Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Zezwolenie na eksploatację urządzenia podlegającego dozorowi technicznemu

Masz fabrykę lub zakład, w którym chcesz wykorzystywać kotły parowe, wózki widłowe lub żurawie? Musisz najpierw wystąpić o zezwolenie na ich eksploatację. O tym jak to załatwić, przeczytasz poniżej.

Jak załatwić sprawę

Sprawę można załatwić:

  • podczas wizyty w urzędzie
  • listownie

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi

Wszystkie urządzenia techniczne, które na skutek:

  • rozprężania cieczy lub gazów znajdujących się pod ciśnieniem innym niż atmosferyczne;
  • wyzwolenia energii potencjalnej lub kinetycznej przy przemieszczaniu ludzi lub ładunków w ograniczonym zasięgu;
  • rozprzestrzeniania się materiałów niebezpiecznych podczas ich magazynowania lub transportu

stwarzają zagrożenie dla życia, zdrowia oraz mienia i środowiska, podlegają dozorowi technicznemu. Możesz korzystać z nich wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia na ich eksploatację. Wyda ci je najbliższy Oddział Urzędu Dozoru Technicznego (UDT).

Zanim to nastąpi, inspektor dozoru technicznego wykona – w twojej obecności lub obecności upoważnionej przez ciebie osoby – czynności dozoru technicznego m. in.: badania stanu urządzenia, jego wyposażenia i oznakowania oraz przeprowadzi próby techniczne przed uruchomieniem urządzenia, a także w warunkach jego pracy.

Po wykonaniu badania inspektor sporządzi protokół z wykonania czynności dozoru technicznego, którego odbiór musisz potwierdzić (lub upoważniona przez ciebie osoba).

Kiedy powinieneś załatwić sprawę

W dowolnym momencie

Gdzie załatwisz sprawę

Usługę można zrealizować w:

  • oddziały Urzędu Dozoru Technicznego

Wniosek wraz z załącznikami złóż w najbliższym oddziale Urzędu Dozoru Technicznego.

Aby dowiedzieć się gdzie zrealizować usługę, podaj dowolne miejsce.

Co zrobić krok po kroku

  1. Złóż wniosek

Dokumenty

Dokument możesz złożyć jako:
Kopia, Oryginał
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał

Pamiętaj!

  • Do wniosku dołącz 2 egzemplarze dokumentacji technicznej (oryginał + kopia). Wzory załączników dotyczące urządzeń ciśnieniowych oraz urządzeń transportu bliskiego znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii
  • Jeśli wniosek dotyczy większej ilości urządzeń, dołącz wykaz urządzeń
  1. Urząd weryfikuje twój wniosek

Pracownik oddziału sprawdzi, czy dołączyłeś wszystkie niezbędne dokumenty i przyjmie twój wniosek. Jeśli czegoś w nim brakuje, bądź załączone dokumenty nie są odpowiednie – musisz uzupełnić braki w terminie co najmniej 7 dni. Jeśli nie poprawisz błędów w wyznaczonym terminie – twoja sprawa nie będzie dalej załatwiana

  1. Urząd przeprowadza badania urządzenia

Musisz (lub wskazana przez ciebie osoba) być obecny podczas badania urządzenia, którego dokonają inspektorzy UDT. Sprawdzą oni przedłożoną dokumentację i dokonają prób technicznych. Zbadają również stan urządzenia i jego zgodność z dokumentacją.

  1. Podpisanie protokołu badania

Inspektor przygotuje protokół, który ty lub wyznaczona osoba musi podpisać. Jeśli nie zechcesz go odebrać, dostaniesz go pocztą.

Dokumenty

Dokument otrzymasz jako:
Oryginał

Możesz uzyskać e-protokół, wyrażając zgodę na wysyłanie dokumentów drogą elektroniczną

  1. Urząd wyda ci zezwolenie na eksploatację urządzenia objętego dozorem technicznym

Po badaniu z wynikiem pozytywnym UDT wyda ci decyzję zezwalającą na eksploatację i ustali formę dozoru technicznego. Twoje urządzenie zostanie objęte dozorem technicznym. Dostaniesz pocztą decyzję o zezwoleniu na eksploatację razem z „księgą rewizyjną urządzenia”. Musisz w niej przechowywać zbiór protokołów dotyczących urządzenia.

Jeśli wyniki badań będą negatywne, inspektor UDT wyda decyzję o wstrzymaniu eksploatacji urządzenia.

Dokumenty

Termin

Zezwolenie otrzymasz od razu po badaniu, jeśli jego wynik będzie pozytywny.

Ile zapłacisz

Wysokość opłat za godzinę pracy jednostek dozoru technicznego znajdziesz w tym rozporządzeniu Ministra Gospodarki.

Ile będziesz czekać

Nie dłużej niż miesiąc. Termin może się wydłużyć do 2 miesięcy (dostaniesz o tym informację).

Jak możesz się odwołać

Jeśli otrzymasz decyzję odmowną, możesz złożyć odwołanie do ministra właściwego do spraw rozwoju w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, za pośrednictwem Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego. Pamiętaj również o tym, że możesz zrezygnować ze składania odwołania od decyzji – wtedy decyzja szybciej się uprawomocni. W tym celu złóż w urzędzie, który wydał ci zezwolenie, oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania. Możesz to zrobić w ciągu 14 dni od otrzymania zezwolenia.

Czy ta strona była przydatna?

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.