Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Kredyt technologiczny i ekologiczny dla firm – Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027

Bank Gospodarstwa Krajowego, dzięki środkom z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), ma dla przedsiębiorców ciekawe instrumenty. Choć w nazwie mają „kredyt”, są tak naprawdę dotacją. Wiążą się jednak ze współpracą kredytową z bankiem komercyjnym. Ten ciekawy model dofinansowania cieszy się wśród przedsiębiorców bardzo dużym zainteresowaniem.

Co można sfinansować w kredycie technologicznym

Kredyt technologiczny wspiera wprowadzanie w przedsiębiorstwie nowej technologii. Wdrożenie rozwiązania jest tu słowem kluczem. Aby spełnić warunki do otrzymania Kredytu technologicznego nie wystarczy zakup gotowej technologii – ważne, aby technologia została wdrożona.

Wdrożenie nowej technologii oznacza, że przedsiębiorca posiada koncepcję, pomysł lub patent i na tej podstawie chce zaprojektować, kupić lub wytworzyć i wdrożyć technologię. Powinna ona być opracowana i gotowa do wprowadzenia w firmie przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Mogą to być wyniki badań przemysłowych albo prac rozwojowych, patent czy nieopatentowana wiedza techniczna.

Sprawdź definicję prac B+R, w tym badań przemysłowych i prac rozwojowych.

Kredyt technologiczny wspiera inwestycje technologiczne, która polegać na wdrożeniu technologii – czyli na zakupie niezbędnych komponentów tej technologii i rozpoczęciu wytwarzania nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług.

Pamiętaj! Projekt polegający na wdrożeniu technologii jest czymś innym niż inwestycja polegająca na zakupie i uruchomieniu gotowej linii technologicznej. Kredyt technologiczny dotyczy wdrożenia technologii. Inwestycja nie może polegać na nabyciu środków trwałych, w których już wdrożono technologię opisaną w projekcie. To oznacza, że nie można kupić gotowego produktu zawierającego daną technologię. Nie jest to zgodne z zasadami dofinansowania w Kredycie technologicznym.

Dla kogo jest kredyt technologiczny

Kredyt technologiczny jest przeznaczony dla mikro, małych i średnich firm.

Na wielkość (status) firmy wpływają dwa parametry:

  • zatrudnienie liczone w rocznych jednostkach pracy (RJP), czyli przeliczane na pełne etaty
  • warunek finansowy, weryfikowany albo sumą bilansową, albo rocznym obrotem – zgodnie z wyborem przedsiębiorcy.

Dodatkowo trzeba zweryfikować powiązania firmy z innymi podmiotami (na przykład poprzez udziały), gdyż w niektórych przypadkach należy zsumować parametry powiązanych podmiotów.

Firma może zyskać status MŚP, gdy oba parametry jednocześnie, czyli zatrudnienia i finansowy, są poniżej progów wskazanych w tabeli:

zatrudnienie

warunek finansowy

Mikroprzedsiębiorstwo

mniej niż 10 pracowników

obrót lub suma bilansowa maksymalnie 2 mln euro

Małe przedsiębiorstwo

mniej niż 50 pracowników

obrót lub suma bilansowa maksymalnie 2 mln euro

Średnie przedsiębiorstwo

mniej niż 250 pracowników

obrót maksymalnie 50 mln euro lub suma bilansowa maksymalnie 43 mln euro

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przygotowała kwalifikator MŚP – narzędzie online, które pomaga firmom w określeniu ich statusu.

Jak dostać Kredyt technologiczny

W Kredycie technologicznym przedsiębiorca najpierw ubiega się o przyznanie kredytu na wdrożenie technologii w banku komercyjnym. BGK współpracuje z wieloma takimi bankami.

Sprawdź, które banki kredytujące są uprawnione do udzielania kredytów lub promes kredytu technologicznego.

Bank kredytujący, w zależności od zdolności kredytowej przedsiębiorcy, zawiera z przedsiębiorcą warunkową umowę kredytu technologicznego albo przyznaje promesę.

Następnie przedsiębiorca składa wniosek o dofinansowanie w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) w konkursie na Kredyt technologiczny. We wniosku potwierdza, że ma zdolność kredytową. Musi do niego załączyć warunkową umowę kredytu lub promesę kredytu z banku kredytującego.

Po pozytywnej ocenie wniosku przez BGK, przedsiębiorca otrzymuje premię technologiczną, czyli dotację na sfinansowanie zakupów. Wtedy może podpisać ostateczną umowę kredytu z bankiem kredytującym. Premia technologiczna spłaca kredyt zaciągnięty w banku komercyjnym.

Jakie wsparcie można dostać w Kredycie technologicznym

Projekty w Kredycie technologicznym nie mają ustalonej minimalnej wartości wydatków, natomiast ich maksymalna kwota nie może przekraczać 50 mln euro.

Przedsiębiorca musi mieć także wkład własny. O tym, jak dużą część kredytu w banku będzie można spłacić dotacją z Kredytu technologicznego, decyduje rodzaj wydatków, wielkość firmy oraz miejsce jej działania.

Wysokość dofinansowania na wydatki inwestycyjne wylicza się na podstawie mapy pomocy regionalnej na lata 2021–2027.

Sprawdź mapę pomocy regionalnej.

W projekcie mogą też pojawić się usługi doradcze. Ich dofinansowanie wynosi 50% wartości i nie może przekroczyć 2 mln euro na przedsiębiorstwo i na projekt.

Poziom wsparcia dla kosztów pozyskania patentu także nie może przekroczyć 50% wartości, a maksymalna kwota tej kategorii wydatków wynosi 500 tys. zł.

Kiedy można złożyć wniosek o Kredyt Technologiczny

Do tej pory Bank Gospodarstwa Krajowego przeprowadził tylko jeden konkurs w ramach Kredytu technologicznego. Zainteresowanie nim było tak duże, że zostały wykorzystane wszystkie środki zaplanowane na ten instrument. Jeśli nie zostaną przekazane kolejne fundusze do budżetu Kredytu technologicznego, BGK nie będzie mógł ogłosić kolejnego konkursu.

Zmiany w harmonogramie i dodatkowe informacje sprawdzaj na stronie Kredytu technologicznego.

Na co jest Kredyt ekologiczny

W FENG BGK oferuje przedsiębiorcom Kredyt ekologiczny finansuje inwestycje ekologiczne.

Firma może zmodernizować swoje budynki, maszyny i urządzenia tak, aby poprawić efektywność energetyczną oraz osiągnąć inne cele związane z ochroną środowiska. Efektem modernizacji musi być ograniczenie zużycia energii o co najmniej 30%.

Firma może zaplanować inwestycję związaną z efektywnością energetyczną, wprowadzeniem energooszczędnych rozwiązań, termomodernizacją budynków przedsiębiorstwa, zmianą źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne, na przykład odnawialne. Wydatki w projekcie mogą dotyczyć również wymiany urządzeń, instalacji lub linii technologicznych na bardziej efektywne energetycznie.

Wśród dokumentów koniecznych do przygotowania przez firmę jest audyt energetyczny. Jego wyniki mają potwierdzić, że w wyniku inwestycji rzeczywiście nastąpi zmniejszenie zużycia energii.

Dla kogo jest Kredyt ekologiczny

Kredyt ekologiczny jest skierowany do:

  • mikro, małych i średnich firm
  • przedsiębiorstw small mid-caps i mid-caps.

Zasady określania wielkości firmy (mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo) jest tożsamy z sadami obowiązującymi w Kredycie technologicznym. Firmy small mid-caps i mid-caps, to firmy, które nie są dużymi firmami, ale zatrudniają więcej osób niż średnie firmy:

  • small mid-caps, czyli małe spółki o średniej kapitalizacji, to firmy, które zatrudniają maksymalnie 499 pracowników
  • mid-caps, czyli spółki o średniej kapitalizacji, mają z kolei nie więcej niż 3 000 pracowników.

Jak ubiegać się o Kredyt ekologiczny

Przedsiębiorca, który chce uzyskać Kredyt ekologiczny:

  • składa wniosek w banku współpracującym z BGK (sprawdź listę tych banków)
  • jeśli otrzyma warunkową umowę kredytu lub promesę kredytową, składa wniosek do BGK o Kredyt ekologiczny
  • jeśli PGK oceni pozytywnie wniosek, przedsiębiorca otrzymuje premię ekologiczną i podpisuje ostateczną umową z bankiem kredytującym.

Premia ekologiczna spłaca kredyt zaciągnięty w banku komercyjnym.

Jakie jest dofinansowanie

Aby złożyć projekt w konkursie na Kredyt ekologiczny, firma musi zaplanować projekt o wartości co najmniej 2 mln zł. Maksymalna kwota wydatków nie może przekraczać 50 mln euro.

Przedsiębiorca musi mieć także wkład własny. Na poziom premii ma wpływ wielkość (status) firmy oraz województwo, w którym jest realizowana inwestycja. Może on wynosić od 15 do 80% wartości wydatków. Wylicza się go na podstawie tzw. mapy pomocy regionalnej na lata 2021–2027.

Sprawdź mapę pomocy regionalnej.

Kiedy można złożyć wniosek o Kredyt ekologiczny

Bank Gospodarstwa Krajowego przeprowadza konkursy w ramach Kredytu ekologicznego, które cieszą się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Dwa konkursy mają miejsce w 2025 roku – jeden na samym początku (konkurs rozpoczęty w 2024 roku), a drugi w połowie roku.

Ogłoszenia o konkursach są dostępne na stronie Kredytu ekologicznego.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać Kredyt ekologiczny

Żeby wniosek o Kredyt ekologiczny został oceniony pozytywnie, musi spełnić kryteria. BGK podzielił je na warunki formalne i merytoryczne.

W kryteriach formalnych BGK sprawdza czy wniosek wpłynął w terminie, jest kompletny i poprawnie uzupełniony. Weryfikuje także, czy przedsiębiorca poprawnie podał wszystkie swoje dane i dołączył potrzebne załączniki. Analizowana jest także promesa kredytowa lub warunkowa umowa kredytu – eksperci sprawdzają, czy te dokumenty są właściwe i zawierają wszystkie potrzebne informacje.

Kryteria merytoryczne mają sprawdzić jakość wniosku o dofinansowanie. Eksperci BGK sprawdzą w między innymi, czy :

  • działania w projekcie służą poprawie efektywności energetycznej
  • te działania wynikają z przeprowadzonego audytu energetycznego
  • wydatki są dobrze zaplanowane
  • projekt spowoduje zmniejszenie zużycia energii o co najmniej 30%
  • projekt jest zgodny z zasadami horyzontalnymi UE (np. równość szans, dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, zrównoważony rozwój)
  • projekt jest właściwie przygotowany
  • przedsiębiorca określił wskaźniki, które pozwolą sprawdzić efekty projektu.

Punktację wylicza się jako stosunek poziomu zaoszczędzonej energii wynikającej z działań w projekcie do wartości tego projektu. Następnie BGK ustala kolejność wniosków na liście. Wnioski, które dostaną więcej punktów mają większą szansę na otrzymanie dofinansowania.

Sprawdź więcej informacji o Kredycie ekologicznym.

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.