Jakie są obowiązki w zakresie raportowania transakcji na platformach pośredniczących w e-handlu
Platformy internetowe, które pośredniczą w transakcjach handlowych, takie jak Allegro, OLX, Booking będą przesyłać organom podatkowym raporty o sprzedawcach handlujących za ich pośrednictwem. Sprawdź, co to oznacza dla małych i średnich firm współpracujących z takimi platformami.
Kogo dotyczą nowe obowiązki
Nowe obowiązki wiążą się z wdrożeniem w Polsce unijnej dyrektywy DAC7.
Dyrektywa nie nakłada nowych podatków ani obowiązków na małych przedsiębiorców, tylko na platformy internetowe pośredniczące w transakcjach handlowych.
Operatorzy platform mają obowiązek corocznie, do końca stycznia, przesyłać organom podatkowym raporty o sprzedawcach handlujących za ich pomocą i ich przychodach za rok ubiegły.
Wyjątkowo, do końca stycznia 2025 roku, platformy złożą raporty za dwa ostatnie lata.
Po raz pierwszy platformy przekażą raporty o sprzedawcach - za lata 2023 i 2024 - do 31 stycznia 2025 rok.
Które platformy będą przekazywać informacje
Obowiązek gromadzenia i przekazywania informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji przez platformy, dotyczy podmiotów prowadzących:
- internetowe platformy e-handlu
- platformy rezerwacji noclegów
- platformy najmu środków transportu
- platformy służące do zamawiania przejazdów samochodem.
Które transakcje podlegają raportowaniu
Platformy internetowe pośredniczące w transakcjach handlowych będą przekazywać organom podatkowym raporty o następujących czynnościach sprzedawców wykonywanych za wynagrodzeniem:
- udostępnienie nieruchomości lub ich części, w tym pomieszczeń przynależnych, lub udziału w nieruchomościach
- usługi świadczone osobiście obejmujące pracę wykonywaną w trybie zadaniowym lub czasowym przez osobę fizyczną działającą niezależnie albo na rzecz lub w imieniu podmiotu, wykonywaną na żądanie użytkownika online lub fizycznie offline po umożliwieniu jej wykonania poprzez platformę
- sprzedaż towarów
- udostępnienie środka transportu.
Udostępnianie nieruchomości obejmuje zarówno nieruchomości mieszkalne, jak i komercyjne, a także inne nieruchomości i ich części (na przykład garaże, pola kempingowe, pokoje, parkingi).
Przykład
Pani Patrycja mieszka nad morzem. Podczas wakacji kilka pokoi w swoim domu wynajmuje turystom. Zawarcie umowy i opłacenie pobytu przez gości odbywa się za pośrednictwem platformy internetowej. Operator tej platformy przekaże organowi podatkowemu informacje o udostępnianiu przez panią Patrycję nieruchomości.
Usługi świadczone osobiście to na przykład przewóz osób, usługi transportowe, dostawcze czy drobne usługi codzienne, takie jak usługi hydrauliczne, fryzjerskie, roboty budowlane.
Przykład
Pan Dariusz jest tak zwaną złotą rączką. Przez internet oferuje swoje usługi polegające na drobnych pracach domowych i remontowych (na przykład montaż mebli, naprawa sprzętu AGD i RTV). Klienci znajdują go poprzez platformę internetową, na której zamawiają jego usługi i je opłacają. Operator platformy internetowej ma obowiązek przekazać organom podatkowym informacje o pracach pana Dariusza.
Towary to wszystkie rzeczy w rozumieniu polskiego Kodeksu cywilnego.
Przykład
Pani Weronika w wolnych chwilach zajmuje się szydełkowaniem. Swoje rękodzieła sprzedaje na popularnej stronie internetowej. Poprzez tę stronę odbywa się zakup towaru i organizacja wysyłki. Transakcje pani Weroniki zostaną zgłoszone do organów podatkowych.
Udostępnienie środka transportu to na przykład najem pojazdu.
Przykład
Pan Bogdan poprzez platformę internetową wynajmuje swój zabytkowy samochód na imprezy okolicznościowe (na przykład śluby, sesje zdjęciowe i inne). Operator platformy internetowej zgłosi najem pojazdu do organów podatkowych.
Jakie dane sprzedawców platforma przekaże organom podatkowym
Informacje o sprzedawcach przekazywane przez operatorów platformy internetowych do szefa Krajowej Administracji Skarbowej zawierają między innymi dane:
- imię i nazwisko sprzedawcy
- adres sprzedawcy
- numer identyfikacyjny podatnika (NIP lub PESEL)
- numer identyfikacji VAT podatnika, jeżeli jest dostępny
- identyfikator rachunku finansowego sprzedawcy
- imię i nazwisko albo firmę posiadacza rachunku finansowego, na który jest wpłacane wynagrodzenie
- wartość łącznego wynagrodzenia wypłaconego lub uznanego w każdym kwartale okresu sprawozdawczego oraz liczbę stosownych czynności, z tytułu których wynagrodzenie to zostało wypłacone lub uznane
- składki, prowizje lub podatki zatrzymane lub pobrane przez raportującego operatora platformy w każdym kwartale okresu sprawozdawczego.
W przypadku sprzedawców udostępniających nieruchomości raport zawiera także:
- adres nieruchomości
- numery ksiąg wieczystych nieruchomości
- liczbę dni, przez które każda z nieruchomości była udostępniana.
Platforma internetowa ma obowiązek przekazać sprzedawcy, którego transakcje podlegają raportowaniu, informację o tym, jakie dane na jego temat zawiera raport. Sprzedawca powinien otrzymać tą informację do końca miesiąca następującego po zakończeniu okresu sprawozdawczego, czyli do końca stycznia.
O kim nie trzeba przekazywać raportów
Przepisy przewidują kilka wyjątków od obowiązku raportowania.
Raportowaniu przez operatorów platform internetowych nie podlegają:
- podmioty rządowe
- podmioty notowane na giełdzie
- podmioty, które zawarły ponad 2000 czynności udostępnienia nieruchomości w odniesieniu do grupy obiektów w okresie sprawozdawczym (wyjątek przewidziany dla branży hotelarskiej)
- osoby dokonujące sprzedaży okazjonalnie – sprzedawca dokonujący w trakcie roku kalendarzowego mniej niż 30 czynności dotyczących sprzedaży towarów, jeżeli łączne wynagrodzenie w tym okresie na jego rzecz nie przekroczyło równowartości 2000 euro.
Przykład
Pani Małgorzata zrobiła porządki w szafie. Wystawiła na popularnym serwisie służącym do sprzedaży odzieży z drugiej ręki kilka sukienek. Udało jej się sprzedać wszystkie. Po kilku miesiącach wystawiła na sprzedaż dwie pary starych spodni, które również sprzedała.
Pani Małgorzata w ciągu roku kalendarzowego sprzedała mniej niż 30 rzeczy, dlatego operator platformy internetowej nie przekaże organom podatkowym informacji o jej transakcjach, ponieważ była to sprzedaż okazjonalna.
Przykład
Pani Agnieszka postanowiła dorobić do domowego budżetu. W sklepach z odzieżą używaną wyszukuje markowe ubrania, pierze je, prasuje, czasami naprawia. Potem wystawia ubrania i sprzedaje je przez popularny portal internetowy. W trakcie roku kalendarzowego pani Agnieszka sprzedaje ponad 30 ubrań i uzyskuje z tego tytułu ponad 2000 euro przychodu.
Taka działalność podlega raportowaniu. Pani Agnieszka nie jest sprzedawcą okazjonalnym, gdyż sprzedaje za pośrednictwem platformy internetowej więcej niż 30 rzeczy rocznie. Nawet jeżeli pani Agnieszka nie przekroczyła progu 2000 euro, to i tak dane o jej sprzedaży trafią do organu podatkowego.
Organ podatkowy na podstawie danych otrzymanych od operatora platformy internetowej rozstrzygnie, czy pani Agnieszka prowadzi działalność gospodarczą i czy powinna rozliczyć podatek dochodowy od sprzedanych przez platformę internetową przedmiotów.
Co organ podatkowy zrobi z danymi sprzedawców
Jeżeli zrealizowałeś ponad 30 transakcji za pośrednictwem jednej platformy, to organ podatkowy otrzyma od tej platformy dane, dzięki którym będzie mógł cię zidentyfikować.
Samo zgłoszenie twoich danych przez platformę internetową z powodu przekroczenia rocznych limitów nie wywołuje żadnych skutków.
Na podstawie tego zgłoszenia organ podatkowy sprawdzi, co i na ilu platformach sprzedawałeś i na tej podstawie zdecyduje, czy twoje transakcje należy potraktować jako sprzedaż okazjonalną, czy działalność gospodarczą.
W zależności od tej klasyfikacji oraz od tego, czy masz zarejestrowaną firmę, czy nie, może podjąć różne działania.
Jeśli prowadzisz zarejestrowaną działalność gospodarczą
Jeżeli masz zarejestrowaną działalność gospodarczą i prowadzisz handel za pośrednictwem platformy, to organ podatkowy sprawdzi, czy prawidłowo rozliczyłeś podatek VAT oraz podatek dochodowy od transakcji przeprowadzonych na platformach internetowych.
Uwaga! Jeżeli przedsiębiorca dokonuje sprzedaży okazjonalnej, która nie wchodzi w zakres prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, to nie rozlicza podatku VAT ani podatku dochodowego od takiej sprzedaży.
Przykład
Pan Kacper prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego. Kupił prywatnie ekspres do kawy, który po roku postanowił sprzedać. Mimo że pan Kacper jest zarejestrowanym przedsiębiorcą, to sprzedaż ekspresu nie jest związana z jego działalnością gospodarczą. Pan Kacper w tej sytuacji nie rozliczy podatku VAT ani podatku dochodowego od sprzedaży ekspresu, gdyż sprzedał składnik swojego majątku prywatnego, a więc była to sprzedaż okazjonalna.
Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej
Jeżeli nie masz zarejestrowanej działalności gospodarczej, organ podatkowy, na podstawie danych od platform internetowych, sprawdzi, czy wykonane przez ciebie transakcje nie mają charakteru takiej działalności.
Jeżeli organ podatkowy uzna, że:
- twoje transakcje na platformach internetowych należy zakwalifikować jako prowadzenie działalności gospodarczej, nakaże ich opodatkowanie podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych oraz VAT
- twoja sprzedaż miała charakter okazjonalny - nie podejmie żadnych działań.
Działalność gospodarcza to działalność zarobkowa prowadzona we własnym imieniu, bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.
Pamiętaj! Sprzedaż okazjonalna przedmiotów w internecie nie jest działalnością gospodarczą i nie powoduje konieczności zapłaty żadnego podatku (ani dochodowego, ani VAT).
Przykład
Pani Aleksandra przez platformę internetową sprzedaje używane ubranka swojego dziecka. Raz na jakiś czas wystawia różne rodzaje ubrań w jednym rozmiarze, z którego jej dziecko wyrosło. Mimo że w ciągu roku pani Aleksandra wykonuje ponad 30 transakcji, to urząd skarbowy najprawdopodobniej nie uzna jej zachowania za działalność gospodarczą. Jest to przykład zarządzania majątkiem prywatnym, które jest traktowane jako sprzedaż okazjonalna i nie podlega opodatkowaniu.
Przykład
Pan Arkadiusz przez platformę internetową sprzedaje buty sportowe. Wystawia ogłoszenia z nowymi butami, w oryginalnych pudełkach, w różnych rozmiarach i kolorach. W ciągu roku pan Arkadiusz realizuje ponad 30 transakcji. Właściwy organ podatkowy najprawdopodobniej uzna działanie pana Arkadiusza za prowadzenie działalności gospodarczej i nakaże opodatkowanie tych transakcji.
Sprawdź: