Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Uzyskaj zwrot kosztów na zakup kasy fiskalnej online

Planujesz kupić kasę fiskalną online? Możesz odzyskać część pieniędzy, które wydasz na jej zakup. Sprawdź jak skorzystać z ulgi i otrzymać zwrot pieniędzy.

Jak załatwić sprawę

Sprawę można załatwić:

  • podczas wizyty w urzędzie
  • listownie
  • elektronicznie
Załatw online

Jeśli jesteś podatnikiem zwolnionym z VAT, złóż wniosek w e-Urzędzie Skarbowym.

Ważne! Z tej opcji mogą skorzystać: 

  • osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą
  • pełnomocnicy ogólni jednoosobowej działalności gospodarczej
  • pełnomocnicy ogólni organizacji.

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi

Komu przysługuje ulga na zakup kasy fiskalnej online

Przedsiębiorcy, którzy kupią kasę online i zaczną jej używać w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym rozpoczęli ewidencjonowanie sprzedaży, mogą skorzystać z ulgi na jej zakup. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców rozliczających VAT (czynni podatnicy VAT), jak i zwolnionych z tego obowiązku (bierni podatnicy VAT).

Otrzymasz ulgę, jeśli:

  • twoja firma została objęta obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej i rozpocząłeś prowadzenie tej ewidencji na kasie online
  • twoja firma nie ma obowiązku ewidencjonowania sprzedaży i dotąd w ogóle nie używałeś kasy fiskalnej, ale zdecydowałeś, że będziesz prowadził taką ewidencję na kasie online.

Na czym polega ulga

Ulga jest realizowana przez:

  • odliczenie kwoty wydanej na zakup kasy online w deklaracji VAT – jeśli rozliczasz VAT
  • zwrot na twoją rzecz przez urząd skarbowy kwoty wydanej na zakup kasy online – jeśli jesteś zwolniony z VAT.

Ulga na zakup kasy online wynosi 90% jej ceny netto, jednak nie więcej niż 700 zł

Jeśli będziesz prowadzić ewidencję sprzedaży przy użyciu kilku kas online, przysługuje ci ulga na zakup każdej z nich. Aby z niej skorzystać, musisz rozpocząć prowadzenie ewidencji przy użyciu każdej kasy w każdym punkcie sprzedaży, nie później niż w okresie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia przez ciebie ewidencji sprzedaży.

Gdzie załatwisz sprawę

Usługę można zrealizować w:

  • urzędy skarbowe
  • urzędy skarbowe dla największych podmiotów

Jeśli:

  • prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą – wniosek złóż do urzędu skarbowego właściwego dla twojego miejsca zamieszkania
  • prowadzisz firmę jako osoba prawna (na przykład spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej (na przykład stowarzyszenie) – wniosek złóż do urzędu skarbowego właściwego dla siedziby podmiotu
  • nie masz w Polsce siedziby, ale na stałe prowadzisz w Polsce działalność gospodarczą – wniosek złóż do urzędu skarbowego właściwego dla stałego miejsca prowadzenia działalności
  • nie masz w Polsce siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej – wniosek złóż do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Jeśli ze względu na formą prowadzonej działalności oraz osiągane przychody rozliczasz się w urzędzie skarbowym dla największych podmiotów pamiętaj, aby wniosek złożyć w:

Podaj wybraną lokalizację.

Co zrobić krok po kroku

  1. Jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT – rozlicz zwrot w JPK_V7 lub JPK_VK

Jeśli rozliczasz się miesięcznie, odlicz kwotę wydaną na zakup kasy w JPK_V7. Jeśli kwartalnie – w deklaracji JPK_VK.

To, jaką kwotę możesz odliczyć, zależy od tego czy kwota wydana na zakup kasy, którą wykazujesz w rozliczeniu jest niższa lub równa, czy wyższa od kwoty podatku.

Jeśli kwota wydana na zakup kasy jest:

  • niższa lub równa kwocie podatku, który musisz wpłacić do urzędu skarbowego za dany okres rozliczeniowy – możesz rozliczyć ulgę w jednej deklaracji, pomniejszając kwotę podatku o przysługującą ci kwotę zwrotu za zakup kasy
  • wyższa od kwoty podatku, który musisz wpłacić do urzędu skarbowego za dany okres rozliczeniowy – możesz pomniejszyć kwotę podatku o przysługującą ci ulgę. Pozostałą część kwoty możesz otrzymać na rachunek bankowy (lub SKOK) lub rozliczyć w kolejnej deklaracji VAT.

Dokumenty

Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Dokument elektroniczny

Termin

Prawo do zwrotu jest bezterminowe – nie wygasa. Zwrot możesz rozliczyć w deklaracji VAT za okres, w którym zacząłeś używać kasy online lub w dowolnej deklaracji za późniejszy okres.

Jeśli w okresie, w którym zacząłeś używać kasy online nie masz obowiązku zapłacenia podatku VAT, kwotę ulgi przysługującą ci za zakup kasy możesz wykazać do zwrotu na rachunek bankowy lub rachunek w SKOK albo możesz rozliczyć ulgę w kolejnej deklaracji podatkowej.

  1. Jeśli jesteś podatnikiem zwolnionym z VAT – złóż wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy

Złóż wniosek do naczelnika urzędu skarbowego, który zarejestrował twoją kasę.

Wniosek możesz złożyć na piśmie albo w formie elektronicznej przez portal e-Urząd Skarbowy

Wniosek musi zawierać: imię i nazwisko lub nazwę firmy, adres, NIP, numer rachunku bankowego. 

Do wniosku dołącz:

  • oryginał faktury za zakup kasy fiskalnej oraz dowodu zapłaty całej należności za kasę
  • dane określające imię i nazwisko albo nazwę podmiotu prowadzącego serwis kas, który dokonał fiskalizacji kasy rejestrującej
  • kopię raportu fiskalnego miesięcznego, który wystawiłeś na kasie fiskalnej – jako potwierdzenie prowadzenia ewidencji sprzedaży.

Jeśli masz firmę taksówkową, dodatkowo we wniosku wpisz:

  • numer licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką
  • numer rejestracyjny i boczny taksówki w której jest zarejestrowana kasa fiskalna online
  • kopię świadectwa ponownej legalizacji taksometru współpracującego z kasą o zastosowaniu specjalnym.

Dokumenty

Termin

Wniosek możesz złożyć najwcześniej w miesiącu następującym po miesiącu, w którym zacząłeś używać kasy online. Prawo do zwrotu nie wygasa.

Ile zapłacisz

Usługa jest bezpłatna.

  • 17 zł – opłata skarbowa za pełnomocnictwo szczególne PPS-1 (opcjonalne)

Jeśli działasz przez pełnomocnika, musisz zapłacić za pełnomocnictwo. Nie zapłacisz za pełnomocnictwo udzielone mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom lub rodzeństwu.

Gdzie zapłacić: opłatę skarbową za pełnomocnictwo wpłać na konto urzędu miasta lub gminy, właściwego dla siedziby urzędu, w którym składasz pełnomocnictwo. Numer konta znajdziesz na stronie urzędu miasta lub gminy. Na przykład, jeśli pełnomocnictwo składasz do Urzędu Skarbowego w Poznaniu, opłatę zapłać na konto Urzędu Miasta Poznania. 

  • 0 zł – opłata za pełnomocnictwo ogólne PPO-1

Możesz ustanowić pełnomocnika ogólnego do wszystkich spraw podatkowych (osobę fizyczną z pełną zdolnością do czynności prawnych - nie musi to być adwokat, radca prawny, czy też doradca podatkowy). Załatw to online na Portalu Podatkowym. Zobacz instrukcję jak zgłosić pełnomocnictwo ogólne PPO-1.

Uwaga! Nie musisz dołączać kopii pełnomocnictwa ogólnego - urząd skarbowy sam sprawdzi jego zakres w Centralnym Rejestrze Pełnomocnictw Ogólnych (CRPO).

Ważne: jeśli ustanowisz pełnomocnika ogólnego, nie musisz dodatkowo ustanawiać pełnomocnika szczególnego (PPS-1). Jednak, jeśli masz już więcej niż jednego pełnomocnika o tym samym zakresie działania, czyli pełnomocnika ogólnego i szczególnego w tej samej sprawie, to wskaż jednego z nich, jako pełnomocnika do doręczeń.

Pełnomocnictwa podatkowe – praktyczne wskazówki

Ile będziesz czekać

Jeśli odliczasz zwrot kosztów na zakup kasy online w deklaracji VAT, możesz: 

  • nie płacić podatku za rozliczany okres – jeśli podatek jest niższy lub równy kwocie ulgi przysługującej na zakup kasy online
  • pomniejszyć podatek o kwotę ulgi przysługującej na zakup kasy online – jeśli podatek jest wyższy od kwoty ulgi na zakup. 

Jeśli korzystasz ze zwolnienia z obowiązku rozliczania podatku VAT, dostaniesz zwrot w ciągu 25 dni od złożenia wniosku do naczelnika urzędu skarbowego. Pieniądze wpłyną na rachunek bankowy podany we wniosku.

Warto wiedzieć

W jakich przypadkach musisz zwrócić ulgę

Musisz zwrócić ulgę, jeśli w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży:

  • przestaniesz używać kasy online (na przykład zamkniesz firmę, ogłosisz jej upadłość lub sprzedasz przedsiębiorstwo, a nowy właściciel nie będzie prowadził sprzedaży na rzecz osób fizycznych)
  • trwale i bez zgody naczelnika urzędu skarbowego nie zapewniasz połączenia umożliwiającego przesyłanie danych miedzy kasą fiskalną, a Centralnym Repozytorium Kas
  • nie zgłosisz kasy fiskalnej do obowiązkowego przeglądu technicznego, co najmniej raz na 2 lata (od dnia fiskalizacji lub ostatniego przeglądu technicznego). 

Ważne! Obowiązek zwrotu ulgi nie dotyczy tych kas, których używasz zgodnie z przepisami.

Jak zwrócić ulgę

Jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT, zwróć pieniądze z tytułu ulgi na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie takiego zwrotu.

Jeśli jesteś podatnikiem zwolnionym z VAT, zwróć ulgę na rachunek właściwego urzędu skarbowego do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu.

Czy ta strona była przydatna?

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.