Jak zarejestrować firmę przez pełnomocnika
Nie masz czasu, żeby osobiście załatwić formalności związane z rejestracją firmy? Możesz skorzystać z pomocy pełnomocnika, który w twoim imieniu złoży dokumenty w odpowiednim rejestrze.
Pełnomocnik do rejestracji działalności gospodarczej w CEIDG
Komu możesz udzielić pełnomocnictwa
Nie musisz szukać profesjonalnego pełnomocnika - p ełnomocnikiem do zarejestrowania firmy w CEIDG może być dowolna osoba, pod warunkiem, że ma pełną zdolność do czynności prawnych.
Co do zasady taką zdolność prawną mają osoby pełnoletnie, z wyjątkiem osób ubezwłasnowolnionych. Może to być na przykład dorosły członek twojej rodziny.
Jak firmę rejestruje pełnomocnik
Pełnomocnik
- nie może zarejestrować firmy w CEIDG przez internet
- może zarejestrować firmę w CEIDG w urzędzie miasta lub gminy.
Pełnomocnik nie może zarejestrować firmy online, ponieważ pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie, a podczas rejestracji firmy pełnomocnik dołącza do wniosku oryginał pełnomocnictwa i dowodu opłacenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa.
Jeśli reprezentuje cię pełnomocnik profesjonalny (adwokat, radca prawny albo doradca podatkowy), może załączyć poświadczone przez siebie kopie tych dokumentów.
Dlatego, jeśli myślisz o rejestracji firmy w CEIDG online, musisz zrobić to samodzielnie.
Co powinno zawierać pełnomocnictwo
W treści pełnomocnictwa podaj:
- twoje dane – imię i nazwisko, NIP (jeśli posiadasz), PESEL, serię i nr dokumentu tożsamości
- dane pełnomocnika – jego imię i nazwisko, PESEL, NIP (jeśli posiada), adres do doręczeń, a także serię i nr dokumentu tożsamości
- stopień pokrewieństwa (jeśli takie łączy cię z pełnomocnikiem)
- do jakich czynności upoważniasz pełnomocnika.
Możesz ustanowić pełnomocnika tylko do zarejestrowania działalności gospodarczej. Takie pełnomocnictwo przestanie obowiązywać po zarejestrowaniu twojej firmy.
Jeżeli chcesz, twój pełnomocnik może pełnić tę funkcję również po zarejestrowaniu firmy. W takim wypadku podaj jego dane w formularzu CEIDG-1.
Pełnomocnik do rejestracji spółki w KRS
Kto może być pełnomocnikiem do rejestracji spółki
Do zarejestrowania spółki w sądzie rejestrowym (KRS), czyli do złożenia wniosku o rejestrację, spółki mogą ustanowić pełnomocnika – ale tylko pełnomocnika profesjonalnego, czyli:
- radcę prawnego
- adwokata.
Jeżeli pełnomocnictwo złożono drogą elektroniczną, w systemie S24 lub na Portalu Rejestrów Sądowych (służą do rejestracji spółek przez Internet), sąd może wezwać spółkę do przedstawienia oryginału tego pełnomocnictwa.
Kto ustanawia pełnomocnika do rejestracji spółki w KRS
Spółki osobowe: w ich przypadku ustanowić pełnomocnika do rejestracji firmy może każdy wspólnik samodzielnie lub wszyscy wspólnicy łącznie.
Jeżeli każdy wspólnik udzieli osobno pełnomocnictwa do zarejestrowania spółki i każdy z nich złoży wniosek o wpis do KRS, to uwzględniony zostanie wniosek najwcześniej złożony.
Spółki kapitałowe: w ich przypadku ustanowić pełnomocnika do rejestracji firmy mogą wszyscy członkowie zarządu łącznie (decyzja musi być jednomyślna)
Opłata skarbowa od pełnomocnictwa
Pamiętaj, że za każdym razem kiedy twój pełnomocnik składa pełnomocnictwo w urzędzie albo w sądzie rejestrowym, konieczne jest opłacenie opłaty skarbowej w wysokości 17 zł. Nie zapłacisz za pełnomocnictwo udzielone mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom lub rodzeństwu – dlatego właśnie warto w treści pełnomocnictwa wskazać stopień pokrewieństwa.
Opłatę skarbową wpłać na rachunek urzędu miasta (gminy, dzielnicy), w którym siedzibę ma urząd/ sąd do którego składasz pełnomocnictwo. Numery rachunków bankowych sprawdzisz na stronie internetowej konkretnego urzędu miasta. Często na potrzeby opłaty skarbowej jest specjalny rachunek bankowy, odrębny od innych podatków i opłat.
W Warszawie funkcjonuje jeden rachunek bankowy dla opłaty skarbowej prowadzony przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Centrum Obsługi Podatnika.
Nie trzeba uiszczać opłaty skarbowej za pełnomocnictwo, jeśli powołujesz się w sprawie na pełnomocnika ujawnionego w CEIDG albo prokurenta w KRS. Pełnomocnictwo jest widoczne w rejestrach publicznych i nie musi być dodatkowo potwierdzane dokumentem pełnomocnictwa.
Uwaga! Pełnomocnictwo udzielone w formie aktu notarialnego, w którym jest zawarta informacja o uiszczeniu opłaty skarbowej 17 zł od pełnomocnictwa, nie wymaga ponownego uiszczania płaty skarbowej.