Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

AI, Big Data i chmura obliczeniowa – jak nowe technologie mogą zrewolucjonizować małe i średnie przedsiębiorstwa

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) szukają innowacyjnych rozwiązań, aby zwiększyć swoją konkurencyjność, a używanie nowych technologii staje się istotnym elementem ich planu rozwoju. Dowiedz się, czym są technologie przełomowe i jakie płyną korzyści z efektywnego posługiwania się nimi w małych i średnich firmach.

Sztuczna inteligencja (AI)

Sztuczna inteligencja nie ma jednej oficjalnej definicji.

Nazywamy nią obszar informatyki zajmujący się tworzeniem programów komputerowych zdolnych do wykonywania złożonych zadań, wymagających ludzkiej inteligencji (na przykład rozpoznawanie wzorców, uczenie się czy zrozumienie języka naturalnego).

W ramach AI stosuje się metody takie jak: uczenie maszynowe, przetwarzanie języka naturalnego i rozpoznawanie obrazu.

Jak twoja firma może skorzystać na wdrożeniu sztucznej inteligencji?

  • Odciążenie pracowników – poprawa wydajności zespołu przez eliminację monotonnych zadań, takich jak: tłumaczenia, analiza danych czy generowanie raportów.
  • Produkcja – automatyzacja zadań produkcyjnych, takich jak: pakowanie, sortowanie i kontrola jakości.
  • Obsługa klienta – poprawa obsługi klienta poprzez chatboty, które mogą odpowiadać na powtarzające się pytania klientów i rozwiązywać ich problemy.
  • Logistyka – optymalizacja procesów logistycznych, takich jak zarządzanie zapasami, planowanie transportu i monitorowanie dostaw.
  • Marketing – personalizacja marketingu poprzez analizę danych o klientach i dopasowywanie ofert do ich indywidualnych potrzeb.
  • Finanse – analiza danych finansowych, podejmowanie decyzji finansowych i prognozowanie przyszłych trendów.

Jak wdrożyć sztuczną inteligencję?

  • Unikaj prób wprowadzenia sztucznej inteligencji do wszystkich obszarów działalności firmy naraz – rozpocznij proces w jednym lub dwóch obszarach, w których uważasz, że AI może przynieść najwięcej korzyści.
  • Znajdź odpowiedniego partnera – w przypadku braku wewnętrznych specjalistów ds. AI rozważ współpracę z zewnętrznym dostawcą usług, który posiada niezbędne kompetencje i doświadczenie.
  • Inwestuj w wiedzę – zapewnij odpowiednie szkolenia dla swoich pracowników, aby zrozumieli, jak działa sztuczna inteligencja, i mogli ją efektywnie wykorzystywać w codziennej pracy.

Zastanawiasz się czy twoja firma jest gotowa na wdrożenie systemów AI?

Wykonaj bezpłatny test AIMIND, który pomaga ocenić poziom zaawansowania firmy we wdrażaniu i rozwijaniu już istniejących rozwiązań AI oraz poziom gotowości na wdrożenie ich po raz pierwszy.

Znajdziesz tam również wyszukiwarkę dostawców gotowych rozwiązań AI oraz materiały edukacyjne, dzięki którym łatwiej znajdziesz partnera biznesowego i poszerzysz swoją wiedzę.

Wejdź na Marketplace łączący MŚP i dostawców rozwiązań AI.

Big Data

Big Data to zbiory danych o ogromnych rozmiarach i złożoności, które do efektywnego przetwarzania wymagają nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja.

Dzięki tym technologiom możliwe jest szybkie gromadzenie danych i ich analizowanie w celu wyciągania nowych wniosków.

Jak twoja firma może skorzystać z Big Data?

  • Rozwój produktów i usług – na podstawie analizy danych dostosuj ofertę produktów i usług, aby lepiej spełniała oczekiwania i potrzeby klientów.
  • Obsługa klienta – dzięki technologii Big Data masz możliwość efektywnego zbierania danych z różnych źródeł (na przykład mediów społecznościowych czy wizyt na stronie internetowej), aby dostarczać klientom spersonalizowane oferty.
  • Stymulacja innowacji – analizuj dane i wyciągaj z nich wnioski w celu podejmowania lepszych decyzji w kwestiach planowania, finansów. Badania trendów i oczekiwań konsumentów umożliwią Ci wprowadzanie bardziej atrakcyjnych produktów i usług.
  • Bezpieczeństwo – szybciej identyfikuj zagrożenia i wzorce wskazujące na potencjalne oszustwa i niebezpieczeństwa ze strony hakerów.

Jak wdrożyć Big Data?

  • Dostosuj technologię Big Data do konkretnych celów biznesowych.
  • Zapewnij dane dobrej jakości, czyli wiarygodne, aktualne, istotne, dokładne i interpretowalne, aby wnioski które z nich wyciągniesz były jak najbardziej prawdziwe i przydatne.
  • Zmniejsz braki w kwalifikacjach pracowników poprzez wdrożenie standardów i zarządzanie – umożliwi to lepsze i skuteczniejsze wykorzystanie technologii.

Chmura obliczeniowa

Chmura obliczeniowa, znana też jako cloud computing, to nowoczesna technologia, która pomaga w przechowywaniu, przetwarzaniu i zarządzaniu danymi.

Opiera się na wspólnie używanych zasobach, czyli programach i infrastrukturze. Chmura obliczeniowa może być częścią organizacji (chmura prywatna) lub może być dostarczana przez dostawcę zewnętrznego (chmura publiczna). Można z niej korzystać również w modelu hybrydowym, czyli kombinacji chmury prywatnej i publicznej.

Jak twoja firma może skorzystać na wdrożeniu chmury obliczeniowej?

  • Redukcja kosztów – usługi chmurowe są zazwyczaj tańsze niż tradycyjne rozwiązania, eliminują wydatki kapitałowe i obniżają opłaty za licencje.
  • Elastyczność – rozwój firmy nie wymaga skomplikowanych działań związanych z rozbudową własnej infrastruktury, ale jedynie zwiększenia korzystania z usług chmurowych.
  • Współpraca – chmura umożliwia natychmiastowy dostęp do danych, ułatwiając przekazywanie dokumentów i danych między pracownikami z dowolnego miejsca po zalogowaniu. To wspiera dostosowanie się do pracy zdalnej i hybrydowej oraz zapewnia nieograniczony dostęp do informacji.
  • Bezobsługowość infrastruktury IT – korzystanie z chmury przenosi odpowiedzialność za wdrożenie i utrzymanie infrastruktury IT na dostawcę.
  • Minimalizacja ryzyka przerw – chmura umożliwia tworzenie kopii zapasowych w czasie rzeczywistym, zmniejszając ryzyko przestojów związanych z brakiem dostępu do internetu czy energii.
  • Wsparcie rozwoju technologicznego – dla wielu firm korzystanie z chmury to kluczowa część transformacji cyfrowej, pozwalającej unikać przestarzałych zasobów i rozwiązań.

Jak wdrożyć chmurę obliczeniową?

Zanim wdrożysz rozwiązanie chmurowe, musisz dokładnie przeanalizować potrzeby Twojego przedsiębiorstwa. Dzięki temu dokonasz trafnego wyboru modelu i rodzaju dostarczanych usług. Musisz również wybrać jednego z dostawców. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy jego wyborze?

  • Czy dostawca zapewnia wsparcie przy wdrożeniu chmury obliczeniowej, a jeżeli tak, to w jakim zakresie?
  • Gdzie są przechowywane dane?
  • Czy dostawca posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa (np. ISO/IEC 27017)?
  • W jakim zakresie dostawca zapewnia wsparcie techniczne?
  • Jak często wykonywana jest kopia danych (tzw. backup)?

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.