Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT – podstawowe informacje

Kasowy PIT daje możliwość płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta. Podatnicy, którzy skorzystają z tego rozwiązania, nie będą musieli płacić podatku w momencie wykonania usługi, wydania towaru lub wystawienia faktury.

Co to jest kasowy PIT

Podstawowa zasada rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) mówi, że dla przedsiębiorcy przychód z działalności gospodarczej powstaje w momencie sprzedaży, czyli w chwili wydania towaru lub wykonania usługi (także częściowo). Przychód nie może powstać później niż wskazuje data wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Według zasady ogólnej, przedsiębiorca musi wystawić fakturę do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu sprzedaży. Wystawioną fakturę musi ująć w przychodach firmy i odprowadzić podatek dochodowy, nawet jeśli kontrahent mu jeszcze nie zapłacił. Jednocześnie przedsiębiorca może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów fakturę za nabyte towary lub usługi, za które jeszcze nie zapłacił.

Kasowy PIT daje możliwość płacenia podatku dochodowego dopiero w momencie otrzymania od kontrahenta zapłaty za wystawioną fakturę.

Jeżeli skorzystasz z tego rozwiązania, nie będziesz musiał płacić podatku już w momencie wykonania usługi, wydania towaru lub wystawienia faktury, lecz dopiero wtedy, kiedy otrzymasz zapłatę.

Taka sama zasada obowiązuje przy zaliczaniu w koszty uzyskania przychodów faktur zakupowych otrzymanych od kontrahentów. Możesz je ująć w kosztach uzyskania przychodów, dopiero jak zapłacisz za zakupiony towar lub usługę.

Kto może skorzystać z kasowego PIT

Z metody kasowego rozliczenia PIT mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący samodzielnie jednoosobową działalność gospodarczą:

  • opodatkowaną według skali podatkowej, podatkiem liniowym, na zasadach IP BOX, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
  • jeżeli przychody z działalności prowadzonej samodzielnie w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 1 mln zł
  • jeżeli nie prowadzą ksiąg rachunkowych
  • jeśli złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze metody kasowej.

Ważne! Z kasowego PIT nie mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej oraz spółki jawnej w odniesieniu do przychodów osiąganych z działalności prowadzonej w ramach tych spółek. Jeżeli prowadzisz działalność samodzielnie i jednocześnie na przykład w spółce cywilnej, to z kasowego PIT możesz skorzystać w odniesieniu do przychodów osiąganych z działalności prowadzonej samodzielnie.

Wybór kasowego PIT jest dobrowolny. Sam musisz ocenić, czy ta metoda rozliczenia podatkowego jest dla ciebie korzystna.

Jak wybrać kasowy PIT

Jeśli chcesz stosować kasową metodę rozliczania przychodów, złóż do właściwego naczelnika urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze tej metody.

Oświadczenie złóż w terminie:

  • do 20 lutego – jeśli już prowadzisz działalność gospodarczą
  • do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności gospodarczej – jeśli otwierasz działalność w trakcie roku
  • do końca roku podatkowego – jeśli otwierasz działalność w grudniu.

Jeśli wybierzesz metodę kasową, masz obowiązek stosować ją przez cały rok podatkowy.

Twój wybór przechodzi na następne lata, chyba że do 20 lutego zawiadomisz na piśmie naczelnika urzędu skarbowego, że rezygnujesz z tej metody.

Oświadczenie możesz złożyć na piśmie albo przez internet – w serwisie e-Urząd Skarbowy. Dla oświadczenia nie ma oddzielnego formularza, ani oficjalnego wzoru. W treści podaj swoje dane identyfikacyjne i informację o wyborze kasowej metody rozliczania przychodów.

Aby złożyć oświadczenie przez internet:

  • przygotuj na swoim komputerze oświadczenie o wyborze metody kasowej i podpisz je podpisem kwalifikowanym
  • zaloguj się na swoje konto w e-Urząd Skarbowym
  • wybierz zakładkę „Dokumenty”, a następnie „Złóż dokument”
  • z dostępnej listy wybierz dokument „Pismo ogólne
  • wypełnij treść pisma ogólnego, podając wszystkie wymagane informacje
  • dodaj załącznik, czyli oświadczenie podpisane podpisem kwalifikowanym
  • zaakceptuj pismo ogóle z załączonym oświadczeniem
  • wybierz przycisk „Wyślij pismo”.

Ważne! Nie ma możliwości wyboru metody kasowej we wniosku CEIDG.

Jak stosować kasowy PIT

Metoda kasowa PIT zakłada, że datą powstania przychodu jest dzień uregulowania należności, nie późniejszy niż dzień, w którym upływają dwa lata od dnia wystawienia faktury albo nie późniejszy niż dzień likwidacji działalności gospodarczej.

Oznacza to, że jeżeli wybierzesz metodę kasową rozliczenia PIT, po upływie dwóch lat od daty wystawienia faktury, lub w momencie likwidacji działalności, powstanie u ciebie przychód, nawet jeśli kontrahent wciąż ci nie zapłacił.

Metodę kasową możesz zastosować wyłącznie do przychodów z transakcji z innym przedsiębiorcą, które są udokumentowane terminowo wystawionymi fakturami.

Metody kasowej PIT nie zastosujesz do przychodów z transakcji z podmiotem:

  • powiązanym z tobą, na przykład z firmą twojego małżonka albo spółką, w której masz ponad 5 procent udziałów
  • który ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w tak zwanym raju podatkowym.

Kasowego rozliczenia PIT nie zastosujesz również do przychodów z tytułu zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, czyli na przykład ze sprzedaży samochodu, budynku albo maszyny.

Ewidencja faktur

Jeżeli wybierzesz kasową metodę rozliczenia PIT, musisz prowadzić ewidencję faktur, które dokumentują przychody rozliczane tą metodą.

Ewidencja musi zawierać datę wystawienia faktury, numer faktury, kwotę należności oraz datę uregulowania płatności.

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.