantorową może wykonywać:

  • osoba fizyczna, która nie została prawomocnie skazana za przestępstwo skarbowe albo za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej
  • osoba prawną lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, w której wspólnicy, którym powierzono prowadzenie spraw spółki, lub uprawnieni do reprezentacji spółki, lub członkowie organów zarządzających nie zostali prawomocnie skazani za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Wymóg niekaralności dotyczy również osób kierujących wykonywaniem czynności związanych z prowadzeniem działalności kantorowej oraz beneficjenta rzeczywistego podmiotu prowadzącego taką działalność.

Jeżeli zostałeś wpisany do rejestru działalności kantorowej o rozpoczęciu działalności musisz powiadomić Prezesa NBP.

Kiedy powinieneś załatwić sprawę

7 dni od dnia podjęcia działalności kantorowej.

Gdzie załatwisz sprawę

Przedsiębiorca ubiegający się o wpis do rejestru działalności kantorowej składa pisemny wniosek wraz z załącznikami do Oddziału Okręgowego NBP właściwego dla miejsca prowadzenia działalności kantorowej.

Lista oddziałów okręgowych jest dostępna na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego. Wnioski można składać bezpośrednio bądź przesyłać na adres oddziału.

Narodowy Bank Polski
ul. Świętokrzyska 11/21, 00-919 Warszawa

Co zrobić krok po kroku

  1. Złożenie przez przedsiębiorcę wpisanego do rejestru działalności kantorowej pisemnego zawiadomienia o podjęciu działalności

Pisemne zawiadomienie Prezesa NBP o podjęciu działalności kantorowej po uzyskaniu wpisu do rejestru złóż do właściwego miejscowo Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego.

Dokumenty

Termin

7 dni od dnia podjęcia działalności kantorowej.

  1. Przyjęcie zgłoszenia rozpoczęcia działalności kantorowej

NBP przyjmuje przedłożony dokument bez wydania potwierdzenia.

Ile zapłacisz

Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).

Ile będziesz czekać

Twoja sprawa zostanie załatwiona od razu, nie otrzymasz informacji zwrotnej.

Warto wiedzieć

Zawieszenie działalności kantorowej

Możesz zawiesić prowadzoną działalność, na okres nie dłuższy niż 2 lata. Jeżeli zawiesiłeś działalność na okres krótszy niż 2 lata, możesz je przedłużyć na okres łączny do 2 lat. Zawiadomienie musisz złożyć pisemnie do Prezesa NBP w terminie 7dni, licząc od faktycznego dnia zawieszenia działalności. Jeżeli po upływie okresu zawieszenia nie wznowisz działalności Prezes NBP z urzędu wykreśli działalności kantorową z rejestru.

Wykreślenie działalności kantorowej z rejestru

Aby wykreślić prowadzoną działalność kantorową z rejestru musisz złożyć wniosek do Prezesa NBP. Wykreślenie następuje poz uzyskaniu przez Prezesa NBP informacji z CEIDG oraz z KRS o wykreśleniu przedsiębiorcy z tych rejestrów.

Czy ta strona była przydatna?

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.