Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Powiadom o zamiarze oznaczania wyrobów akcyzowych banderolami

Jeśli chcesz wprowadzić do obrotu lub ponownie sprzedać wyroby akcyzowe (na przykład papierosy albo tytoń), musisz nakleić na ich opakowaniach banderole. Zanim to zrobisz powiadom właściwego naczelnika urzędu celno-skarbowego. Sprawdź, jak złożyć zawiadomienie

Jak załatwić sprawę

Sprawę można załatwić:

  • podczas wizyty w urzędzie
  • listownie

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi

Co to są banderole

Jeśli jesteś producentem wyrobów akcyzowych albo sprowadzasz takie towary z zagranicy, musisz naklejać na ich opakowania banderole podatkowe, czyli podatkowe znaki akcyzy.

Banderole podatkowe musisz umieścić na opakowaniu:

  • napojów alkoholowych – wyroby spirytusowe, wino
  • wyrobów tytoniowych – papierosy, tytoń do palenia, cygara, cygaretki
  • suszu tytoniowego, czyli tytoniu, który nie jest połączony z żywą rośliną i nie jest jeszcze wyrobem tytoniowym, bez względu na jego wilgotność
  • płynu do papierosów elektronicznych
  • wyrobów nowatorskich.

Banderole podatkowe, które są zniszczone, uszkodzone lub przeterminowane musisz zastąpić banderolami legalizacyjnymi – zanim wprowadzisz wyrób akcyzowy ponownie do sprzedaży. 

Przeczytaj, jak złożyć:

Co musisz zrobić zanim nakleisz banderole

Zanim nakleisz banderole na opakowania, prześlij powiadomienie o planowanym terminie nakładania banderol do właściwego naczelnika urzędu celno-skarbowego lub do komórki stałej kontroli (dotyczy składów podatkowych). Urząd powinien otrzymać zawiadomienie co najmniej jeden dzień przed zamierzoną czynnością.

Nie musisz zawiadamiać o zamiarze oznaczania wyrobach akcyzowych:

  • od których został już uiszczony należny podatek akcyzowy, ponownie rozlanych lub rozważonych w inne opakowania jednostkowe w miejscu ich sprzedaży detalicznej
  • importowanych lub nabywanych wewnątrzwspólnotowo, jeżeli oznaczanie ich znakami akcyzy następuje poza Polską, w wolnym obszarze celnym bądź w składzie celnym.

Kiedy powinieneś załatwić sprawę

Co najmniej na jeden dzień przed oznaczaniem wyrobów akcyzowych

Gdzie załatwisz sprawę

Usługę można zrealizować w:

  • urzędy celno-skarbowe

Zawiadomienie złóż do urzędu celno-skarbowego właściwego dla miejsca oznaczania wyrobów akcyzowych. Jeżeli czynności odbywają się w składzie podatkowym, zawiadomienie możesz złożyć w komórce stałej kontroli – o ile została tam ustanowiona.

Aby dowiedzieć się gdzie zrealizować usługę, podaj lokalizację przedsięwzięcia.

Co zrobić krok po kroku

  1. Zawiadom o zamiarze oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy

Dokumenty

Termin

Co najmniej na jeden dzień przed oznaczaniem wyrobów akcyzowych

  1. Urząd przyjmie twoje zawiadomienie

Przyjęcie informacji kończy sprawę. Banderole nakładaj na wyroby akcyzowe w terminie i miejscu, wskazanym w zawiadomieniu. Możliwe, że czynności te będą nadzorowane przez pracowników lub funkcjonariuszy KAS.

Ile zapłacisz

Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).

Ile będziesz czekać

Twoja sprawa będzie załatwiona od razu.

Warto wiedzieć

Oznaczanie wyrobów akcyzowych banderolami polega na naniesieniu – z użyciem odpowiedniego kleju – ważnej i nieuszkodzonej banderoli na opakowanie jednostkowe wyrobu akcyzowego (niezależnie od miejsca i metody oznaczania).

Przeczytaj więcej na temat oznaczania wyrobów znakami akcyzy na stronie Ministerstwa Finansów.

Czy ta strona była przydatna?

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.