Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Sprawozdanie roczne podmiotu realizującego Narodowy Cel Wskaźnikowy

Jeśli jesteś podmiotem realizującym Narodowy Cel Wskaźnikowy, musisz składać roczne sprawozdanie do Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Poniżej dowiesz się, co zawiera sprawozdanie i jak je złożyć.

Jak załatwić sprawę

Sprawę można załatwić:

  • podczas wizyty w urzędzie
  • listownie

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi

Kto realizuje Narodowy Cel Wskaźnikowy

Podmiot, który samodzielnie lub za pośrednictwem innego podmiotu, wytwarza, importuje lub dokonuje nabycia wewnątrzwspólnotowego paliw ciekłych lub biopaliw ciekłych stosowanych w transporcie, a następnie:

  • sprzedaje je albo w inny sposób rozporządza nimi przez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej, która skutkuje trwałym wyzbyciem się lub
  • zużywa je na potrzeby własne transportowe,

powinien realizować Narodowy Cel Wskaźnikowy.

Dotyczy to także podmiotów, które mają siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nie obejmuje natomiast paliw ciekłych lub biopaliw ciekłych przeznaczonych do użycia podczas transportu, przywożonych w standardowych zbiornikach, o których mowa w art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym.

Realizacja Narodowego Celu Wskaźnikowego polega na zapewnieniu, w danym roku kalendarzowym, minimalnego udziału innych paliw odnawialnych lub biokomponentów zawartych w paliwach stosowanych we wszystkich rodzajach transportu, w stosunku do ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych stosowanych w transporcie drogowym i kolejowym.

Kiedy powinieneś załatwić sprawę

Złóż sprawozdanie w terminie 60 dni po zakończeniu roku kalendarzowego.

Uwaga! Jeśli złożysz sprawozdanie po terminie, to grozi ci kara pieniężna.

Gdzie załatwisz sprawę

URZĄD REGULACJI ENERGETYKI
Ul. Towarowa 25a, 00-869 Warszawa

Co zrobić krok po kroku

  1. Złóż sprawozdanie roczne podmiotu realizującego Narodowy Cel Wskaźnikowy

W sprawozdaniu wpisz informacje dotyczące prowadzonej w minionym roku przez ciebie działalności w zakresie:

  • paliw ciekłych,
  • biopaliw ciekłych,
  • paliw odnawialnych,
  • rodzajów biokomponentów wykorzystanych w paliwach ciekłych, biopaliwach ciekłych i innych paliwach odnawialnych.

Sprawozdanie uzupełnij na podstawie posiadanych przez ciebie faktur VAT lub innych dokumentów.

W sprawozdaniu uwzględnij informacje o biokomponentach spełniających kryteria zrównoważonego rozwoju.

Do sprawozdania dołącz oryginały wystawionych przez siebie świadectw potwierdzających spełnienie kryteriów zrównoważonego rozwoju przez biokomponenty, które zostały zaliczone do realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego.

Urząd przyjmuje twoje sprawozdanie, ale nie wydaje z tego tytułu żadnego poświadczenia.

URE może zażądać od ciebie przedstawienia dokumentów i informacji dotyczących sprawozdania oraz świadectw.

Dokumenty

Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał
Informacja dodatkowa

Wzór sprawozdania rocznego podmiotu realizującego NCW - Obowiązki sprawozdawcze - Urząd Regulacji Energetyki.

Sprawozdanie zawiera informacje zgodnie z art. 30b ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.

Termin

Złóż sprawozdanie w terminie 60 dni po zakończeniu roku kalendarzowego.

Uwaga! Jeśli złożysz sprawozdanie po terminie, to grozi ci kara pieniężna.

Ile zapłacisz

Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).

Ile będziesz czekać

Twoja sprawa będzie załatwiona od razu.

Warto wiedzieć

Jak przechowywać dokumenty

Przechowuj starannie dokumenty stanowiące podstawę dla wykazania danych zawartych w sprawozdaniu, w szczególności faktury VAT, umowy, poświadczenia i dokumenty magazynowo-produkcyjne, dotyczące biokomponentów, paliw ciekłych i biopaliw ciekłych, gdyż mogą one stanowić dowód w postępowaniach kontrolnych i administracyjnych.

Jakie biokomponenty spełniają kryteria zrównoważonego rozwoju

Biokomponenty spełniają kryteria zrównoważonego rozwoju i mogą być zaliczone podmiotowi realizującemu Narodowy Cel Wskaźnikowy wyłącznie wtedy, gdy spełniają kryteria określone w art. 28b-28bd ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.

Jakie grożą mi kary

Jeśli nie złożysz w terminie rocznego sprawozdania lub podasz w tym sprawozdaniu nieprawdziwe dane, Prezes URE nałoży na ciebie karę pieniężną w wysokości 5 tys. zł. Oddzielna kara pieniężna w tej wysokości grozi także za nieprzekazanie wraz z rocznym sprawozdaniem oryginałów świadectw wystawionych przez podmiot realizujący Narodowy Cel Wskaźnikowy.

Ponadto, karze pieniężnej w wysokości 5 tys. zł. podlega:

  • odmowa udzielenia informacji lub przedstawienia dokumentów dotyczących realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego
  • wprowadzenie w błąd Prezesa URE w zakresie przedstawianych na jego żądanie informacji i dokumentów dotyczących realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego
  • wystawienie świadectwa, w którym ilość biokomponentów zawartych w paliwach ciekłych lub biopaliwach ciekłych rozporządzonych poprzez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub zużytych na potrzeby własne, które mają być zaliczone do realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego, jest większa niż ilość wskazana w poświadczeniach lub w dokumentach, o których mowa w art. 28c ust. 2 ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, będących w posiadaniu tego podmiotu.

Czy ta strona była przydatna?

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.