Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Uzyskaj miesięczne zwolnienie z opłacania składek ZUS w ramach wakacji składkowych

Jesteś przedsiębiorcą i chcesz skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS? Możesz wnioskować o jednomiesięczne wakacje składkowe. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić i jak uzyskać zwolnienie.

Jak załatwić sprawę

Sprawę można załatwić:

  • elektronicznie
Załatw online

Od 1 listopada 2024 roku zrealizuj usługę online na platformie e-ZUS/ PUE ZUS. Wniosek podpiszesz profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.

Ważne! Możesz szybko założyć profil zaufany, wystarczy, że korzystasz z bankowości elektronicznej.

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi

Czym są wakacje składkowe

Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych. Jest to zwolnienie z opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Zwolnienie jest dobrowolne i obejmuje jeden, dowolnie wybrany, miesiąc w roku kalendarzowym.

Zwolnienie dotyczy tylko składek na własne ubezpieczenie przedsiębiorcy. To oznacza, że za czas zwolnienia musisz zapłacić składki osób, które ubezpieczasz (na przykład twoich pracowników lub zleceniobiorców).

Wakacje składkowe to zwolnienie z opłacenia składek na:

  • obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe
  • Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy
  • dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – jeśli podlegałeś ubezpieczeniu chorobowemu w miesiącu złożenia wniosku o zwolnienie oraz w miesiącu, który go poprzedzał.

Uwaga! Wakacje składkowe nie obejmują składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Kto może skorzystać z wakacji składkowych

Możesz skorzystać z wakacji składkowych, jeśli jesteś przedsiębiorcą i:

  • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o zwolnienie:
    • podlegałeś dobrowolnie lub obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej
    • ubezpieczałeś (w ubezpieczeniu emerytalnym, rentowych i wypadkowym lub zdrowotnym) nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych (w tym siebie)
  • w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o zwolnienie osiągnąłeś roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub nie osiągnąłeś żadnego przychodu z działalności gospodarczej w ostatnich 2 latach kalendarzowych
  • w okresie od początku roku kalendarzowego do dnia złożenia tego wniosku i w poprzednim roku kalendarzowym nie wykonywałeś pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy.

Byłym pracodawcą jest podmiot, na rzecz którego – w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym – wykonywałeś czynności (w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy) wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej

Uwaga! Zwolnienie w ramach wakacji składkowych stanowi tak zwaną pomoc de minimis. To oznacza, że  nie możesz z niego skorzystać, jeśli wyczerpałeś limit otrzymanej pomocy 300 tys. euro w okresie trzech lat.

Dowiedz się więcej o wakacjach składkowych.

Kiedy powinieneś załatwić sprawę

Złóż wniosek w miesiącu poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma być objęty zwolnieniem.

Przykładowo, jeśli chcesz uzyskać zwolnienie z opłacania składek ZUS za grudzień, złóż wniosek w listopadzie.

Uwaga! Jeśli złożysz wniosek w innym terminie niż wskazany w przepisach, nie zostanie on rozpatrzony.

Gdzie załatwisz sprawę

Wniosek możesz złożyć tylko przez internet na profilu płatnika w e-ZUS/ PUE ZUS. W tym celu kliknij na tej stronie przycisk Załatw online.

Co zrobić krok po kroku

  1. Złóż wniosek o zwolnienie z opłacania składek ZUS

Złóż wniosek, korzystając z przycisku Załatw online. System przekieruje cię do platformy e-ZUS/ PUE ZUS. Zaloguj się i przejdź na Konto płatnika. Przygotuj wniosek RWS (wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc) i podpisz go profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym, a następnie wyślij.

Dokumenty

Dokument możesz złożyć jako:
Dokument elektroniczny
Informacja dodatkowa

Wniosek zawiera:

  • dane płatnika składek:
    • imię i nazwisko
    • numer NIP i numer PESEL, a jeżeli nie nadano tych numerów lub jednego z nich - serię i numer dowodu osobistego albo paszportu
  • wskazanie miesiąca kalendarzowego, w którym płatnik składek zamierza skorzystać ze zwolnienia z opłacenia składek
  • oświadczenia, że na dzień złożenia wniosku płatnik składek spełnia warunki dotyczące osiągniętego przychodu i niewykonywania działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy
  • zaświadczenia o pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jaką otrzymał w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku, albo oświadczenie o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie
  • informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis, dotyczące przedsiębiorcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowalnych, na których pokrycie ma być przeznaczona pomoc de minimis.
Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał
Informacja dodatkowa

Pełnomocnictwo do wykonywania czynności prawnych w relacjach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych

Pełnomocnik może złożyć wniosek w twoim imieniu z profilu płatnika. Musi być uprawniony do reprezentowania cię w ZUS. Możesz ustanowić pełnomocnika składając do ZUS formularz ZUS PEL.

Termin

Złóż wniosek w miesiącu poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma być objęty zwolnieniem.

Przykładowo, jeśli chcesz uzyskać zwolnienie z opłacania składek ZUS za grudzień, złóż wniosek w listopadzie.

Uwaga! Jeśli złożysz wniosek w innym terminie niż wskazany w przepisach, nie zostanie on rozpatrzony.

  1. ZUS sprawdzi twój wniosek

ZUS sprawdzi poprawność złożonych dokumentów.

Jeżeli wniosek ma braki formalne – na przykład nie ma wszystkich wymaganych informacji, albo dokumentów – urząd wezwie cię do ich uzupełnienia. Będziesz mieć na to co najmniej 7 dni, licząc od dnia otrzymania wezwania. Jeśli nie poprawisz błędów w wyznaczonym terminie, twoja sprawa nie będzie dalej rozpatrywana.

  1. ZUS rozstrzygnie o zwolnieniu

Jeśli twój wniosek odpowiada wymogom formalnym, a ty spełniasz warunki do uzyskania zwolnienia, ZUS poinformuje cię o jego przyznaniu.

W przeciwnym razie ZUS zdecyduje o odmowie zwolnienia.

Wszystkie pisma w sprawie wakacji składkowych (decyzje, postanowienia, zawiadomienia, wezwania i informacje) ZUS doręczy ci w postaci elektronicznej przez e-ZUS/ PUE ZUS. Odbieraj korespondencję na bieżąco, to znacznie przyspieszy obsługę wniosku. Informację o oczekującej korespondencji otrzymasz na podany przez ciebie adres e-mail lub numer telefonu.

Dokumenty

Dokument otrzymasz jako:
Dokument elektroniczny
Dokument otrzymasz jako:
Dokument elektroniczny
Informacja dodatkowa

ZUS wydaje rozstrzygnięcie w formie decyzji jeśli:

  • nie uwzględnia w całości wniosku o wakacje składkowe lub uwzględnia ten wniosek w części
  • stwierdzi w związku z przeprowadzonym postępowaniem wyjaśniającym lub kontrolą, że płatnik składek nie spełnia warunków do otrzymania zwolnienia.

Ile zapłacisz

Usługa jest bezpłatna.

Ile będziesz czekać

Nie dłużej niż miesiąc. Termin może się wydłużyć do 2 miesięcy (dostaniesz o tym informację).

Jak możesz się odwołać

Jeżeli ZUS odmówi ci zwolnienia lub uwzględni twój wniosek tylko w części, otrzymasz decyzję. Od decyzji przysługuje odwołanie za pośrednictwem Oddziału (Inspektoratu) ZUS do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych właściwego ze względu na twoje miejsce zamieszkania. Na odwołanie będziesz mieć miesiąc, licząc od dnia doręczenia decyzji – zgodnie z pouczeniem zawartym w decyzji.

Odwołanie możesz przygotować na piśmie lub złożyć ustnie do protokołu. Odwołanie powinno zawierać: oznaczenie sądu, nazwisko i imię oraz dokładny adres osoby wnoszącej odwołanie, znak i datę zaskarżonej decyzji, określenie oraz uzasadnienie wniosków i zarzutów, podpis osoby wnoszącej odwołanie lub podpisującej odwołanie z upoważnienia.

Warto wiedzieć

Czy wakacje składkowe wpływają na świadczenia z ZUS

Wakacje składkowe nie mają wpływu na uprawnienie do korzystania ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe za miesiąc objęty zwolnieniem są finansowane z budżetu państwa. Składki sfinansowane w ten sposób będę wliczały się do twoich świadczeń krótko i długoterminowych.

Czy za miesiąc objęty zwolnieniem trzeba składać deklaracje

Wakacje składkowe nie zwalniają cię z obowiązku złożenia deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych za miesiąc korzystania ze zwolnienia.

Złóż wymagane dokumenty do 20. dnia następnego miesiąca:

  • ZUS RCA z kodem „wakacyjnym” z rozliczonymi składkami na ubezpieczenia społeczne finansowane z budżetu państwa
  • ZUS RCA z aktualnym obowiązującym Cię kodem prowadzenia działalności i składkami na ubezpieczenie zdrowotne ewentualnie na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, jeśli nie uzyskałeś zwolnienia z tej składki
  • ZUS RCA za pozostałych ubezpieczonych, jeżeli zatrudniasz pracowników lub zleceniobiorców
  • ZUS DRA uwzględniającą składki z utworzonych raportów RCA.

Jeśli nie złożysz wymaganych dokumentów, ZUS sporządzi je z urzędu. Takie dokumenty będę utworzone na podstawie dostępnych w ZUS danych, ale nie będą obejmowały dokumentów za zatrudnionych pracowników. Utworzenie dokumentów może się wiązać również z ustaleniem minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla danej formy opodatkowania.

Jeżeli otrzymałeś odmowę bez względu na to, czy złożyłeś odwołanie od decyzji czy nie, musisz złożyć za miesiąc, o który wnioskowałeś, dokumenty rozliczeniowe z rozliczonymi składkami na zasadach ogólnych. Musisz też opłacić należne składki.

Czy ta strona była przydatna?

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.