Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Kto zapłaci mniej za prąd w drugim półroczu 2024 roku

Jeżeli jesteś mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, to do końca 2024 roku będziesz mógł nabywać energię elektryczną według stawki 693 zł/MWh. Zamrożenie ceny prądu to szczególne wsparcie firm. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, żeby z niego skorzystać.

Kto może skorzystać z zamrożenia cen energii elektrycznej

Z mechanizmu zamrożenia cen energii elektrycznej (stawka 693zł/MWh) w drugim półroczu 2024 roku mogą skorzystać przedsiębiorstwa:

  • których łączny roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro lub roczna suma bilansowa nie przekracza 43 milionów euro
  • które nie zatrudniają więcej niż 250 pracowników.

Ważne! Określając, czy twoje przedsiębiorstwo nie przekracza tych progów i może skorzystać z mechanizmu zamrożenia cen energii elektrycznej, musisz uwzględnić dane podmiotów powiązanych i partnerskich w rozumieniu Załącznika I do rozporządzenia KE nr 651/2014.

Stawka 693zł/MWh dotyczy wyłącznie energii elektrycznej zużywanej na potrzeby podstawowej działalności przedsiębiorcy.

Pamiętaj! Z mechanizmu zamrożenia cen energii elektrycznej wyłączeni są przedsiębiorcy, którzy zawarli umowy z ceną dynamiczną energii elektrycznej.

Na jak długo zostaną zamrożone ceny energii elektrycznej

Mechanizm zamrożenia cen energii elektrycznej dla firm mikro, małych i średnich na poziomie 693zł/MWh obowiązuje od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2024 roku.

Co zrobić, żeby skorzystać z niższej ceny energii elektrycznej

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z obniżonej stawki muszą złożyć oświadczenie odbiorcy uprawnionego do 31 sierpnia 2024 roku.

Uwaga! Dotychczasowy odbiorca uprawniony, który złożył oświadczenie do 30 listopada 2022 roku, nie musi składać nowego oświadczenia - na drugą połowę 2024 roku.

Oświadczenie trzeba przesłać do przedsiębiorstwa energetycznego, które dostarcza przedsiębiorcy energię elektryczną, na adres do korespondencji wskazany przez te przedsiębiorstwo

  • w umowie na dostawę energii elektrycznej (lub umowie kompleksowej) lub
  • na fakturze za dostawę prądu.

Warto potwierdzić adres, na który zostanie przesłane oświadczenie, bezpośrednio z przedsiębiorstwem energetycznym obsługującym firmę.

Sprawdź wzór oświadczenia składanego przez odbiorców uprawnionych.

Oświadczenie złóż:

  • osobiście w siedzibie lub w innych miejscach wykonywania działalności wskazanych przez dostawcę energii elektrycznej
  • pocztą
  • elektronicznie, na przykład e-mailem.

Pamiętaj! Oświadczenie składane elektronicznie musisz podpisać podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.

Oświadczenie składasz pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Co zawiera oświadczenie

Oświadczenie musi zawierać:

  • szacunkowe wyliczenie energii elektrycznej zużywanej przez przedsiębiorstwo na potrzeby jego podstawowej działalności
  • wskazanie wszystkich punktów poboru energii elektrycznej (PPE), które mają zostać objęte mechanizmem zamrożenia cen.

Uwaga! Przedsiębiorcy, którzy korzystali do tej pory z zamrożenia cen prądu, ale w związku ze zmianą warunków nie będą mogli z niego korzystać w drugiej połowie 2024 roku, powinni o tym niezwłocznie poinformować swojego dostawcę energii elektrycznej.

W ten sposób unikną nieuprawnionego korzystania z mechanizmu w drugiej połowie 2024 roku.

Gdzie szukać informacji

Jeśli masz dodatkowe pytania, na przykład chcesz upewnić się, czy spełniasz kryteria i możesz liczyć na niższą stawkę, jakie dane podać w oświadczeniu lub na jaki adres je wysłać możesz zwrócić się bezpośrednio do twojego dostawcy energii elektrycznej - tylko przedsiębiorstwo energetyczne, z którym masz podpisaną umowę, udzieli ci prawidłowych wskazówek dotyczących stosowanej przez nie procedury.

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.