-
Prawa i obowiązki pracodawcy
Dowiedz się jakie obowiązki i prawa, zgodnie z prawem pracy, masz jako pracodawca wobec pracowników.
-
Działalność nierejestrowa i inne rodzaje działalności, których nie trzeba rejestrować
Przygotowujesz projekty graficzne, produkujesz własne wino lub okazjonalnie sprzedajesz coś przez internet? Przeczytaj, czy możesz zarabiać bez rejestrowania firmy.
-
Kiedy przedsiębiorca potrzebuje koncesji, zezwolenia lub wpisu do rejestru działalności regulowanej
W niektórych przypadkach, aby prowadzić biznes, trzeba dostać pozwolenie z właściwego urzędu, mieć konkretne uprawnienia zawodowe albo posiadać określony sprzęt lub warunki lokalowe. Sprawdź, czy nie potrzebujesz koncesji, zezwolenia lub wpisu do rejestru działalności regulowanej.
-
Jak nazwać firmę
Chcesz zostać przedsiębiorcą? Najpierw wybierz dla swojej firmy odpowiednią nazwę - oryginalną i dobrze oddającą charakter twojej działalności. Pamiętaj, że nie masz całkowitej dowolności w wyborze nazwy. Przeczytaj, jakie są zasady dotyczące nazwy dla różnych form prowadzenia działalności.
-
Gdzie przedsiębiorca prowadzi działalność – adresy przedsiębiorcy
Zastanawiasz się czy jako przedsiębiorca musisz mieć stałe miejsce prowadzenia działalności? Jaki adres zgłosić do rejestru przedsiębiorców? Czym różni się adres od siedziby? Z tego artykułu dowiesz się jakie masz obowiązki związane z adresami firmy.
-
Jak wybrać i zmienić kod PKD
Polska Klasyfikacja Działalności - PKD to uporządkowane pogrupowanie typów działalności gospodarczej, branż czy sektorów. Każdy przedsiębiorca powinien w niej odnaleźć taki kod, który najlepiej opisuje jego własną działalność. Od 2025 roku obowiązuje nowa klasyfikacja. Sprawdź, jak wybrać kod PKD 2025 i czy trzeba zmieniać już istniejące wpisy w rejestrach działalności.
-
Co musisz wiedzieć zanim zarejestrujesz firmę
Na Biznes.gov.pl założysz firmę online. To jedno okienko, czyli miejsce w którym załatwisz wszystkie formalności, a my przekażemy informację o tym że zaczynasz działalność do ZUS i urzędu skarbowego. Przejdź z nami 12 kroków, które przygotują cię do rejestracji firmy.
-
Prawo do błędu dla nowego przedsiębiorcy
Kto ma prawo do błędu? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby z tego prawa skorzystać? Jakich błędów dotyczą przepisy.
-
Pełnomocnik przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG
Sprawdź, jak powołać pełnomocnika lub prokurenta do prowadzenia spraw twojej firmy, kiedy można go odwołać i dlaczego warto zgłosić go do rejestru przedsiębiorców.
-
Spółka jawna – podstawowe informacje
Przeczytaj podstawowe informacje o spółce jawnej. Sprawdź, czym się różni od innych spółek, jak powstaje, jaki ma majątek, kto ją reprezentuje oraz na czym polega odpowiedzialność wspólników.
-
Spółka partnerska – podstawowe informacje
Przeczytaj podstawowe informacje o spółce partnerskiej. Sprawdź, jakie są jej najważniejsze cechy, jak powstaje, jaki ma majątek, kto reprezentuje spółkę oraz na czym polega odpowiedzialność wspólników.
-
Spółka komandytowo-akcyjna – podstawowe informacje
Zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat spółki komandytowo-akcyjnej. Sprawdź jakie są jej najważniejsze cechy, jak powstaje, jaki ma majątek, kto reprezentuje spółkę oraz na czym polega odpowiedzialność wspólników.
-
Spółka komandytowa – podstawowe informacje
Przeczytaj podstawowe informacje o spółce komandytowej. Sprawdź, jakie są jej najważniejsze cechy, jak powstaje, jaki ma majątek, kto reprezentuje spółkę oraz na czym polega odpowiedzialność wspólników.
-
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – podstawowe informacje
Przeczytaj podstawowe informacje o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Sprawdź jakie są jej najważniejsze cechy, jak powstaje, jaki ma majątek, kto reprezentuje spółkę oraz na czym polega odpowiedzialność wspólników.
-
Jak założyć spółkę przez internet, w trybie S24
Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jawną, komandytową lub prostą spółkę akcyjną możesz założyć na dwa sposoby: tradycyjnie - w formie aktu notarialnego, albo przez internet, na portalu S24, prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Sprawdź, jak założyć spółkę online.
-
Prosta spółka akcyjna – podstawowe informacje
Do założenia prostej spółki akcyjnej wystarczy 1 zł kapitału. Prosta spółka akcyjna (PSA) to także proste zasady dotyczące struktur zarządczych czy likwidacji. Przeczytaj, kto i w jaki sposób może założyć PSA.
-
Spółka akcyjna – podstawowe informacje
Przeczytaj podstawowe informacje o spółce akcyjnej. Sprawdź jakie są jej najważniejsze cechy, jak powstaje, jaki ma majątek, kto reprezentuje spółkę oraz na czym polega odpowiedzialność wspólników.
-
Kto może prowadzić działalność gospodarczą w Polsce
Polskie przepisy przewidują dużą swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, co oznacza, że w większości wypadków możesz założyć firmę i prowadzić ją w wybranej przez siebie formie. Przeczytaj, kiedy trzeba spełnić dodatkowe warunki. Sprawdź, czy firmę może otworzyć cudzoziemiec, osoba niepełnoletnia lub emeryt.
-
W jakiej formie można prowadzić działalność gospodarczą. Firma jednoosobowa a spółki.
W Polsce istnieje kilka form działalności gospodarczej. Różnice między nimi dotyczą zarówno spraw formalnych, takich jak miejsce rejestracji, jak i spraw finansowych - na przykład wymaganego do założenia firmy kapitału czy sposobu reprezentacji. Przeczytaj, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy formami prowadzenia działalności.
-
Jak wybrać optymalną formę opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej
Jeśli jesteś osobą fizyczną i osiągasz przychody z działalności gospodarczej, możesz skorzystać z różnych form opodatkowania podatkiem dochodowym. Zobacz, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi formami i kto je może stosować.
Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy
Zakładanie i rejestracja firmy