Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Upoważnienie jednostek certyfikujących do przeprowadzania kontroli oraz wydawania i cofania certyfikatów zgodności w zakresie produktów regionalnych i tradycyjnych

Uzyskanie upoważnienia do przeprowadzania kontroli oraz wydawania i cofania certyfikatów zgodności w zakresie produktów regionalnych i tradycyjnych.

Jak załatwić sprawę

Sprawę można załatwić:

  • podczas wizyty w urzędzie
  • listownie

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi

Stosownie do art. 41 ust 1. ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych, jednostka certyfikująca ubiegająca się o uzyskanie upoważnienia do przeprowadzania kontroli oraz wydawania i cofania certyfikatów potwierdzających zgodność procesu produkcji produktów rolnych i środków spożywczych posiadających chronioną nazwę pochodzenia, chronione oznaczenie geograficzne lub będących gwarantowaną tradycyjną specjalnością ze specyfikacją występuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem w tym zakresie.

Przed wystąpieniem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o upoważnienie do certyfikacji produktów regionalnych i tradycyjnych, jednostka certyfikująca musi wystąpić do Polskiego Centrum Akredytacji o udzielenie akredytacji w tym zakresie. Akredytacja jednostek certyfikujących produkty regionalne i tradycyjne umożliwia potwierdzenie spełnienia wymagań normy PN-EN ISO/IEC 17065:2013 - Ocena zgodności – Wymagania dla jednostek certyfikujących wyroby, procesy i usługi.

Kiedy powinieneś załatwić sprawę

W dowolnym momencie

Gdzie załatwisz sprawę

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
ul. Wspólna 30, 00-930 Warszawa

Co zrobić krok po kroku

  1. Złożenie wniosku o wydanie upoważnienia do przeprowadzania kontroli oraz wydawania i cofania certyfikatów zgodności w zakresie produktów regionalnych i tradycyjnych

Jednostka certyfikująca ubiegająca się o wydanie upoważnienia do przeprowadzania kontroli oraz wydawania i cofania certyfikatów zgodności w zakresie produktów regionalnych i tradycyjnych składa wniosek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. We wniosku jednostka wskazuje zakres wnioskowanego upoważnienia oraz załącza dokumenty zawierające dane podlegające weryfikacji przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jednostka ma obowiązek zapłaty opłaty skarbowej z chwilą złożenia wniosku, dołączając do wniosku dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej albo uwierzytelnioną kopię dowodu zapłaty.

Dokumenty

Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał
Informacja dodatkowa
Wniosek zawiera: - zakres wnioskowanego upoważnienia, - dane adresowe i teleadresowe jednostki certyfikującej oraz filii, jeśli istnieje/-ją, - wykaz załączników.
Dokument możesz złożyć jako:
Uwierzytelniona kopia
Informacja dodatkowa
Z wyraźnym wskazaniem komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za przeprowadzanie kontroli, wydawanie i cofanie certyfikatów potwierdzających zgodność procesu produkcji produktów rolnych i środków spożywczych posiadających chronioną nazwę pochodzenia, chronione oznaczenie geograficzne lub będących gwarantowaną tradycyjną specjalnością ze specyfikacją.
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Uwierzytelniona kopia
Dokument możesz złożyć jako:
Uwierzytelniona kopia
Dokument możesz złożyć jako:
Uwierzytelniona kopia

Wnioskodawca dołącza jeden z wymienionych dokumentów: zaświadczenie o wpisie do CEIDG lub odpis z rejestru przedsiębiorców KRS.

  1. Rozpatrzenie wniosku o wydanie upoważnienia do przeprowadzania kontroli oraz wydawania i cofania certyfikatów zgodności w zakresie produktów regionalnych i tradycyjnych

Złożony przez jednostkę certyfikującą wniosek, analizowany jest przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod względem kompletności dokumentacji niezbędnej do jego rozpatrzenia.

W przypadku, gdy złożony wniosek jest niekompletny, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wzywa jednostkę certyfikującą do uzupełnienia braków formalnych w terminie 7 dni. Jeśli jednostka certyfikująca nie uzupełni dokumentów w wyznaczonym terminie, wniosek pozostawia się bez rozpoznania (zgodnie z art. 64 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego).

  1. Wydanie upoważnienia do przeprowadzania kontroli oraz wydawania i cofania certyfikatów zgodności w zakresie produktów regionalnych i tradycyjnych

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi upoważnia, w drodze decyzji administracyjnej, jednostkę certyfikującą do przeprowadzania kontroli oraz wydawania i cofania certyfikatów potwierdzających zgodność procesu produkcji produktów rolnych i środków spożywczych posiadających chronioną nazwę pochodzenia, chronione oznaczenie geograficzne lub będących gwarantowaną tradycyjną specjalnością ze specyfikacją w zakresie określonym w punkcie 5 dokumentu DAC-06 Akredytacja jednostek certyfikujących produkty regionalne i tradycyjne (wyd. 4 z dnia 10.09.2015 r.).

Zakres akredytacji jednostki certyfikującej w zakresie produktów regionalnych i tradycyjnych obejmuje następujące produkty:

I. Chroniona nazwa pochodzenia i chronione oznaczenie geograficzne:

— mięso świeże (i podroby),

— produkty wytworzone na bazie mięsa (podgotowanego, solonego, wędzonego itd.),

— sery,

— inne produkty pochodzenia zwierzęcego (jaja, miód, różne produkty mleczne z wyjątkiem masła itp.),

— oleje i tłuszcze (masło, margaryna, oleje itp.),

— owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone,

— świeże ryby, małże i skorupiaki oraz produkty wytwarzane z nich,

— piwo,

— czekolada i produkty pochodne,

— chleb, ciasto, ciastka, wyroby cukiernicze, herbatniki i inne wyroby piekarnicze,

— napoje z ekstraktów roślinnych,

— makarony,

— sól,

— naturalne gumy i żywice,

— pasta musztardowa,

— siano, olejki eteryczne, korek, koszenila,

— kwiaty i rośliny ozdobne,

— bawełna, wełna, wiklina, len międlony, skóra, futro, pierze,

— inne produkty wymienione w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (przyprawy itd.).

II. Gwarantowane tradycyjne specjalności:

— mięso świeże (i podroby),

— produkty wytworzone na bazie mięsa (podgotowanego, solonego, wędzonego itd.),

— sery,

— inne produkty pochodzenia zwierzęcego (jaja, miód, różne produkty mleczne z wyjątkiem masła itp.),

— oleje i tłuszcze (masło, margaryna, oleje itp.),

— owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone,

— świeże ryby, małże i skorupiaki oraz produkty wytwarzane z nich,

— dania gotowe,

— piwo,

— czekolada i produkty pochodne,

— chleb, ciasto, ciastka, wyroby cukiernicze, herbatniki i inne wyroby piekarnicze,

— napoje z ekstraktów roślinnych,

— makarony,

— sól,

— inne produkty wymienione w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (przyprawy itd.).

Minister wydaje upoważnienie na czas nieokreślony. W decyzji jest nadawany numer identyfikacyjny jednostce certyfikującej. Zakres upoważnienia jest zgodny z zakresem akredytacji udzielonym przez Polskie Centrum Akredytacji.

UWAGA: Jednostka certyfikująca może wydawać certyfikaty zgodności w zakresie zgodnym z zakresem akredytacji udzielonym przez PCA.

Upoważniona jednostka certyfikująca informuje Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianie danych i informacji zawartych we wniosku o udzielenie upoważnienia do przeprowadzania kontroli oraz wydawania i cofania certyfikatów zgodności oraz w dokumentach dołączonych do wniosku.

Minister, w drodze decyzji, odmawia jednostce certyfikującej, ubiegającej się o upoważnienie do przeprowadzania kontroli oraz wydawania i cofania certyfikatów zgodności w zakresie produktów regionalnych i tradycyjnych udzielenia tego upoważnienia, jeżeli podmiot ten nie spełnia wymagań określonych w art. 36 ust. 2 rozporządzenia nr 1151/2012.

Dokumenty

Termin

Twoja sprawa zostanie załatwiona w ciągu miesiąca. W szczególnych przypadkach, termin ten może się wydłużyć do dwóch miesięcy, o czym poinformuje cię urzędnik

Ile zapłacisz

10,00 zł

Na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.

Ile będziesz czekać

Nie dłużej niż miesiąc. Termin może się wydłużyć do 2 miesięcy (dostaniesz o tym informację).

Jak możesz się odwołać

Decyzja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi upoważniająca jednostkę certyfikującą do przeprowadzania kontroli oraz wydawania i cofania certyfikatów zgodności w zakresie produktów regionalnych i tradycyjnych nie jest decyzją ostateczną. Stosownie do art. 127 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego, od decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze nie służy odwołanie, jednakże strona niezadowolona z decyzji może zwrócić się do tego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy; do wniosku tego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące odwołań od decyzji. Wniesienie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie może nastąpić po wyczerpaniu wyżej wymienionego środka.

Warto wiedzieć

Polskie Centrum Akredytacji, jako sygnatariusz Wielostronnego Porozumienia EA w zakresie laboratoriów badawczych i wzorcujących, jednostek certyfikujących systemy zarządzania jakością (QMS), Porozumienia o Wielostronnym Uznawaniu (IAF Multilateral Recognition Arrangement) oraz Porozumienia o Wzajemnym Uznawaniu (ILAC Mutual Recognition Arrangement) w zakresie laboratoriów badawczych i wzorcujących jest zobowiązane do uznawania wyników ocen innych jednostek akredytujących, będących sygnatariuszami tych porozumień, jako równoważne ze swoimi. Ponadto, PCA rekomenduje uznawanie wyników działalności jednostek i laboratoriów akredytowanych przez sygnatariuszy ww. porozumień, w ramach ich zakresów akredytacji, jako równoważnych z wynikami uzyskanymi przez jednostki/laboratoria akredytowane przez PCA.

Czy ta strona była przydatna?

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.