Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Przyznanie czasowego prawa wykonywania zawodu na terenie Polski, lekarzowi weterynarii będącemu obywatelem innego państwa członkowskiego UE, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu bądź Szwajcarii

Jesteś obywatelem Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu bądź Szwajcarii? Masz kwalifikacje do wykonywania zawodu lekarza weterynarii i chcesz tymczasowo i okazjonalnie wykonywać swoją działalność w Polsce? Złóż oświadczenie o zamiarze świadczenia usługi transgranicznej. Sprawdź, jak to zrobić.

Jak załatwić sprawę

Sprawę można załatwić:

  • listownie
  • w siedzibie izby

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi

Jeżeli jesteś obywatelem państwie członkowskim Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu bądź Szwajcarii oraz posiadasz prawo wykonywania zawodu w swoim państwie możesz uzyskać czasowe prawo wykonywania zawodu na terytorium Polski. W tym celu złóż do okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej, właściwej ze względu na miejsce, w którym zamierzasz wykonywać zawód następujące dokumenty:

  • pisemne oświadczenie o zamiarze wykonywania tego zawodu lekarza weterynarii, z podaniem, jeżeli jest to możliwe, miejsca i czasu jego wykonywania oraz adresu poczty elektronicznej lub numeru telefonu, jeżeli posiadasz

  • dokument potwierdzający obywatelstwo

  • zaświadczenie, wydane przez właściwe organy twojego państwa, potwierdzające, że:

    • posiadasz prawo wykonywania zawodu lekarza weterynarii, które nie jest zawieszone lub ograniczone

    • wykonujesz zawód lekarza weterynarii

  • dokument potwierdzający kwalifikacje do wykonywania tego zawodu.

Przyznanie czasowego prawa oznacza wykonywanie tymczasowo i okazjonalnie zawodu lekarza weterynarii w Polsce. Jeżeli planujesz stale wykonywać zawód na terenie Polski przeczytaj:

Kiedy powinieneś załatwić sprawę

Oświadczenie, musisz złożyć:

  • po raz pierwszy przed rozpoczęciem wykonywania zawodu lekarza weterynarii na terytorium Polski
  • powtórnie w każdym roku, w którym zamierzasz czasowo wykonywać ten zawód na terytorium Polski

Gdzie załatwisz sprawę

Usługę można zrealizować w:

  • okręgowe izby lekarsko-weterynaryjne
Aby dowiedzieć się gdzie zrealizować usługę, podaj miejsce wykonywania zawodu.

Co zrobić krok po kroku

  1. Złożenie oświadczenia o zamiarze czasowego wykonywania zawodu

Oświadczenie wraz z załącznikami złóż do okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej, właściwej ze względu na planowane miejsce wykonywania zawodu.

Dokumenty

Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Uwierzytelniona kopia
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Uwierzytelniona kopia
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Uwierzytelniona kopia
Informacja dodatkowa

Zaświadczenie powinno być wydane nie później niż 3 miesiące przed datą jego złożenia. Dokument wymagany tylko w przypadku gdy zawód fizjoterapeuty nie jest regulowany w państwie siedziby usługodawcy.

Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Uwierzytelniona kopia
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Uwierzytelniona kopia

Pisma i dokumenty złóż w języku polskim lub wraz z tłumaczeniem na język polski dokonanym przez tłumacza przysięgłego wykonującego zawód w Polsce.

Termin

Oświadczenie, musisz złożyć:

  • po raz pierwszy przed rozpoczęciem wykonywania zawodu lekarza weterynarii na terytorium Polski
  • powtórnie w każdym roku, w którym zamierzasz czasowo wykonywać ten zawód na terytorium Polski
  1. Weryfikacja formalna i merytoryczna

Okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna weryfikuje poprawność oraz kompletność dokumentów, załączników wymaganych dla właściwego przeprowadzenia procedury.

W przypadku stwierdzenia braków formalnych, ORL-W wzywa do uzupełnienia złożonych dokumentów w terminie przez siebie wskazanym pod rygorem pozostawienia sprawy bez rozpoznania. Jeżeli nie uzupełnisz braków dokumentacji w wyznaczonym terminie, sprawa pozostaje bez rozpoznania (art. 64 §2 KPA). Możesz złożyć wniosek o zawieszenie postępowania, gdy wyznaczony termin jest niewystarczający by uzupełnić braki w terminie.

Okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna na podstawie analizy przedłożonych dokumentów, posiadanych kwalifikacji, doświadczenia zawodowego itp., ocenia poziom spełnienia wymagań przez lekarza weterynarii do przyznania czasowego prawa wykonywania zawodu na terytorium Polski.

  1. Przyznanie czasowego prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii na terytorium RP

Jeżeli weryfikacja formalna i merytoryczna złożonych dokumentów jest pozytywna, okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna przyzna czasowe prawo wykonywania zawodu i wpisze cię do ewidencji lekarzy weterynarii czasowo wykonujących zawód na terytorium Polski. Okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna z urzędu wydaje zaświadczenie o przyznaniu czasowego prawa wykonywania zawodu oraz wpisu do ewidencji lekarzy weterynarii czasowo wykonujących zawód na terytorium Polski. Zaświadczenie zostanie doręczone wraz z dokumentem uchwały ORL-W o przyznaniu czasowego prawa wykonywania zawodu i dokonaniu wpisu do ewidencji.

W przypadku negatywnej weryfikacji złożonych dokumentów okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna odmawia przyznania czasowego prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii na terytorium Polski. Odmowa przyznania czasowego prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii na terytorium RP, skutkuje przekazaniem wnioskodawcy uchwały mającej moc decyzji administracyjnej (możesz ją zaskarżyć do Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej).

Przyznanie czasowego prawa wykonywania zawodu i wpis do ewidencji lekarzy weterynarii czasowo wykonujących zawód na terytorium Polski, następuje w drodze uchwały okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej.

Termin

Bez zbędnej zwłoki.

Ile zapłacisz

  • 0 zł - usługa jest bezpłatna
  • 17 zł - opłata skarbowa za pełnomocnictwo (opcjonalnie) 

Jeśli do urzędu składasz pełnomocnictwo to musisz je opłacić. Nie zapłacisz za pełnomocnictwo udzielone mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom lub rodzeństwu.

Gdzie zapłacić:  opłatę skarbową za pełnomocnictwo wpłać na konto urzędu miasta lub gminy, właściwego dla siedziby urzędu, w którym składasz pełnomocnictwo. Numer konta sprawdzisz na stronie internetowej urzędu miasta lub gminy. Na przykład, jeśli pełnomocnictwo składasz do Urzędu Miasta Poznania to opłatę zapłać również na konto Urzędu Miasta Poznania.

Praktyczne informacje na temat pełnomocnictwa.

Ile będziesz czekać

Bez zbędnej zwłoki.

Jak możesz się odwołać

Odmowa przyznawania prawa wykonywania zawodu skutkuje przekazaniem uchwały mającej moc decyzji administracyjnej, na którą służy odwołanie do Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej w terminie 14 dni od dnia doręczenia lub ogłoszenia uchwały.

W przypadku zwrócenia wniosku, co może nastąpić np. gdy nie wniesiesz opłaty za wpis w wymaganym terminie, okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna wyda postanowienie o zwrocie wniosku. Na postanowienie o zwrocie wniosku możesz złożyć zażalenie.

Czy ta strona była przydatna?

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.