Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Wsparcie wynagrodzeń pracowniczych dla firm poszkodowanych w powodzi

Sprawdź, z jakich instrumentów możesz skorzystać, jeśli przez szkody spowodowane powodzią masz trudności z wypłatą wynagrodzeń swoich pracowników.

Zwrot kosztów zatrudnienia skierowanych bezrobotnych

Pracodawcy, którzy zatrudnili osoby bezrobotne, skierowane przez Powiatowy Urząd Pracy, mogą wnioskować o zwrot kosztów ponoszonych na wynagrodzenia, nagrody i składki na ubezpieczenie społeczne za takich pracowników.

Dotyczy to pracodawców poszkodowanych przez powódź, u których zakres i skala zniszczeń spowodowana powodzią pozwala na dalsze prowadzenie firmy i zatrudnienie dodatkowych pracowników.

Zatrudniane osoby bezrobotne, skierowane przez PUP, muszą mieć miejsce zamieszkania na obszarze gmin lub miejscowości objętych stanem klęski żywiołowej. Starosta przyznając pomoc, bierze pod uwagę zakres i skalę zniszczeń u pracodawcy spowodowane powodzią oraz możliwości utrzymania miejsc pracy.

Pracodawca może otrzymać zwrot w wysokości wypłacanych wynagrodzeń, nie przekraczającej miesięcznie iloczynu dwukrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę i liczby zatrudnionych bezrobotnych, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

Refundacja jest przyznawana na okres maksymalnie 12 miesięcy, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2025 roku.

Ważne! Warunkiem przyznania refundacji jest utrzymanie stanu zatrudnienia pracowników, aktualnego na dzień podpisywania umowy o refundację.

Wniosek o refundację złóż do Powiatowego Urzędu Pracy.

Sprawdź dane kontaktowe Powiatowych Urzędów Pracy.

Ważne! Pracodawca, którego zakład został zniszczony na skutek powodzi powinien złożyć wniosek o zwrot kosztów zatrudniania pracowników zniszczonego zakładu.

Przeczytaj więcej o refundacji kosztów zatrudnienia osób bezrobotnych na stronie Zielonej Linii.

Zwrot kosztów zatrudniania pracowników zniszczonego zakładu

Pracodawca, którego zakład został zniszczony na skutek powodzi, ma możliwość ubiegania się o zwrot kosztów ponoszonych na wynagrodzenia, nagrody i składki na ubezpieczenie społeczne zatrudnianych pracowników.

Pracodawca może otrzymać zwrot w wysokości wypłacanych wynagrodzeń, nie przekraczającej miesięcznie iloczynu dwukrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę i liczby zatrudnionych pracowników, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

Refundacja jest przyznawana na okres maksymalnie 12 miesięcy, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2025 roku.

Starosta przyznając tę pomoc, bierze pod uwagę zakres i skalę zniszczeń u pracodawcy spowodowane powodzią oraz możliwości utrzymania przez niego miejsc pracy.

Ważne! Warunkiem przyznania refundacji jest utrzymanie stanu zatrudnienia pracowników, aktualnego na dzień podpisywania umowy o refundację.

Wniosek o refundację złóż do Powiatowego Urzędu Pracy.

Sprawdź dane kontaktowe Powiatowych Urzędów Pracy.

Uwaga! Pracodawca, który wnioskuje o tę formę wsparcia nie może jednocześnie ubiegać się o zwrot kosztów zatrudniania skierowanych bezrobotnych.

Przeczytaj więcej o refundacji kosztów zatrudnienia pracowników zniszczonego zakładu na stronie Zielonej Linii.

Zwrot kosztów wynagrodzeń za czas zwolnienia od pracy

Do 30 czerwca 2025 roku pracownicy poszkodowani w czasie powodzi mogą wykorzystać zwolnienie od pracy na usuwanie skutków powodzi.

Zwolnienie przysługuje w wymiarze do 20 dni i może być przeznaczone na usuwanie skutków powodzi w odniesieniu do mienia pracownika, mienia osoby spokrewnionej lub osoby niespokrewnionej, która jest z pracownikiem w faktycznym związku (wspólnie mieszkają i gospodarują).

Za czas takiego zwolnienia pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.

Jednocześnie, pracodawca może odzyskać poniesione koszty wynagrodzeń za czas zwolnienia i koszty składek na ubezpieczenia społeczne pracownika, ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Łącznie na jednego pracownika pracodawca może otrzymać zwrot kosztów do wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Aby otrzymać zwrot, złóż wniosek do Wojewódzkiego Urzędu Pracy, właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności. We wniosku podaj koszty wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenia społeczne, jakie poniosła twoja firma. Do wniosku dołącz wykaz pracowników, których wynagrodzenie ma być zwrócone.

Wniosek możesz złożyć na piśmie albo przez internet, na portalu Praca.gov.pl. W tym celu zaloguj się na portal i wybierz wniosek o zwrot kosztów poniesionych na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne pracowników – powodziowy (VIA-WZK)

Przejdź na stronę Publicznych Służb Zatrudnienia, aby pobrać instrukcję składania wniosku VIA-WZK przez internet.

Wzór wniosku i wykazu pracowników znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 22 października 2024 r. w sprawie wzoru wniosku o zwrot, ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, kosztów poniesionych przez pracodawcę na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne pracowników zwolnionych od pracy w celu usuwania skutków powodzi oraz wzoru wykazu pracowników, których wynagrodzenia będą podlegały zwrotowi.

Nieoprocentowana pożyczka z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Pracodawca, który na skutek powodzi przejściowo zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej lub istotnie ograniczył jej prowadzenie i nie posiada środków na wypłatę wynagrodzeń, może otrzymać pożyczkę z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Pożyczka jest nieoprocentowana.

Celem pożyczki jest wypłacenie pracownikom wynagrodzenia za:

  • czas usprawiedliwionej nieobecności z powodu faktycznej niemożności świadczenia pracy w związku z powodzią (nieobecność usprawiedliwiona, do 10 dni roboczych)
  • czas niewykonywania pracy, jeżeli pracownik był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, które zostały bezpośrednio spowodowane powodzią
  • wykonaną pracę, polegającą na ochronie zakładu pracy przed powodzią lub na usuwaniu skutków powodzi, mającą na celu utrzymanie lub przywrócenie prowadzenia przez pracodawcę działalności gospodarczej.

Pożyczka może zostać przeznaczona na wynagrodzenia należne za okres od dnia 17 września 2024 roku do 31 października 2024 roku.

Pożyczka jest udzielana na wynagrodzenie miesięczne pracownika do wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od pracodawcy.

O udzieleniu pożyczki decyduje marszałek województwa, działający przy pomocy wojewódzkiego urzędu pracy.

Aby otrzymać pożyczkę, złóż wniosek do Wojewódzkiego Urzędu Pracy, właściwego ze względu na siedzibę firmy. We wniosku złóż oświadczenie o braku własnych środków na wypłatę wynagrodzenia, wskaż okres, za który przysługuje wynagrodzenie oraz kwotę tego wynagrodzenia. Do wniosku dołącz wykaz pracowników, których wynagrodzenie będzie podlegało zaspokojeniu z pożyczki.

Wniosek możesz złożyć na piśmie albo przez internet, na portalu Praca.gov.pl. W tym celu zaloguj się na portal i wybierz wniosek o udzielenie nieoprocentowanej pożyczki – powodziowy (VIA-WZP)

Przejdź na stronę Publicznych Służb Zatrudnienia, aby pobrać instrukcję składania wniosku VIA-WZP przez internet.

Wzór wniosku i wykazu pracowników znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 listopada 2024 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dla pracodawcy, który na skutek powodzi przejściowo zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej lub istotnie ograniczył jej prowadzenie.

Pożyczkę trzeba zwrócić do 31 grudnia 2025 roku.

Pieniądze z pożyczki, które nie zostaną wydane na wypłatę wynagrodzenia, trzeba zwrócić na rachunek bankowy FGŚP, w terminie 30 dni od dnia otrzymania pożyczki.

Po 31 grudnia 2025 roku pracodawca może wnioskować do marszałka województwa o:

  • umorzenie należności z tytułu udzielonej pożyczki w całości lub w części
  • odroczenie terminu spłaty należności, lub
  • rozłożenie spłaty należności na raty w całości lub w części.

Wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, jeżeli pracodawca wykaże, że na skutek powodzi nastąpiło u niego pogorszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

Takim pogorszeniem warunków będą w szczególności:

  • spadek obrotów gospodarczych (rozumianych jako sprzedaż lub zmniejszenie zamówień na usługi lub dostawy wytwarzanych towarów), w ciągu kolejnych 6 miesięcy w okresie: od dnia otrzymania pożyczki do dnia złożenia wniosku o umorzenie, odroczenie bądź raty, w porównaniu z analogicznymi kolejnymi miesiącami w ciągu ostatnich dwóch lat
  • straty w środkach trwałych, które ograniczyły możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w porównaniu z okresem sprzed powodzi.

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.