-
Złóż umotywowane powiadomienie w celu przedłużenia okresu stosowania minimalnych warunków zatrudnienia pracownika delegowanego na terytorium Polski
Jesteś pracodawcą delegującym pracownika do Polski na okres powyżej 12 miesięcy i chcesz przedłużyć termin stosowania wobec niego minimalnych warunków zatrudnienia gwarantowanych polskim prawem? Złóż do Państwowej Inspekcji Pracy umotywowane powiadomienie, a okres ten zostanie wydłużony do 18 miesięcy.
-
Zezwolenie na pracę sezonową
Chcesz zatrudnić cudzoziemca do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce? Dla takiego pracownika możesz uzyskać zezwolenie na pracę sezonową (typu S). Poniżej dowiesz się, jak je uzyskać.
-
Przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową
Zatrudniasz cudzoziemca, któremu kończy się zezwolenie na pracę sezonową (typu S) i chcesz by nadal dla ciebie pracował? Lub chcesz zatrudnić do pracy sezonowej cudzoziemca, który już przebywa w Polsce na podstawie wizy w celu pracy sezonowej (lub w ruchu bezwizowym w związku z pracą sezonową). Musisz wystąpić dla niego o przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową. Przeczytaj, jak to zrobić.
-
Przedłużenie zezwolenia na pracę typu A lub B
Masz firmę w Polsce i zatrudniasz cudzoziemca, któremu kończy się zezwolenie na pracę typu A lub B? Chcesz by dalej dla ciebie pracował? Wystąp o przedłużenie zezwolenia na pracę. O tym jak i gdzie to załatwić dowiesz się poniżej.
-
Uzyskanie statusu zakładu pracy chronionej
Chcesz zatrudniać w firmie pracowników niepełnosprawnych? Możesz uzyskać status zakładu pracy chronionej. Jest to korzystne rozwiązanie dla obu stron. Dajesz pracę i zyskujesz zmotywowanych pracowników, a także możesz liczyć m.in. na wsparcie przy zatrudnianiu osoby niepełnosprawnej oraz na zwolnienie od podatków i opłat. Sprawdź poniżej, jak możesz uzyskać status zakładu pracy chronionej.
-
Zgłoszenie pomieszczeń zakładu pracy chronionej do Państwowej Inspekcji Pracy
Zatrudniasz w swojej firmie osoby niepełnosprawne i chcesz uzyskać status zakładu pracy chronionej? Pamiętaj, że musisz spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest uzyskanie decyzji inspekcji pracy, że pomieszczenia w twoim zakładzie spełniają warunki wymagane dla osób niepełnosprawnych. Sprawdź poniżej jak uzyskać taką decyzję.
-
Poinformuj powiatowy urząd pracy o porozumieniu w sprawie zwolnień grupowych
Pracodawca, który zwalnia większą liczbę pracowników musi przeprowadzić konsultacje ze związkami zawodowymi albo przedstawicielami pracowników i przekazać informację o porozumieniu w sprawie zwolnień grupowych do powiatowego urzędu pracy. Sprawdź, jak przygotować zawiadomienie do PUP.
-
Poinformuj powiatowy urząd pracy o przyczynach zwolnień grupowych
Zwolnienia grupowe to sytuacja, w której przedsiębiorca zwalniana większą liczbę pracowników jednocześnie. Pamiętaj, że jeśli planujesz zwolnienia grupowe musisz zawiadomić powiatowy urząd pracy o przyczynach tych zwolnień. Sprawdź, jak przygotować taką informację.
-
Oświadczenie rolnika (domownika) o nieprzekroczeniu kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z działalności gospodarczej
Jesteś przedsiębiorcą – rolnikiem albo domownikiem rolnika? Podlegasz ubezpieczeniu społecznemu rolników i prowadzisz działalność gospodarczą? W takim razie musisz złożyć oświadczenie o nieprzekroczeniu kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Szczegóły znajdziesz poniżej.
-
Zawiadom o zawarciu umowy z młodocianym pracownikiem w celu przygotowania zawodowego
Chcesz zatrudnić w swojej firmie młodocianego żeby przygotować go do wykonywania zawodu? Pamiętaj, że musisz to zgłosić do właściwego urzędu miasta lub gminy.
-
Zgłoszenie czasowego wykonywania usług detektywistycznych
Chcesz czasowo świadczyć usługi detektywistyczne w Polsce? Zgłoś to Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji. O tym jak to zrobić przeczytasz poniżej.
-
Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS
Jesteś przedsiębiorcą i potrzebujesz zaświadczenia, że nie masz zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FP i FGŚP oraz FEP? Chcesz uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS? Poniżej dowiesz się jak to zrobić.
-
Zgłoś zawarcie umowy o pracę na czas określony
Chcesz wielokrotnie zatrudniać pracownika na czas określony? A może chcesz zatrudnić pracownika na czas określony dłuższy niż 33 miesiące? Musisz powiadomić o tym Państwową Inspekcję Pracy. Poniżej dowiesz się, jak to zrobić.
-
Zaświadczenie stwierdzające charakter, okres i rodzaj działalności wykonywanej w Polsce
Chcesz wyjechać z Polski, aby wykonywać w innym kraju Unii Europejskiej działalność regulowaną? Aby to zrobić, uzyskaj zaświadczenie, które potwierdzi twoje doświadczenie zawodowe zdobyte w Polsce. Sprawdź, jak możesz je uzyskać.
-
Zaświadczenie z KRUS o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników
Jesteś ubezpieczony w KRUS i musisz to udowodnić np. w banku albo gminnym ośrodku pomocy społecznej? Potrzebne ci będzie zaświadczenie z KRUS o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników. Szczegóły znajdziesz poniżej.
-
Zgłoś pomocnika rolnika do ubezpieczenia w KRUS
Jesteś rolnikiem i zatrudniasz pomocników na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach? Musisz ich zgłosić do ubezpieczenia w KRUS. Sprawdź, jak to zrobić.
-
Zezwolenie na pracę typu E
Zatrudniasz pracownika i chcesz go delegować do Polski do pracy w innej firmie, na dłużej niż 30 dni w ciągu 6 kolejnych miesięcy? Najpierw musisz uzyskać dla niego zezwolenie na pracę typu E. Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.
-
Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa (zezwolenie ICT)
Dowiedz się, krok po kroku, jak i gdzie uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy przez cudzoziemca, będącego specjalistą, stażystą lub osobą należącą do kadry kierowniczej, w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa.
-
Zezwolenie na pracę typu D
Zatrudniasz pracownika i chcesz go delegować do Polski, do firmy, dla której realizujesz usługę, a twoje przedsiębiorstwo nie posiada oddziału, zakładu lub innej formy zorganizowanej działalności na terytorium Polski? Najpierw musisz uzyskać dla niego zezwolenie na pracę typu D. Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.
-
Zezwolenie na pracę typu C
Zatrudniasz pracownika i chcesz go delegować do Polski do swojego oddziału, zakładu lub podmiotu powiązanego na dłużej niż 30 dni w roku kalendarzowym? Najpierw musisz uzyskać dla niego zezwolenie na pracę typu C. Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.
Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy
Praca i ubezpieczenia
Praca i ubezpieczenia